Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2013 m. gegužės 13 d.

Danų režisieriui T. Vinterbergui – Kanų kino festivalio „Prix MEDIA“ apdovanojimas

Pripažinimą pelnęs Danijos kino režisierius Thomas Vinterbergas tapo 2013 m. Europos Sąjungos „Prix MEDIA“ laureatu. Apdovanojimas skiriamas už geriausią populiarumo potencialą turintį projektą, atitinkantį pagal ES programą MEDIA teikiamos paramos kinui kriterijus. Gegužės 19 d., sekmadienį, Kanų kino festivalyje T. Vinterbergui, kuriam tą dieną sukanka 44 metai, jį įteiks už švietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimą atsakinga Komisijos narė Androulla Vassiliou. T. Vinterbergas – ne vienintelis, kuris nusipelnė apdovanojimo už kitais metais ketinamą sukurti kino juostą „Komuna“ („Kollektivet“), pasakojančią apie gyvenimą Danijos komunoje XX a. aštuntajame dešimtmetyje ir kuriamą Danijos kino bendrovės „Zentropa“. Prie naujo bendro filmo projekto prisidėjo scenarijaus autorius Tobiasas Lindholmas ir kino prodiuseriai Sissė Graum ir Mortenas Kaufmanas. Vieša apdovanojimų ceremonija įvyks 11.30 val. Palais des festivals (Café des Palmes).

„Kūrimas yra itin svarbi ir, žinoma, daug kūrybiškumo reikalaujanti filmavimo dalis. Džiugu, kad turime Europos Sąjungos programą MEDIA, kuri padeda įvertinti patį sudėtingiausią filmavimo etapą ir paskatinti filmo kūrėjus“, sakė T. Vinterbergas.

„Vienas įdomiausių ir talentingiausių Europos režisierių šio apdovanojimo išties nusipelnė. T. Vinterbergo filmai nėra įprasti: jie skatina susimąstyti, juose istorija puikiai atpasakojama, o vaidyba nepriekaištinga. Šis režisierius nebijo rizikuoti, tad po jo 2012 m. pasaulinį pripažinimą pelniusio filmo „Medžioklė“ („Jagten“) visi nekantriai laukėme naujojo kūrinio. Mane taip pat itin nudžiugino žinia, kad pirmąjį ES „Prix MEDIA“ apdovanojimą 2012 m. pelnęs Asgharo Farhadi filmas „Praeitis“ („Le passé“) šiais metais yra atrinktas oficialiam Kanų kino festivalio konkursui,“ – pasakė Komisijos narė A. Vassiliou.

Pagrindiniai faktai

T. Vinterbergas yra šių metų festivalio kategorijai „Un Certain Regard“ priskirtų kino juostų vertinimo komisijos pirmininkas. Pasauliui pirmą sykį jis tapo žinomas 1998 m., pasirodžius jo juostai „Šventė“ („Festen“), pelniusiai daugybę apdovanojimų, įskaitant specialųjį vertinimo komisijos prizą. Remiantis avangardinio „Dogma 95“ kinematografijos judėjimo principais, kuriuos T. Vinterbergas suformulavo kartu su kitais kino kūrėjais Larsu von Trieru, Kristianu Levringu ir Sørenu Kragh-Jacobsenu, filme režisieriaus vardas oficialiai nebuvo pristatytas. Po T. Vinterbergui sėkmę atnešusios kino juostos „Šventė“ pasirodė filmai „Trečiasis melas“ („The Third Lie“, 2000 m.), „Meilė svarbiausia“ („It's All About Love“, 2003 m.), „Brangioji Vendy“ („Dear Wendy“, 2004 m.), „Kai vyras grįžta namo“ („When a Man Comes Home“, 2007 m.) ir „Submarinas“ („Submarino“, 2010 m.). Jo paskutinis filmas „Medžioklė“, kurio kūrimui ir platinimui pagal programą MEDIA skirta 100 000 EUR, taip pat buvo itin sėkmingas, o jame nusifilmavusiam aktoriui Madsui Mikkelsenui praėjusiais metais Kanuose teko geriausio aktoriaus apdovanojimas.

ES apdovanojimas „Prix MEDIA“

Europos Sąjungos apdovanojimas „Prix MEDIA“ skiriamas už geriausią populiarumo potencialą turintį projektą, atitinkantį 2013 m. programos MEDIA paramos kūrimui kriterijus. Filmas gali būti pagrįstas pramanyta istorija, animacinis arba dokumentinis, tačiau skirtas demonstruoti kino teatre. Prie kūrimo išlaidų, atitinkančių programos MEDIA paramos kriterijus, priskiriamos išlaidos, susijusios su scenarijaus parašymu, pagrindinių aktorių bei personalo paieška ir atranka, finansinio plano parengimu, pradine rinkodara ir bandomuoju kino kūrimu. Nugalėtoją atrenka vertinimo komisija, sudaryta iš nepriklausomų ekspertų, Europos Komisijos ir Švietimo, garso ir vaizdo bei kultūros vykdomosios įstaigos, valdančios programą MEDIA, atstovų.

„European Rendezvous“ Kanų kino festivalyje

Kasmetinė Kanų kino festivalio programos dalis „European Rendezvous“ vyks gegužės 19–20 d. Jos metu pagrindinis dėmesys skiriamas su programa MEDIA susijusiems įvykiams, o Komisijos narei A. Vassiliou – tai proga susitikti su kino atstovais ir už kiną atsakingais politikais. Gegužės 20 d., 10.00 val. Komisijos narė kreipsis į Prancūzijos nacionalinio kino instituto (CNC, centre national du cinéma et de l'image animée) rengiamo seminaro, kurio tema – išimtis kultūrai, dalyvius, vėliau dalyvaus Europos Komisijos apskritojo stalo diskusijoje apie kiną ir kitas meno formas (10.30–12.00 val.).

„Kūrybiška Europa“. Programos MEDIA ateitis

2014 m. prasidės naujas programos „Kūrybiška Europa“ dalimi tapsiančios programos MEDIA etapas. Pagal naująją programą toliau bus teikiamos dotacijos, kurių tikslas – remti filmų kūrimą, platinimą ir mokymų organizavimą, taip pat bus įsteigtas paskolų garantijos fondas, kurio paskirtis – padėti kultūros ir kūrybos pramonės atstovams gauti finansavimą. Programa MEDIA padeda kino kūrėjams patekti į tarptautinę rinką ir didina Europos kino pramonės konkurencingumą. Tikimasi, kad programos „Kūrybiška Europa“ bendras biudžetas 2014–2020 m. bus apie 1,3 mlrd. EUR, t. y. beveik 9 proc. daugiau nei esamų programų MEDIA ir „Kultūra“.

Daugiau informacijos

Europos Komisija Programa MEDIA

The Cannes International Film Festival

Komisijos narės A. Vassiliou svetainė

Androullos Vassiliou Twitter @VassiliouEU

Asmenys ryšiams:

Dennis Abbott, tel. +32 2 295 92 58, Twitter @DennisAbbott

Dina Avraam, tel. +32 2 295 96 67

Pierre Laporte / Laurent Jourdren

tel. +33 145 23 14 14 / +336 42 82 15 33 / +336 21 04 45 79

info@pierre-laporte.com; Laurent@pierre-laporte.com


Side Bar