Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2013. gada 13. maijā

Dāņu režisors Vinterbergs Kannu kinofestivālā iegūst MEDIA balvu

Pazīstamais dāņu kinorežisors Tomass Vinterbergs (Thomas Vinterberg) ir Eiropas Savienības 2013. gada MEDIA balvas ieguvējs. Šo balvu piešķir labākajam jaunajam filmu projektam, kam ir potenciāls kļūt par “kases grāvēju” un kā veidošanai var saņemt atbalstu no ES kinematogrāfijas programmas “MEDIA”. Izglītības, kultūras, daudzvalodības un jaunatnes lietu Eiropas komisāre Andrula Vasiliu šo balvu Vinterbergam pasniegs Kannu kinofestivālā svētdien, 19. maijā, kas sakrīt ar režisora 44. dzimšanas dienu. Šī balva, ko Vinterbergs dalīs ar filmas scenārija līdzautoru Tobiasu Lindholmu (Tobias Lindholm) un producentiem Sisi Graumu (Sisse Graum) un Mortenu Kaufmanu (Morten Kaufmann), piešķirta par viņu jauno filmas projektu Kollektivet (“Kopiena”), kurš stāsta par dzīvi kādā dāņu kopienā pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados. Šo filmu producē dāņu producentu kompānija “Zentropa”, un tās uzņemšana būtu jāsāk nākamgad. Balvas pasniegšanas ceremonijā varēs piedalīties plašsaziņas līdzekļi, un tā notiks Kannās, Palais des festivals (Café des Palmes) plkst. 11.30.

“Izstrāde ir būtiska un ārkārtīgi radoša filmu veidošanas procesa daļa. Ir lieliski, ka ir tāds instruments kā Eiropas Savienības programma “MEDIA“, kas atzīst un atbalsta filmu veidošanu tās trauslākajā posmā,” teica Vinterbergs.

“Viņš ir viens no Eiropas talantīgākajiem režisoriem un šo balvu ir pamatoti pelnījis. Tomasa filmas nekad nav ikdienišķas: tās vienmēr rada pārdomas, tām ir skaists stāstījums un skaists aktieru tēlojums. Viņš nebaidās riskēt, un pēc starptautiskajiem panākumiem, ko 2012. gadā atnesa šedevrs “Jagten”, mēs ar nepacietību gaidām viņa nākamo darbu. Esmu ļoti priecīga, redzot, ka šā gada oficiālajam Kannu konkursam tika izvirzīts filmu projekts, kas 2012. gadā ieguva pirmo ES MEDIA balvu — režisora Asgara Faradi (Asghar Farhadi) filma “Le Passé”,” sacīja komisāre Vasiliu.

Vispārīga informācija

Vinterbergs, kurš šā gada kinofestivālā ir sadaļas Un Certain Regard žūrijas priekšsēdētājs, pirmoreiz ieguva starptautisku atpazīstamību ar savu 1998. gada filmu “Festen” (“Svinības”), kas ieguva virkni balvu, tostarp Kannu kinofestivāla īpašo žūrijas balvu. Šo filmu izlaida, oficiāli nenorādot tās režisoru, kas ir viens no principiem, kurš raksturo avangarda kino kustību “Dogma 95”, ko Vinterbergs izveidoja kopā ar kolēģiem režisoriem Larsu fon Trīru (Lars von Trier), Kristianu Levringu (Kristian Levring) un Sērenu Krāgu–Jakobsenu (Søren Kragh-Jacobsen). Vinterberga “Festen” panākumiem sekoja “The Third Lie” (2000. g.), “It's All About Love” (2003. g.), “Dear Wendy” (2004. g.), “When a Man Comes Home” (2007. g.) un “Submarino” (2010. g.). Lielus panākumus guva arī viņa jaunākā filma “Jagten”, kuras izstrādei un izplatīšanai no programmas “MEDIA” tika piešķirti 100 000 eiro, turklāt Madss Mikelsens (Mads Mikkelsen) par dalību tajā pagājušogad Kannās ieguva labākā aktiera balvu.

ES MEDIA balva

Eiropas Savienības MEDIA balvu piešķir labākajam filmu projektam ar “kases grāvēja” potenciālu, kas tika iesniegts, lai 2013. gadā saņemtu izstrādes finansējumu no programmas “MEDIA”. Šis projekts var būt spēlfilma, animācijas vai dokumentālā filma, bet tai jābūt paredzētai demonstrēšanai kinoteātros. Izstrādes izmaksās, par kurām var saņemt “MEDIA” atbalstu, ir ietverta scenārija sagatavošana, galveno aktieru un darbinieku meklēšana un atlase, finanšu plāna sagatavošana, sākotnējie reklāmas pasākumi un filmas izmēģinājuma materiāla uzņemšana. Uzvarētāju izvēlas neatkarīgu ekspertu un pārstāvju grupa no Eiropas Komisijas un Izglītības, audiovizuālās jomas un kultūras izpildaģentūras, kas pārvalda “MEDIA” programmu.

“European Rendezvous” Kannās

Ikgadējais “European Rendezvous” (Eiropas tikšanās) Kannās notiks no 19. līdz 20. maijam. Šī tikšanās ir galvenais notikums saistībā ar “MEDIA” programmu un komisārei Vasiliu tās laikā ir iespēja tikties ar nozares profesionāļiem un politikas veidotājiem. Komisāre uzstāsies ar runu darbseminārā par “kultūras izņēmumu” stiprināšanu, ko 20. maijā plkst. 10.00 rīko Francijas Nacionālais filmu institūts (CNC, centre national du cinéma et de l'image animée) un kam sekos Eiropas Komisijas apaļā galda diskusija par kino un citiem mākslas veidiem (plkst. 10.30–12.00).

Programma “Radošā Eiropa” — programmas “MEDIA” nākotne

2014. gads iezīmē jaunu laikmetu, jo programma “MEDIA” ir kļuvusi par programmas “Radošā Eiropa” daļu. Jaunā programma arī turpmāk piešķirs stipendijas filmu izstrādes, izplatīšanas un apmācību atbalstam, kā arī izveidos jaunu aizdevumu garantiju fondu ar mērķi atvieglot kultūras un radošo nozaru piekļuvi finansējumam. Programma “MEDIA” filmu veidotājiem ļauj iegūt starptautisku atpazīstamību un palielina Eiropas filmu industrijas konkurētspēju. Paredzams, ka programmas “Radošā Eiropa” kopējais budžets 2014.–2020. gadā veidos aptuveni 1,3 miljardus eiro, kas ir par gandrīz 9 % vairāk, salīdzinot ar pašreizējām programmām “MEDIA” un “Kultūra”.

Sīkāka informācija

Eiropas Komisija: MEDIA

Starptautiskais Kannu kinofestivāls

Andrulas Vasiliu tīmekļa vietne

Andrulas Vasiliu Twitter konts: @VassiliouEU

Kontaktpersonas:

Dennis Abbott (+32 2 295 9258);Twitter konts:@DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)

Pierre Laporte / Laurent Jourdren

+33 145 23 14 14 / +336 42 82 15 33 / +336 21 04 45 79

info@pierre-laporte.com;Laurent@pierre-laporte.com


Side Bar