Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise

Tisková zpráva

Brusel 13. května 2013

Cenu programu MEDIA získal na filmovém festivalu v Cannes dánský režisér Vinterberg

Uznávaný dánský filmový režisér Thomas Vinterberg se stal vítězem ceny programu MEDIA Evropské unie za rok 2013. Cena se uděluje nejlepšímu novému filmovému projektu, který má potenciál uspět v kinech a je způsobilý pro financování z programu Evropské unie MEDIA na podporu kinematografie. Cenu předá režisérovi Vinterbergovi na filmovém festivalu v Cannes v neděli 19. května, v den jeho 44. narozenin, Androulla Vassiliou, evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež. Vinterberg získává cenu společně se spoluautorem scénáře Tobiasem Lindholmem a producenty Sisse Graumovou a Mortenem Kaufmannem za jejich nový filmový projekt Kollektivet (Komunita), který vypráví příběh o životě v jedné dánské komunitě v 70. letech 20. století. Film dánské produkční společnosti Zentropa půjde do výroby v příštím roce. Slavnostní předání ceny, které bude přístupné médiím, se uskuteční v Palais des festivals (Café des Palmes) v 11:30 hod.

„Vývoj je zásadní a velmi kreativní fází procesu tvorby filmu. Je skvělé, že máme instituci, jako je program Evropské unie MEDIA, která oceňuje a podporuje filmovou výrobu v jejím nejchoulostivějším stádiu,“ řekl Vinterberg.

„Tuto cenu zcela zaslouženě získává jeden z nejzajímavějších nadějných evropských režisérů. Thomasovy filmy nejsou nikdy obyčejné, vždy nutí diváka k zamyšlení, jsou nádherně odvyprávěné a přinášejí vynikající herecké výkony. Nebojí se riskovat a po celosvětovém úspěchu jeho mistrovského díla Jagten (Hon, 2012) se všichni nedočkavě těšíme na jeho příští počin. Jsem také nadšená tím, že filmový projekt, který zvítězil v zahajovacím ročníku ceny MEDIA v roce 2012, tedy film Le passé Ashgara Farhadiho, byl letos v Cannes vybrán do hlavní soutěže,“ dodala komisařka Vassiliou.

Souvislosti

Vinterberg, který je na letošním ročníku festivalu předsedou poroty sekce „Un Certain Regard“, se poprvé v celosvětovém měřítku prosadil v roce 1998 svým filmem Festen (Rodinná oslava), který získal řadu ocenění, včetně zvláštní ceny poroty v Cannes. Film byl distribuován bez uvedení jména režiséra, v souladu se zásadami avantgardního filmového hnutí „Dogma 95“, u jehož zrodu stál Vinterberg společně se svými kolegy z filmové branže Larsem von Trier, Kristianem Levringem a Sørenem Kragh-Jacobsenem. Po Rodinné oslavě sklidily úspěch i jeho další filmy The Third Lie (2000), Za všechno může láska (It's All About Love, 2003), Dear Wendy (2004), Když se muž vrací domů (En mand kommer hjem, 2007) a Submarino (2010). Rovněž jeho poslední film Hon, který získal z programu MEDIA 100 000 EUR na vývoj a distribuci, byl velice úspěšný a Mads Mikkelsen za něj vloni v Cannes získal cenu pro nejlepšího herce.

Cena programu Evropské unie MEDIA

Cena programu Evropské unie MEDIA je udělována nejlepšímu projektu, který má potenciál uspět v kinech, předloženému za účelem získání prostředků na přípravu z programu MEDIA v roce 2013. Předkládané projekty mohou být z oblasti hraného, animovaného nebo dokumentárního filmu, avšak musí být určeny pro projekci v kinech. Mezi náklady na vývoj, které jsou způsobilé pro podporu v rámci programu MEDIA, patří příprava scénáře, hledání a výběr obsazení hlavních rolí a filmového štábu a příprava finančního plánu, vstupní marketing a produkce pilotního filmu. Vítěze vybírá komise složená z nezávislých odborníků a zástupců Evropské komise a Výkonné agentury pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast, která program MEDIA řídí.

Evropské rendez-vous v Cannes

Každoroční „Evropské rendez-vous“ na festivalu v Cannes se uskuteční ve dnech 19.–20. května. Rendez-vous stojí v centru událostí spojených s programem MEDIA a je příležitostí pro setkání komisařky Vassiliou s filmaři a zákonodárci v oblasti filmové tvorby. Komisařka dne 20. května v 10:00 vystoupí s příspěvkem na téma posilování kulturní výjimečnosti v rámci semináře organizovaného francouzským národním filmovým institutem (CNC, centre national du cinéma et de l'image animée), po němž bude následovat diskuze Evropské komise u kulatého stolu na téma film a jiné formy umění (10:30–12:00).

Kreativní Evropa – budoucnost programu MEDIA

Rok 2014 představuje začátek nové éry, kdy se program MEDIA stává součástí programu „Kreativní Evropa“. Tento nový program bude i nadále poskytovat finanční podporu v oblasti vývoje filmů, vzdělávání a distribuce a zároveň přinese nový fond úvěrových záruk zaměřený na usnadnění přístupu kulturních a kreativních odvětví k finančním prostředkům. Program MEDIA pomáhá filmařům zviditelnit se na mezinárodní scéně a zvyšuje tak konkurenceschopnost evropského filmového průmyslu. Celkový předpokládaný rozpočet programu Kreativní Evropa na období 2014–2020 je přibližně 1,3 miliardy EUR, což v porovnání se stávajícím programem MEDIA představuje nárůst o takřka 9 %.

Další informace

Evropská komise: MEDIA

Mezinárodní filmový festival v Cannes

Internetové stránky komisařky Vassiliou

Androulla Vassiliou na Twitteru: @VassiliouEU

Kontaktní osoby:

Dennis Abbott (+32 22959258); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 22959667)

Pierre Laporte / Laurent Jourdren

+33 145231414 / +336 42821533 / +336 21044579

info@pierre-laporte.com; Laurent@pierre-laporte.com


Side Bar