Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2013 m. gegužės 28 d.

Europos Komisija ir CERN remia pagrindinį mokslinių tyrimų įrenginį Artimuosiuose Rytuose

Šiandien Europos Komisija ir CERN susitarė remti SESAME, vieno iš plačiausių užmojų mokslinių tyrimų įrenginių Artimuosiuose Rytuose, statybą. SESAME yra vadinamasis sinchrotroninis šviesos šaltinis, kuris praktiškai veikia kaip milžiniškas mikroskopas. Juo naudodamiesi regiono mokslininkai galės tirti pažangių medžiagų, biologinių procesų ir kultūros vertybių savybes. SESAME yra unikali bendroji įmonė, įsikūrusi Jordanijoje, vienijanti mokslininkus iš jos šalių narių – Bahreino, Kipro, Egipto, Irano, Izraelio, Jordanijos, Pakistano, Palestinos Administracijos ir Turkijos. Projektu siekiama ne tik mokslinių tikslų, bet ir propaguoti taiką regione per mokslinį bendradarbiavimą (MEMO/13/460).

Už mokslinius tyrimus, inovacijas ir mokslą atsakinga Europos Komisijos narė Máire Geoghegan-Quinn sakė: „Labai džiaugiamės, kad suvienysime jėgas su CERN ir remsime vieną įdomiausių mokslinių projektų Artimuosiuose Rytuose. SESAME įrenginys – ne tik moderniausia įranga regiono mokslininkams, juo taip pat bus atkreiptas dėmesys į tai, kokią didelę pažangą galima padaryti regione taikiai bendradarbiaujant.“

CERN generalinis direktorius Rolfas Heueris sakė: „Šiuo metu SESAME yra vienas svarbiausių pasaulio projektų. Matant daug panašumų su CERN pradžia, man labai malonu, kad galime reikšmingai prisidėti prie naujos laboratorijos sėkmės.“

Pagal šiandien paskelbtą susitarimą Komisija skirs 5 mln. EUR, kad CERN, dirbdama su SESAME, galėtų tiekti magnetus visiškai naujam elektronų kaupimo žiedui – įrenginio šerdžiai. Tikimasi, kad SESAME galės pradėti veikti 2015 m.

SESAME direktorius profesorius Khaledas Toukanas sakė: „SESAME statyba vyksta sklandžiai, tad norime, kad pradėti mokslinę programą kuo greičiau. Tai bus įmanoma dėl labai laukiamos CERN pagalbos ir dosnios ES paramos.“

Europos Komisija jau prisidėjo prie projekto daugiau kaip 3 mln. EUR per Europos kaimynystės ir partnerystės priemonę ir remdama SESAME tinklų, skaičiavimo ir duomenų apdorojimo sistemas.

Pagrindiniai faktai

SESAME (sinchrotroninės šviesos įrenginio mokslo ir taikomiesiems tyrimams Artimuosiuose Rytuose) statyba pradėta 2003 m. SESAME, kaip ir CERN, įsteigtas parėmus Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacijai (UNESCO). Pagrindinis impulsas pradėti SESAME projektą buvo Berlyno BESSY laboratorijos paaukotos sudedamosios dalys. Nuo tada vis didėjanti vietos mokslininkų bendruomenė glaudžiai bendradarbiauja su viso pasaulio panašią veiklą vykdančiomis tyrimų bazėmis ir dar kelios laboratorijos prisidėjo prie to, kad SESAME įrenginys pasiektų pasaulinį lygį.

CERN, Europos branduolinių tyrimų organizacija, yra pirmaujanti pasaulyje dalelių fizikos laboratorija. Jos vadovybė įsikūrusi Ženevoje. Dabartinės jos valstybės narės yra Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Danija, Graikija, Italija, Ispanija, Jungtinė Karalystė, Lenkija, Nyderlandai, Norvegija, Portugalija, Prancūzija, Slovakija, Suomija, Švedija, Šveicarija, Vengrija ir Vokietija. Rumunija yra šalis kandidatė. Izraelis ir Serbija yra asocijuotosios narės, įžengusios į parengiamąjį narystės etapą. Indija, Japonija, Jungtinės Amerikos Valstijos, Rusijos Federacija, Turkija, Europos Komisija ir UNESCO turi stebėtojų statusą.

Asmenys ryšiams

Europos Komisija: Michael Jennings, tel. +3222963388

CERN: James.Gillies@cern.ch, tel. +41227674101

SESAME: Clarissa Formosa-Gauci

Nuorodos

SESAME

CERN

ES mokslinių tyrimų infrastruktūros politika

Asmenys ryšiams:

Michael Jennings, tel.+32 2 296 33 88, Twitter: @ECSpokesScience

Monika Wcislo, tel. +32 2 295 56 04


Side Bar