Navigation path

Left navigation

Additional tools

Euroopa Komisjon

Pressiteade

Brüssel, 13. mai 2013

Taani režissöör Vinterberg võitis Cannes’i filmifestivalil MEDIA auhinna

Kuulus Taani filmirežissöör Thomas Vinterberg on Euroopa Liidu auhinna MEDIA 2013. aasta laureaat. Auhind antakse parimale uuele suurt kassatulu tõotavale filmiprojektile, mis vastab ELi kinematograafiaprogrammi MEDIA kaudu toetamise tingimustele. Euroopa kultuurivolinik Androulla Vassiliou annab auhinna Cannes’i filmifestivalil Thomas Vinterbergile üle tema 44. sünnipäeval pühapäeval, 19. mail. Thomas Vinterberg saab auhinna koos stsenaristi Tobias Lindholmi ning produtsentide Sisse Graumi ja Morten Kaufmanniga uue filmiprojekti „Vald” (Kollektivet) eest. Film räägib elust ühes Taanimaa vallas 1970. aastatel ja seda hakkab järgmisel aastal tegema Taani filmitootja Zentropa. Meedias kajastatav auhinnatseremoonia toimub filmifestivalipalees Café des Palmes kell 11.30.

„Filmiprojekti väljaarendamine on filmi loomisel ülimalt oluline ja väga loominguline töö. On väga tore, et on olemas Euroopa Liidu MEDIA kava, mille kaudu tunnustatakse ja toetatakse filmi loomist selle kõige tundlikumal etapil,” ütles Vinterberg.

„See on tõesti ärateenitud auhind Euroopa ühele kõige andekamale ja huvitavamale režissöörile. Thomas Vinterbergi filmid ei ole kunagi tavalised, sest need tekitavad alati mõtteid ning on ilusasti jutustatud ja mängitud. Ta julgeb riskida. Pärast 2012. aasta tähtteose „Jaht” ülemaailmset menu ootame kõik juba põnevusega järgmist filmi. Mind rõõmustab väga ka see, et 2012. aastal esimese ELi MEDIA auhinna saanud Asghar Farhadi filmiprojekti „Minevik” (Le Passé) alusel valminud film valiti sel aastal osalema Cannes’i avalikul filmivõistlusel,” ütles Androulla Vassiliou.

Taust

Vinterberg, kes on käesoleva aasta festivalil sektsiooni „Un certain regard” žürii esimees, saavutas esmakordselt üleilmse tunnustuse oma 1998. aasta filmiga „Perekonnapidu” (Festen), mis sai rohkesti auhindu, sealhulgas ka Cannes’is žürii eripreemia. Film lasti välja ilma ametliku režissöörinimeta, vastavalt põhimõtetele, mida järgis avangardistlik filmisuund „Dogme 95”, mille olid loonud Thomas Vinterberg ja tema kaasvõitlejad filmirežissöörid Lars von Trier, Kristian Levring ja Søren Kragh-Jacobsen. Vinterbergi edukale „Perekonnapeole” järgnesid sama edukad „Kolmas vale” (2000), „Asi on armastuses” (2003), „Armas Wendy” (2004), „Kui mees tuleb koju” (2007) ja „Submarino” (2010). Tema viimast filmi „Jaht” (Jagten), mis sai MEDIA-lt tegemiseks ja levitamiseks 100 000 eurot, saatis jällegi suur edu ja Mads Mikkelsen sai selles osatäitmise eest Cannes'i eelmise aasta parima meesnäitleja auhinna.

ELi MEDIA auhind

Euroopa Liidu MEDIA auhind antakse parimale suurt kassatulu tõotava filmi projektile, mis on esitatud MEDIA kavast arendustoetuse saamiseks 2013. aastal. Tegemist võib olla kunstilise filmi, joonisfilmi või dokumentaalfilmiga, kuid see peab olema ette nähtud näitamiseks kinos. MEDIA kavast toetatavad filmiprojekti arendamise kulud hõlmavad stsenaariumi kirjutamise, peaosaliste ja töötajate otsimise ja valimise, finantsplaani koostamise, eelturustuse ja katsekoopiate valmistamise kulusid. Laureaadi valivad välja sõltumatute ekspertide komitee ja Euroopa Komisjoni ning MEDIA kava juhtiva Hariduse, Audiovisuaalvaldkonna ja Kultuuri Täitevasutuse esindajad.

Euroopa kohtumine Cannes’is

Iga-aastane Euroopa kohtumine Cannes’is toimub 19.-20. mail. Tegemist on MEDIA kavaga seotud sündmuste kulminatsiooniga, mis annab kultuurivolinik Vassilioule võimaluse kohtuda filmiprofessionaalide ja poliitikakujundajatega. Volinik peab kõne kultuuri kõrgtaseme tugevdamise seminaril, mille korraldab Prantsusmaa riiklik filmiinstituut (CNC) 20. mail kell 10.00 ning millele järgneb Euroopa Komisjoni kino ja muude kunstivormide alane ümarlaud (10.30–12.00).

Loov Euroopa – MEDIA kava tulevik

MEDIA on Loova Euroopa kava üks osa ja 2014. aastal algab selle uus etapp. Uue kava kohaselt jätkatakse toetuste maksmist filmide arendamiseks, tegijate koolitamiseks ja filmide levitamiseks; samuti asutatakse uus laenutagatisfond, mille eesmärk on hõlbustada kultuuri- ja loomesektoril raha saamist. MEDIA kava aitab filmitegijatel jõuda rahvusvahelisele areenile ja suurendab Euroopa filmitööstuse konkurentsivõimet. Loova Euroopa üldeelarveks aastatel 2014–2020 on kavandatud ligi 1,3 miljardit eurot, mis on ligikaudu 9% rohkem praeguse MEDIA ja kultuurikavaga võrreldes.

Lisateave

Euroopa Komisjon: MEDIA

Cannes’i rahvusvaheline filmifestival

Androulla Vassiliou veebisait

Androulla Vassiliou Twitteris: @VassiliouEU

Kontaktisikud:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)

Pierre Laporte / Laurent Jourdren

+33 145 23 14 14 / +336 42 82 15 33 / +336 21 04 45 79

info@pierre-laporte.com; Laurent@pierre-laporte.com


Side Bar