Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2013 m. balandžio 30 d.

ES solidarumo fondas. Komisija siūlo skirti 14,6 mln. eurų paramą nuo potvynių nukentėjusioms Slovėnijai, Kroatijai ir Austrijai

Už regioninę politiką atsakingas Europos Komisijos narys Johannesas Hahnas šiandien pranešė, kad po 2012 m. spalį ir lapkritį Slovėniją užtvindžiusių smarkių potvynių nutarta skirti daugiau kaip 14,6 mln. eurų vertės finansinę paramą iš ES solidarumo fondo (ESSF). Nuo potvynių, nors ne taip smarkiai, nukentėjo ir kaimyninės Austrija bei Kroatija – jos taip pat galės naudotis šiomis lėšomis rengdamos gelbėjimo operacijas po nelaimės.

Komisijos narys J. Hahnas, taip pat atsakingas už ESSF, sakė: „Šiandien pateiktu pasiūlymu Sąjunga išreiškia solidarumą su Slovėnija ir nuo nelaimės nukentėjusiais Kroatijos ir Austrijos regionais. Siūlomas finansavimas palengvins finansinę naštą, kurią šios šalys patiria atkurdamos infrastruktūrą ir taikydamos gelbėjimo priemones. Ši parama padės nukentėjusiems regionams greičiau atsigauti. Komisija siūlo taisomąjį biudžetą, kurio pagrindu Taryba ir Parlamentas galės skirti lėšas, kuriomis būtų kompensuota žala Slovėnijos ir jos kaimynių ekonomikai“

Po smarkių liūčių 2012 m. rudenį patvinus regiono upėms, buvo užlietos didelės Šiaurės Slovėnijos ir Kroatijos teritorijos. Austrijoje ypač nukentėjo prie Lavanto upės esantis Lavamiundo miestas. Komisijos atlikta analizė parodė, kad visose trijose šalyse potvyniai kilo dėl tų pačių meteorologinių aplinkybių. Tai leidžia ESSF išimties tvarka paramą suteikti ne tik labiausiai nuo nelaimės nukentėjusiai Slovėnijai, bet ir kaimyninėms šalims.

Laikydamasi Solidarumo fondo taisyklių, Komisija siūlo skirti 14,6 mln. eurų paramą trims šalims: 14,08 mln. EUR Slovėnijai, 286 587 EUR Kroatijai ir 240 000 EUR Austrijai.

Pagrindiniai faktai

Didžiulę žalą Slovėnijoje padarė pirmoji liūčių banga 2012 m. spalio 27 d., o po antroji liūčių ir audrų bangos kilo lapkričio 4–5 d. potvyniai. Nacionalinių valdžios institucijų vertinimu, iš viso padaryta beveik 360 mln. EUR žalos – tai sudaro daugiau kaip 1 proc. šios šalies BVP. Ši suma gerokai viršija įprastą ESSF Slovėnijai taikomą 214 mln. (0,6 proc. bendrųjų nacionalinių pajamų) ribą. Pranešama, kad Kroatijos ir Austrijos patirta žala yra atitinkamai 11,5 mln. EUR ir 9,6 mln. EUR.

Europos Sąjungos finansavimas padės padengti šių trijų nukentėjusių šalių nacionalinių institucijų išlaidas skubioms priemonėms: kelių, vandens, atliekų ir energetikos infrastruktūros atkūrimui, laikino prieglobsčio suteikimui ir gelbėjimo paslaugoms, taip pat nuniokotų teritorijų valymui. Šiomis lėšomis negali būti kompensuojama žala privačiai nuosavybei.

ESSF įsteigtas po to, kai 2002 m. vasarą potvyniai nuniokojo Vidurio Europą. Šis fondas remia nuo didelių gaivalinių nelaimių nukentėjusias valstybes nares ir stojančias šalis, kasmet skirdamas joms iki 1 mlrd. eurų.

Daugiau informacijos

MEMO/10/59

Asmenys ryšiams:

Shirin Wheeler, tel. (+32 2) 296 65 65, mob. tel. +32 460 76 65 65

Annemarie Huber, tel. (+32 2) 299 33 10, mob. tel. +32 460 76 65 65


Side Bar