Navigation path

Left navigation

Additional tools

Euroopa Komisjon

Pressiteade

Brüssel, 28. mai 2013

Euroopa Komisjon ja CERN toetavad suure teadusrajatise ehitamist Lähis-Idas

Euroopa Komisjon ja Euroopa Tuumauuringute Organisatsioon (CERN) leppisid täna kokku SESAME, ühe kõige ambitsioonikama teadusrajatise ehitamises Lähis-Idas. SESAME on nn sünkrotron-valgusallikas, mis tegelikult toimib nagu tohutu mikroskoop. See võimaldab kõnealuse piirkonna teadlastel uurida kõrgtehnoloogiliste materjalide, bioloogiliste protsesside ja kultuuriteoste omadusi. SESAME on Jordaanias asuv ainulaadne ühisettevõte, mis ühendab osalisriikide teadlasi Bahreinist, Küproselt, Egiptusest, Iraanist, Iisraelist, Jordaaniast, Pakistanist, Palestiina Omavalitsusest ja Türgist. Projektiga soovitakse lisaks teadusalaste eesmärkide saavutamisele edendada piirkonnas teaduskoostöö abil rahu (MEMO/13/460).

Euroopa teadus- ja innovatsioonivolinik Máire Geoghegan-Quinn ütles: „Meil on väga hea meel toetada koos CERNiga ühe kõige väljapaistvama teadusprojekti edendamist Lähis-Idas. SESAME ei ole mitte ainult tipptasemel rajatis piirkonna teadlaste tarbeks, vaid tõmbab tähelepanu ka suurtele edusammudele, mida on võimalik selles piirkonnas teha rahumeelse koostööga.”

CERNi peadirektor Rolf Heuer ütles: „SESAME on praegu üks maailma kõige tähtsamaid projekte. Kuna sellel on suuri sarnasusi CERNiga, on mul väga hea meel, et saame aidata sellel noorel laboril edu saavutada.”

Täna teatavaks tehtud kokkuleppe kohaselt panustab komisjon 5 miljonit eurot, mis võimaldab CERNil koostöös SESAMEga hankida magnetid uhiuue elektronide kogujaringi jaoks, mis on rajatise süda. Sellega astutakse samm lähemale SESAME kasutuselevõtule 2015. aastal.

SESAME direktor, professor Khaled Toukan ütles:SESAME ehitamine on hästi edenenud ja nüüd tahame, et teadusprogramm algaks võimalikult kiiresti. See saab võimalikuks tänu CERNi väga teretulnud abile ja ELi suuremeelsele toetusele.”

Euroopa Komisjon on sellesse projekti juba panustanud rohkem kui 3 miljonit eurot Euroopa naabruspoliitika ja partnerluse rahastamisvahendi kaudu ning toetades SESAME võrgustike, arvuti- ja andmetöötluse süsteemide loomist.

Taust

SESAME (Synchrotron-light for Experimental Science and Applications in the Middle East ehk sünkrotron-valgusallikas eksperimentaalteaduse ja rakenduste jaoks Lähis-Idas) ehitamine algas 2003. aastal. Nagu CERN, rajati ka SESAME Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsiooni (UNESCO) egiidi all. Olulise tõuke SESAME rajamiseks andis Berliinis asuva BESSY labori komponentide annetamine. Sellest ajast alates on kohalike teadlaste üha kasvav kogukond teinud tihedat koostööd partnerrajatistega kogu maailmas ning mitmed teised laborid on aidanud kaasa SESAME maailmatasemele viimisele.

CERN, Euroopa Tuumauuringute Organisatsioon, on maailma suurim osakeste füüsika labor. Selle peakorter asub Genfis. Praegu on selle osalisriigid Austria, Belgia, Bulgaaria, Tšehhi Vabariik, Taani, Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Kreeka, Ungari, Itaalia, Madalmaad, Norra, Poola, Portugal, Slovakkia, Hispaania, Rootsi, Šveits ja Ühendkuningriik. Rumeenia on ühinemise kandidaat. Iisrael ja Serbia on ühinemiseelse liikmesusega assotsieerunud liikmed. India, Jaapan, Venemaa Föderatsiooni, Ameerika Ühendriigid, Türgi, Euroopa Komisjon ja UNESCO on vaatleja staatuses.

Ajakirjanike kontaktisikud:

Euroopa Komisjon: Michael Jennings Tel +3222963388

CERN: James.Gillies@cern.ch Tel +41227674101

SESAME: Clarissa Formosa-Gauci

Lingid

SESAME

CERN

EU Research Infrastructures policy

Kontaktisikud:

Michael Jennings (+32 2 296 33 88) Twitter: @ECSpokesScience

Monika Wcislo (+32 2 295 56 04)


Side Bar