Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia

Tlačová správa

V Bruseli 13. mája 2013

Cenu programu MEDIA na filmovom festivale v Cannes si odniesol dánsky režisér Vinterberg

Uznávaný dánsky filmový režisér Thomas Vinterberg je víťazom ceny Európskej únie MEDIA 2013. Cena sa udeľuje najlepšiemu novému filmovému projektu, ktorý má komerčný potenciál a je oprávnený získať podporu z programu EÚ MEDIA určenému na podporu kinematografie. Cenu odovzdá Vinterbergovi európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androulla Vassiliou na festivale v Cannes, a to v nedeľu 19. mája, teda na režisérove 44. narodeniny. Vinterberg sa o cenu delí s Tobiasom Lindholmom, ktorý spolupracoval na scenári, a jeho producentmi Sissou Graumovou a Mortenom Kaufmanom za ich nový filmový projekt Kollectivet (Obec) o živote v dánskej obci v sedemdesiatych rokoch. Film produkovaný dánskou produkčnou spoločnosťou Zentropa sa bude nakrúcať budúci rok. Slávnostné odovzdávanie cien, na ktoré majú prístup médiá, sa uskutoční o 11:30 v budove Palais des festivals (Café des Palmes).

„Vývojové štádium je kľúčovou a nesmierne tvorivou súčasťou filmového procesu. Je úžasné, že existuje inštitúcia ako program Európskej únie MEDIA, ktorou sa uznáva a podporuje tvorba filmov v jej najzraniteľnejšom štádiu,“ uviedol Vinterberg.

„Ide o cenu, ktorú si nesporne zaslúžil jeden z najúžasnejších režisérskych talentov Európy. Thomasove filmy nikdy nie sú obyčajné: vždy sú inšpiratívne, krásne prerozprávané a vynikajúco zahrané. Nebojí sa riskovať a po tom, čo v roku 2012 zožal na celom svete úspech so svojím majstrovským dielom Jagten, sa všetci tešíme na jeho ďalší film. Takisto ma nadchýna skutočnosť, že filmový projekt, ktorý vyhral inauguračnú cenu programu MEDIA v roku 2012, Le Passé od Asghara Farhadiho, bol vybratý na tohtoročnú oficiálnu súťaž v Cannes,“ dodala komisárka Vassiliou.

Súvislosti

Vinterberg, ktorý na tohtoročnom festivale predsedá porote pre sekciu „Un certain regard“, sa prvýkrát presadil v celosvetovom merítku so svojím filmom Festen (Rodinná oslava) z roku 1998, ktorý získal množstvo cien vrátane osobitnej ceny poroty v Cannes. Film bol uvedený do kín bez toho, aby v oficiálnych titulkoch figurovalo meno režiséra, podľa zásad avantgardného filmového hnutia „Dogma 95“, ktoré založil Vinterberg a jeho kolegovia filmári Lars von Trier, Kristian Levring a Søren Kragh-Jacobsen. Po Vinterbergovom úspešnom filme Rodinná oslava nasledovali filmy The third lie (2000), Za všetko môže láska (It´s all about love, 2003), Môj miláčik ráže 6,65 (Dear Wendy, 2004), Keď sa muž vracia domov (When a man comes home, 2007) a Submarino (2010). Jeho posledný film Jagten, ktorý z programu MEDIA získal 100 000 EUR na vývoj a distribúciu filmu, zožal tiež veľký úspech. Vďaka nemu si Mads Mikkelsen odniesol z Cannes cenu za najlepšieho herca.

Cena programu EÚ MEDIA

Cena programu Európskej únie MEDIA sa udeľuje najlepšiemu projektu s komerčným potenciálom, ktorý bol predložený v súvislosti so žiadosťou o financovanie jeho vývoja z programu MEDIA v roku 2013. Dielo môže byť fikciou, animovaným alebo dokumentárnym filmom, ale musí byť určené do kín. Náklady na vývoj, ktoré sú oprávnené na podporu v rámci programu MEDIA zahŕňajú prípravu scenára, hľadanie a identifikáciu hlavných hercov a členov filmového štábu, prípravu plánu financovania, počiatočný marketing a produkciu pilotnej verzie. Výhercu vyberá komisia nezávislých odborníkov a zástupcov Európskej komisie a Výkonná agentúra pre vzdelávanie, audiovizuálny sektor a kultúru, ktorá riadi program MEDIA.

Európske randevú v Cannes

Tohtoročné „Európske randevú“ v Cannes sa uskutoční 19. – 20. mája. Stretnutie je hlavnou akciou združujúcou podujatia spojené s programom MEDIA a zároveň príležitosťou pre komisárku Vassiliou, aby sa stretla s filmovými odborníkmi a tvorcami politík. Komisárka prehovorí na seminári o podpore kultúrnej výnimočnosti, ktorý organizuje francúzsky národný filmový inštitút (CNC, Centre national du cinéma et de l'image animée) 20. mája o 10. hodine a po ktorom nasleduje diskusia Európskej komisie za okrúhlym stolom o kinematografii a iných formách umenia (10:30 – poludnie).

Tvorivá Európa – budúcnosť programu MEDIA

V roku 2014 sa začína pre program MEDIA nová etapa, keďže sa stane súčasťou programu „Tvorivá Európa“. Z nového programu sa budú naďalej poskytovať granty na podporu vývoja filmov, odbornej prípravy a distribúcie, a zároveň sa ním spustí nový pôžičkový záručný fond, ktorého cieľom bude uľahčiť kultúrnym a tvorivým sektorom prístup k financiám. Program MEDIA pomáha filmárom zviditeľniť sa na medzinárodnej scéne a zvyšuje konkurencieschopnosť európskeho filmového priemyslu. V období rokov 2014 – 2020 sa predpokladá celkový rozpočet programu „Tvorivá Európa“ vo výške približne 1,3 mld. EUR, čo predstavuje nárast o takmer 9 % v porovnaní s existujúcimi programami MEDIA a Kultúra.

Ďalšie informácie

Európska komisia: MEDIA

Medzinárodný filmový festival v Cannes

Webové stránky komisárky Androully Vassiliou

Sledujte Androullu Vassiliouovú na Twitteri: @VassiliouEU

{0>Contacts:<}100{>Kontaktné osoby:<0}

{0>Dennis Abbott (+32 2 295 92 58);<}0{>Dennis Abbott (+32 2 295 92 58);<0} {0>Twitter:<}100{>Twitter:<0} {0>@DennisAbbott<}0{>@DennisAbbott<0}

{0>Dina Avraam (+32 2 295 96 67)<}0{>Dina Avraam (+32 2 295 96 67)<0}

{0>Pierre Laporte / Laurent Jourdren<}100{>Pierre Laporte / Laurent Jourdren<0}

+33 145 23 1414 / +336 42 82 1533 / +336 21 04 4579

{0>info@pierre-laporte.com;<}0{>info@pierre-laporte.com;<0} {0>Laurent@pierre-laporte.com<}0{>Laurent@pierre-laporte.com<0}


Side Bar