Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, 3 maja 2013 r.

Już jutro Dzień Europy: Komisja Europejska zaprezentuje swoje nowe centrum informacyjne

Co roku 9 maja obchodzimy Dzień Europy. Powinien być on dla obywateli czymś więcej niż tylko świętem. Dlatego już w sobotę 4 maja Komisja Europejska we współpracy z innymi instytucjami UE organizuje dzień otwartych drzwi. Po raz pierwszy Komisja współpracuje z organizatorami brukselskiego festiwalu „Iris” (którego nazwa pochodzi od kwiatu będącego symbolem Regionu Stołecznego Brukseli). W ramach festiwalu w niedzielę 5 maja na ulicach stolicy Europy odbywać się będą różne koncerty i imprezy. W dniu 4 maja wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding i wiceprzewodniczący Maroš Šefčovič dokonają również inauguracji nowego centrum informacyjnego Komisji Europejskiej, które zmieniło siedzibę i teraz znajduje się bliżej instytucji unijnych.

„Jak to działa? Kto podejmuje decyzje? Co będzie dalej? Takie pytania na temat UE zadaje sobie wiele osób. To wyjątkowa okazja, aby uzyskać na nie odpowiedź − wszystkich tych, którzy kiedykolwiek mieli ochotę znaleźć się w kuluarach instytucji europejskich i przekonać się, kto i w jaki sposób kształtuje unijną politykę, serdecznie zapraszamy do udziału w dniu otwartych drzwi lub do odwiedzenia unowocześnionego działu wizyt informacyjnych Komisji. Zachęcam również do uczestnictwa w debatach z udziałem obywateli, jakie wspólnie z innymi komisarzami organizujemy we wszystkich krajach UE” — powiedziała wiceprzewodnicząca Reding, komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. „Mam nadzieję, że przyjdzie mnóstwo osób zainteresowanych Europą, a tym samym naszą wspólną przyszłością.”

Wiceprzewodniczący Maroš Šefčovič dodał: „Dzień Europy jest zawsze dla obywateli UE dobrą okazją, by dowiedzieć się więcej o naszej pracy. A w tym roku dzięki nowemu centrum informacyjnemu będzie to jeszcze łatwiejsze. To ważny punkt na mapie Brukseli dla każdego, kto chce dowiedzieć się więcej o szczegółach procesu integracji europejskiej”.

4 maja

W dniu 4 maja Komisja Europejska otwiera swoje drzwi dla odwiedzających. Zainteresowani będą mogli odwiedzić budynek Berlaymont, gdzie znajduje się siedziba główna Komisji i gdzie na co dzień pracuje 27 komisarzy. Zaplanowano liczne warsztaty i wystawy, dzięki którym będzie można dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest Unia Europejska i jak wpływa na nasze życie codzienne.

Po drugiej stronie ulicy o godzinie 11:15 wiceprzewodnicząca Viviane Reding i wiceprzewodniczący Maroš Šefčovič dokonają uroczystego otwarcia nowego centrum informacyjnego, które od 14:00 będzie otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Dział wizyt informacyjnych, który wcześniej znajdował się przy ulicy Van Maerlant, został przeniesiony do budynku Charlemagne przy ulicy Loi 170 (obok siedziby głównej Komisji), czyli w samo centrum unijnego procesu stanowienia prawa. W nowym centrum można będzie zasiąść przy stole, przy którym kiedyś odbywały się zebrania kolegium komisarzy, zrobić sobie zdjęcie z komisarzami lub dzięki interaktywnym ekranom dotykowym odbyć podróż w głąb historii Europy.

W tym samym dniu przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Belgii organizuje szereg debat z udziałem obywateli. Debaty poświęcone działalności Komisji Europejskiej odbędą się w różnych kawiarniach, klubach i centrach sztuki (np. Cercle des voyageurs, Halles de Schaerbeek, C'est bon c'est belge, Brigittines).

Od początku tego roku wiceprzewodnicząca Viviane Reding i inni komisarze wraz z politykami krajowymi i lokalnymi uczestniczą w debatach z udziałem obywateli w całej Europie – aby móc ich wysłuchać i odpowiedzieć na ich pytania. 4 maja w Brukseli wiceprzewodnicząca Viviane Reding poprowadzi debatę z udziałem ponad 300 uczestników, której tematem będą ich oczekiwania co do przyszłości Europy. Zarejestruj się, by wziąć udział w debacie: www.eu4be.eu/

5 maja

4 i 5 maja 2013 r. Dzień Europy obchodzony będzie również w Regionie Stołecznym Brukseli pod hasłem „Bruksela i Europa”. 5 maja, od 12:00 do 18:00, w pobliżu brukselskiego dworca głównego (Carrefour de l’Europe) otwarta będzie „wioska europejska”, w której można będzie miedzy innymi obejrzeć występy zespołów z Chorwacji, Irlandii i Grecji.

Kontekst

W ciągu dwudziestu lat, które upłynęły od momentu wprowadzenia obywatelstwa UE, wiele udało się osiągnąć: z niedawno opublikowanego badania wynika, że obecnie 63 proc. obywateli UE uważa się za „Europejczyków”.

W całej UE obywatele na co dzień korzystają z przysługujących im praw. Mogą liczyć na lepszą ochronę przy zakupach dokonywanych za granicą, dzięki europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego mogą leczyć się za granicą, a dzięki unijnym przepisom płacą niższe opłaty roamingowe. Nie zawsze są jednak świadomi tych praw.

Dlatego Komisja Europejska w styczniu zainaugurowała nowy rok tematyczny – Europejski Rok Obywateli (IP/13/2) – czyli rok poświęcony obywatelom i przysługującym im prawom. Przez cały rok członkowie Komisji będą uczestniczyli w organizowanych w całej Unii debatach z obywatelami, których tematem będą oczekiwania mieszkańców UE co do przyszłości.

W międzyczasie Komisja Europejska stara się także usuwać przeszkody utrudniające życie obywatelom. 8 maja Komisja opublikuje drugie sprawozdanie na temat obywatelstwa UE podsumowujące postępy, jakich dokonano od 2010 r., aby udoskonalić prawa przysługujące obywatelom UE. W sprawozdaniu znajdzie się również 12 nowych, konkretnych inicjatyw, których celem będzie rozwiązanie problemów, jakie wciąż napotykają obywatele UE, kiedy na przykład poszukują pracy za granicą lub kiedy podczas pobytu w innym kraju potrzebują lepszej ochrony prawnej.

Informacje dodatkowe

Dzień otwartych drzwi

Szczegółowy program − Komisja:

http://ec.europa.eu/belgium/events/euopendoors/index_en.htm

Program debat w Brukseli:

http://ec.europa.eu/belgium/events/euopendoors/index_en.htm

Program − wszystkie instytucje UE:

http://europa.eu/opendoors

Masz pytania? Hashtag na Twitterze: #euopendoors

Dialog z obywatelami

La Tentation/Centro Galego de Bruxelas (Adres: rue de Laeken 28, 1000 Bruksela) Debata rozpocznie się o godz. 14:30 i potrwa do 16:00 (drzwi zostaną otwarte o godz. 13:45).

Wstęp jest bezpłatny, zarejestrować można się tutaj: http://www.eu4be.eu/

Nie możesz przyjść osobiście? Weź udział w dyskusji: na Facebooku http://www.facebook.com/ECrepBE lub na Twitterze @EU4BE #EUdeb8

Kontakt:

Mina Andreeva (+32 2 299 13 82)

Natasha Bertaud (+32 2 296 74 56)


Side Bar