Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, dnia 13 maja 2013 r.

Duński reżyser Thomas Vinterberg zdobył nagrodę programu MEDIA na festiwalu filmowym w Cannes

Uznany duński reżyser filmowy Thomas Vinterberg zdobył nagrodę unijnego programu MEDIA na 2013 r. Nagroda przyznawana jest najlepszemu nowemu projektowi filmowemu, którego potencjalna widownia kwalifikuje go do wsparcia z programu MEDIA dla branży filmowej. Nagroda zostanie przedstawiona przez Androullę Vassiliou, europejską komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, na festiwalu filmowym w Cannes w niedzielę, 19 maja (w dzień 44. urodzin reżysera). Thomas Vinterberg podzieli się nagrodą ze współscenarzystą Tobiasem Lindholmem oraz z producentami Sisse Graum i Mortenem Kaufmannem za ich nowy wspólny projekt filmowy Kollektivet (Gmina, ang. The Commune), opowiadający historię życia w duńskiej gminie w latach siedemdziesiątych. Producentem tego filmu jest duńska firma Zentropa, a produkcja ma się rozpocząć w przyszłym roku. Uroczystość wręczenia nagrody jest otwarta dla mediów i odbędzie się w Palais des Festivals (Cafe des Palmes) o godz. 11.30.

„Etap rozwoju projektu jest niewątpliwie kluczową i bardzo kreatywną częścią procesu tworzenia filmu. Bardzo cieszę się, że istnieje taka instytucja jak program MEDIA Unii Europejskiej, która docenia i wspiera twórczość filmową na jej najtrudniejszym etapie” powiedział Vinterberg.

„Jest to w pełni zasłużona nagroda dla jednego z największych europejskich talentów filmowych. Filmy Thomasa nigdy nie są zwyczajne: zawsze skłaniają do refleksji, są pięknie opowiedziane i wspaniale zagrane. Nie boi on się podejmowania ryzyka, a po światowym sukcesie jego filmu z 2012 r. „Jagten” (Polowanie), wszyscy z niecierpliwością oczekujemy kolejnej premiery. Jestem również zachwycona tym, że projekt, który jako pierwszy otrzymał nagrodę programu MEDIA w 2012 r. – „Le passé” Asghara Farhadiego – został w tym roku zakwalifikowany do konkursu głównego na festiwalu w Cannes”, powiedziała komisarz Vassiliou.

Kontekst

Thomas Vinterberg, który jest przewodniczącym jury selekcji „Un Certain Regard” na tegorocznym festiwalu, zyskał światową sławę swoim filmem z 1998 r. „Festen”, który został wyróżniony wieloma nagrodami, w tym specjalną nagrodą jury na festiwalu w Cannes. Film został zaprezentowany publiczności bez oficjalnego podania nazwiska reżysera, zgodnie z zasadami awangardowego manifestu filmowego „Dogma 95”, stworzonego przez Vinterberga oraz kilku innych reżyserów, takich jak Lars von Trier, Kristian Levring i Søren Kragh-Jacobsen. Sukces filmu „Festen” został powtórzony przez następne filmy reżysera: The Third Lie (2000), It's All About Love (Wszystko dla miłości - 2003), Dear Wendy (Moja droga Wendy - 2004), When a Man Comes Home (2007) oraz Submarino (2010). Również jego ostatni film „Jagten” (Polowanie), który otrzymał dotację w wysokości 100 000 euro z programu MEDIA przeznaczoną na rozwój i dystrybucję, był dużym sukcesem, a Mads Mikkelsen otrzymał za niego nagrodę dla najlepszego aktora na zeszłorocznym festiwalu w Cannes.

Nagroda programu MEDIA Unii Europejskiej

Nagroda programu MEDIA Unii Europejskiej jest przyznawana projektowi o największym potencjale widowni, będącym przedmiotem wniosku o dofinansowanie z programu MEDIA w 2013 r. Projekt może dotyczyć filmu fabularnego, dokumentalnego lub animowanego, ale musi być przeznaczony do eksploatacji kinowej. Koszty prac rozwojowych, które kwalifikują się do wsparcia w ramach programu MEDIA, obejmują: pisanie scenariusza, poszukiwanie i wybór głównych aktorów i personelu, a także przygotowanie planu finansowania, początkową fazę marketingu oraz opracowanie projektu pilotażowego. Zwycięzca zostanie wybrany przez panel niezależnych ekspertów oraz przedstawicieli Komisji Europejskiej i Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego, która zarządza programem MEDIA.

Europejskie spotkania (European Rendezvous) w Cannes

Coroczne „spotkania europejskie” (European Rendezvous) na festiwalu w Cannes odbędą się w dniach 19-20 maja. Głównym tematem tych spotkań są wydarzenia powiązane z programem MEDIA, Jest to także okazja dla komisarz Vassiliou do spotkania się ze specjalistami oraz decydentami z branży filmowej. Komisarz wygłosi przemówienie na seminarium poświęconym wzmocnieniu europejskiego „wyjątku kulturalnego”, organizowanym przez Francuski Instytut Filmowy (CNC, centre national du cinéma et de l'image animée) w dniu 20 maja o godz. 10.00, po którym odbędzie się zorganizowany przez Komisję Europejską okrągły stół na temat kinematografii i innych form sztuki (od 10.30 do 12.00).

„Kreatywna Europa” — przyszłość programu MEDIA

W roku 2014 rozpoczyna się nowa era dla programu MEDIA w ramach programu „Kreatywna Europa”. W ramach tego nowego programu będą nadal udzielane dotacje wspierające rozwijanie projektów filmowych, szkolenia i dystrybucję; uruchomiony zostanie również nowy fundusz gwarancji kredytowych mający na celu ułatwienie dostępu do finansowania dla sektora kultury i innych sektorów kreatywnych. Program MEDIA ułatwią producentom filmowym w zaprezentowaniu swoich produkcji na arenie międzynarodowej oraz przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności europejskiej branży filmowej. Program „Kreatywna Europa” będzie dysponował ogólnym budżetem szacowanym na około 1,3 mld EUR w latach 2014-2020, co oznacza wzrost o prawie 9 % w stosunku do obecnych programów „MEDIA” i „Kultura”.

Dodatkowe informacje

Komisja Europejska: program MEDIA

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes:

Strona internetowa Androulli Vassiliou

Czytaj wpisy Androulli Vassiliou na Twitterze: @VassiliouEU

Kontakt:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)

Pierre Laporte / Laurent Jourdren

+33 145 23 14 14 / +336 42 82 15 33 / +336 21 04 45 79

info@pierre-laporte.com; Laurent@pierre-laporte.com


Side Bar