Navigation path

Left navigation

Additional tools

Euroopa Komisjon

Pressiteade

Brüssel, 17. mai 2013

Euroopa merenduspäev keskendub säästvale mereturismile ja ühendusvõimalustele

Euroopa tänavuse merenduspäeva kesksed teemad on rannikualade arendamine ja säästev mereturism. Kahe päeva jooksul arutlevad kõigi merendussektorite eksperdid kogu Euroopast Maltal Vallettas selle üle, kuidas edendada turismi nii, et see säilitaks oma positsiooni jätkusuutlikus majanduskasvus, kuid oleks samas ka majanduse liikumapanevaks jõuks üldisemalt ja aitaks ellu viia ELi meremajanduskasvu kava.

Iga aasta 20. mail tähistatakse Euroopa Liidus merenduspäeva, et näidata, kui olulised on mered ja ookeanid meie igapäevaelus. Euroopa merenduspäeva konverents on koht, kus kõigi merendussektorite huvirühmad kohtuvad ja arutavad Euroopa mereäärsete piirkondade ja merendusega seotud valdkondade võimalusi ja probleeme. Käesoleva aasta konverentsi teema on „Rannikualade arendamine ja säästev mereturism – investeering meremajanduse kasvu‟.

Turism on meremajanduse suurim sektor, mis annab tööd kuni 2,35 miljonile inimesele ja toob ELi majandusele igal aastal kasu üle 100 miljardi euro. See sektor on viimastel rasketel aastatel vapralt vastu pidanud ja pakub jätkuvalt töövõimalusi ka isoleeritud rannikupiirkondades, kus puudub muu ulatuslik majandustegevus. Kuid hooajalisus ja uuenduslike kontseptsioonide puudumine takistab sel kasutamast kõiki majanduskasvu- ja tööhõivevõimalusi.

Kuuendal Euroopa merenduspäeval uuritakse uuendusliku ja säästva turismi võimalusi. Neile aruteludele tuginedes koostab Euroopa Komisjon hiljem ranniku- ja mereturismi kohta teatise, mis on kavas avaldada käesoleva aasta lõpupoole. Spetsiifilised saari käsitlevad küsimused nagu ühendus- ja liiklusvõimalused on samuti konverentsi tähelepanu keskmes, temaatilistes töörühmades aga arutletakse ristlussektori tuleviku, mere- ja rannikualade haldamise ja Vahemere piirkonna majanduse arengu üle.

Merenduspäeva avab pühapäeval, 19. mail Vallettas konkurentsivõime ja majanduskasvu eest vastutav Malta parlamendisekretär dr Edward Zammit-Lewis. Pealinnas ja selle ümbruskonnas toimuvad mitmed avalikud üritused. Tutvustatakse erinevaid merega seotud võimalusi: mereuuringud, kalapüük, laevandus, sadamad, merealasid hõlmavad rahvuspargid, energeetika jm. Räägitakse ka merekeskkonda ähvardavatest ohtudest. Enamik 19. ja 20. mail toimuvaid üritusi on tasuta.

21. mail toimuva konverentsi avavad kõrgetasemelised esinejad, kelle hulgas on Euroopa Komisjoni merenduse ja kalanduse volinik Maria Damanaki, Malta turismiminister Karmenu Vella, Malta majanduse, investeeringute ja väikeettevõtluse minister dr Chris Cardona ja Rootsi infrastruktuuriminister Catharina Elmsäter–Svärd. Muid täiskogu istungeid juhatavad poliitikud, eksperdid ja ettevõtete tegevjuhid ning seal arutatakse aktuaalseid probleeme ning meremajanduskasvu võimalusi. Päev lõpeb rahvusvaheliselt tunnustatud tenori Joseph Calleja kontserdiga.

22. mai on sidusrühmade päev. Korraldatakse 19 seminari sama arvu teemade käsitlemiseks, nii et kõigil konverentsil osalejatel on võimalus valida endale meelepärane teema. Arutatakse mitmeid merede ja ookeanidega seotud poliitikaalgatusi. Toimumiskohas seatakse üles paviljonid, kus korraldajad tutvustavad meresid ja ookeane ning nende pakutavaid võimalusi. Samalaadseid üritusi korraldatakse arvukalt kogu Euroopas.

Euroopa merenduspäev on ainulaadne võimalus koguda ühte paika merendusvaldkonnas tegutsevad inimesed, teha kokkuvõtteid edusammudest ning keskenduda tulevikuideedele ja -prioriteetidele.

Taust

Euroopa kuuendale merenduspäevale pühendatud konverents toimub Maltal Vallettas 21. ja 22. mail 2013. Selle korraldab Euroopa Komisjoni merendus- ja kalandusasjade peadirektoraat koostöös Malta majanduse, investeeringute ja väikeettevõtluse ministeeriumi ning Malta turismiministeeriumiga.

Konverentsil osalevad Euroopa Komisjoni kalanduse ja merenduse volinik Maria Damanaki, Malta turismiminister Karmenu Vella, Malta majanduse, investeeringute ja väikeettevõtluse minister Dr Chris Cardona ning teised Euroopa ministrid ja muud silmapaistvad isikud.

Euroopa merenduspäev loodi Euroopa Komisjoni presidendi, Euroopa Parlamendi presidendi ja ELi Nõukogu eesistuja kolmepoolse deklaratsiooniga 20. mail 2008. Seda tähistatakse igal aastal 20. mai paiku ning selle eesmärk on tõmmata tähelepanu Euroopa merendusvaldkonnale. Eelmised Euroopa merenduspäevad toimusid Brüsselis (2008), Roomas (2009), Gijonis (2010), Gdanskis (2011) ja Göteborgis (2012).

Lisateave

Kõik konverentsi üksikasjad ja täieliku programmi leiate järgmiselt aadressilt: http://ec.europa.eu/maritimeday

Kontaktisikud:

Oliver Drewes (+32 2 299 24 21)

Lone Mikkelsen (+32 2 296 05 67)


Side Bar