Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, dnia 24 kwietnia 2013 r.

Oświadczenie wysokiej przedstawiciel UE Catherine Ashton w sprawie decyzji rządu Szwajcarii dotyczącej ograniczeń ilościowych w swobodnym przepływie obywateli UE w Szwajcarii

Catherine Ashton, wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz wiceprzewodnicząca Komisji, wydała w dniu dzisiejszym następujące oświadczenie:

„Jestem rozczarowana decyzją rządu Szwajcarii który postanowił kontynuować nałożone w ubiegłym roku ograniczenia ilościowe w zakresie swobodnego przemieszczania się obywateli ośmiu państw członkowskich UE oraz rozszerzenia tych ograniczeń na obywateli pozostałych państw członkowskich.

Podpisane ze Szwajcarią porozumienie umożliwia zastosowanie tej klauzuli do obywateli 25 państw członkowskich* po raz ostatni w tym roku, jeżeli całkowita liczba zezwoleń na pobyt wydanych w ostatnich latach dla obywateli tych 25 państw osiągnie określony próg. Środki przyjęte w dniu dzisiejszym przez rząd szwajcarski pozostają w sprzeczności z porozumieniem o swobodnym przepływie osób, ponieważ wprowadzają one rozróżnienia między grupami państw członkowskich.

UE przywiązuje dużą wagę do swobodnego przepływu osób w ogólnym kontekście jej stosunków ze Szwajcarią. Środki te lekceważą ogromne korzyści, jakie swobodny przepływ osób przynosi zarówno obywatelom Szwajcarii, jak i UE. Ubolewam z powodu decyzji rządu szwajcarskiego, który zdecydował się odejść od rozwiązania stosowanego w 2008 r. i 2009 r., kiedy nie korzystano z klauzuli ochronnej, pomimo iż porozumienie dawało taką możliwość."

*z wyjątkiem Bułgarii i Rumunii, które są nadal w trakcie okresu przejściowego.

Kontakt:

Sebastien Brabant (+32 2 298 64 33)

Maja Kocijancic (+32 2 298 65 70)

Michael Mann (+32 2 299 97 80)

Eamonn Prendergast (+32 2 299 88 51)


Side Bar