Navigation path

Left navigation

Additional tools

AVRUPA KOMİSYONU

BASIN BÜLTENİ

Brüksel/Heerlen (Hollanda), 23 Nisan 2013

Vassiliou, ilk pan-Avrupa halka açık uzaktan üniversite derslerinin (massive open online courses/MOOC) başlatılmasından memnuniyet duyduğunu belirtti

11 ülkeden programa ortak olan üniversiteler Avrupa Komisyonu’nun da desteğiyle ilk pan-Avrupa halka açık uzaktan üniversite dersleri girişimini başlatmak için güçlerini birleştirdi. Bu dersler, insanların evlerinden kaliteli eğitime erişebilmelerini sağlayan online üniversite dersleridir. Birçok farklı konuyu kapsayan yaklaşık 40 ders ücretsiz ve 12 farklı dilde verilecek. Avrupa Uzaktan Öğrenim Üniversiteleri Birliği (EADTU) tarafından başlatılan bu girişim ağırlıklı olarak uzaktan öğretim yapan üniversiteleri kapsamaktadır. Program ortakları Fransa, İtalya, Litvanya, Hollanda, Portekiz, Slovakya, İspanya, İngiltere, Rusya, Türkiye ve İsrail’de bulunan üniversitelerdir. Bu girişimle ve takip edilebilecek derslerle ilgili ayrıntılı bilgi için www.OpenupEd.eu portalını inceleyebilirsiniz.

Eğitim, Kültür, Çok Dillilik ve Gençlikten sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi Androulla Vassiliou bu girişimden memnuniyet duyduğunu belirtti: “Bu heyecan verici bir gelişme ve on binlerce öğrenciye eğitim kapılarını açacağını, okullarımızı ve üniversitelerimizi daha yenilikçi ve esnek öğretim yöntemleri benimsemeye teşvik edeceğini umuyorum. Halka açık uzaktan üniversite dersleri hareketi özellikle Amerika’da rağbet görüyor, ancak bu pan-Avrupa girişimiyle yeni bir düzeye taşındı. Eşitlik, kalite ve çeşitlilik gibi Avrupa değerlerini yansıyor ve katılan ortaklar da kaliteli eğitimi garantiliyorlar. Bunu, Komisyon’un bu yaz başlatacağı Eğitimi Açmak stratejisinin önemli bir unsuru olarak görüyoruz.”

EADTU Uzaktan Eğitim Çalışma Grubu Başkanı ve UNESCO Açık Eğitim Kaynakları başkanı Profesör Fred Mulder bu girişimin başında. 2000–2010 yılları arasında Hollanda Açık Üniversite’nin Rektörü olarak görev yapan Mulder, "Halka açık uzaktan üniversite dersleri devrimiyle yaratılan olasılıkları değerlendirerek Avrupa’ya önemli katkıda bulunabiliriz, ama eğitimi açmak amacıyla bunu daha geniş bir perspektifle yapmamız gerekiyor. Amacımız, öğrenciyi merkeze yerleştiren, daha kolay erişilebilir bir yüksek öğrenim sistemi ihtiyacını karşılayabilmektir. Avrupa’daki açık uzaktan üniversite dersleri kaliteli ve kendi kendine çalışılabilir malzemeler sunacak olup örgün ve yaygın eğitim arasında bir köprü vazifesi görecektir. Örneğin bazı dersler sonunda üniversitede geçerli olacak krediler de verilmektedir. Biz kültürde de, dilde de çeşitliliğe büyük değer veriyoruz," diye ekledi.

EADTU Başkanı Will Swann da şöyle dedi: “Onyıllardır Avrupa’daki açık üniversiteler ve onların ortakları isteyen herkese en kaliteli eğitim ve öğretimi sunuyor. Pan-Avrupa halka açık uzaktan üniversite dersleri girişimi daha da fazla yenilik yapmak yolundaki ortak tutkumuzu göstermektedir. Programı başlatan ortaklarımızla birlikte gittikçe daha geniş yelpazede dersler sunabilmek istiyoruz ve dünyanın her yerinden bizim vizyonumuzu ve esnek yüksek öğretim uygulamamızı paylaşabilecek yeni ortakların aramıza katılmasından da memnuniyet duyarız.”

Bilgi

Avrupa Komisyonu üyesi Vassiliou, Profesör Mulder ve EADTU Başkanı Swann 25 Nisan Perşembe günü (Orta Avrupa saatiyle 11:00-12:00 saatleri arası) Hollanda’daki Açık Üniversite’nin ev sahipliği yapacağı uluslararası bir basın toplantısıyla Avrupa Halka Açık Uzaktan Üniversite Dersleri girişimini birlikte başlatacaklar. Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Bölümü Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Xavier Prats Monné de bu basın toplantısına katılacak. Basın toplantısını çevrimiçi seyretmek için: www.ou.nl/moocs. Sohbete katılmak isteyen medya mensuplarının toplantı öncesinde bu web sitesine girerek kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekir.

Hangi dersler var?

Matematikten ekonomiye, e-becerilerden e-ticarete, iklim değişikliğinden, kültürel mirasa, kurumsal sosyal sorumluluktan modern Orta Doğu’ya ve dil öğrenmeden kurmaca yazmaya kadar çeşitli konularda dersler verilmektedir. Her ortak kendi öğrenme ortamı üzerinden ve en azından kendi anadilinde dersler sunmaktadır. Halen (aşağıda listesi verilen) ortakların on bir dilinde ve Arapça dersler verilmektedir.

Dersler önceden belirlenen bir saatte ya da öğrencinin kendi hızına göre herhangi bir zamanda alınabilir. Ders saat sayısı genellikle 20 ile 200 arasında değişmektedir. Bütün derslerin sonunda çeşitli takdir yöntemleri vardır: bitirme sertifikası, yaka kartı denilen bir nişan ya da lisansta saydırılabilecek kredili bir sertifika. Kredili bir sertifika alınması durumunda, öğrencilerin sertifika için dersin süresine (ders saat sayısına) ve kurumuna göre 25 € ile 400 € arasında değişen bir ücret ödemeleri gerekmektedir.

Ortaklar ve İrtibat Kurulacak Kişiler

TR Anadolu Üniversitesi

Cengiz Hakan Aydin / +90 222 3201304 ya da +90 532 2372821 (m)

LT Kaunas University of Technology (Kaunas Teknoloji Üniversitesi)

Gytis Cibulskis / +37 037300611 ya da +37 068238080 (m)

FR Ministère de l’Enseignement Supérieur et de la Recherche

Anne Boyer

RU Moscow State University of Economics, Statistics and Informatics (Moskova Ekonomi, İstatistik ve Enformatik Devlet Üniversitesi)

Maria Tatarinova / skype - mary1621

NL Open Universiteit in the Netherlands (Hollanda Açık Üniversitesi)

Marga Winnubst / +31 45 5762646

IL Open University of Israel (İsrail Açık Üniversitesi)

Naama Eliyahu / +972 52 7448889

ES Universidad Nacional de Educación a Distancia

Dr. Timothy Read / +34 619 292 575

PT Universidade Aberta

Dr. Antonio Teixeira / +351 963 055965

IT Università Telematica Internazionale UNINETTUNO

Nicola Paravati / +39 3393366208

UK The Open University (Açık Üniversite)

Open University Halkla İlişkiler / +44 1908 654316

SK Slovak University of Technology in Bratislava (FEI) (Slovakya Bratislava Teknoloji Üniversitesi)

Prof. Peter Ballo / +421 260291516 ya da +421 904879370

EU EADTU

Darco Jansen / +31 6 1482 9106

Gayri resmi ortaklık, kurumların Avrupa genelinde ve ötesinde sunulan açık uzaktan üniversite derslerine erişim için işbirliği yapmasını sağlamaktadır.

Girişime katılmayı planlayan EADTU üyeleri şunlardır: Kıbrıs Açık Üniversitesi, DAOU/Aarhus Üniversitesi (Danimarka), Tallinn Üniversitesi (Estonya), Universitat Oberta de Catalunya (İspanya), FIED Fédération Interuniversitaire de l’Enseignement à Distance (Fransa), Yunanistan Açık Üniversitesi (Yunanistan), AGH-Bilim ve Teknik Üniversitesi e‑Öğrenim Merkezi (Polonya), Maria Curie Sklodowska Üniversitesi (Polonya) ve Lyublyana Üniversitesi (Slovenya).

Programa katılmakla ilgilenen diğer potansiyel ortakların EADTU ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

Eğitimi Açmak Nedir?

Dijital gündemden sorumlu Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes ile birlikte Komisyon Üyesi Vassiliou, Komisyon’un yeni Eğitimi Açmak girişimini bu yaz tanıtacak. Bu girişim, mevcut ve gelecekteki öğrencilerin ihtiyaç duydukları becerileri kazanabilmeleri için bilgisayar kullanımını ve eğitimin her seviyesinde açık eğitim kaynaklarının kullanımını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Avrupa Uzaktan Öğretim Üniversiteleri Birliği

EADTU; Avrupa’nın on açık ve uzaktan/çevrimiçi üniversitesinden, kampüs dışından gelen öğrencilerin uzaktan/çevrimiçi eğitimi için örgün eğitim yapan üniversitelerin 14 ulusal birliğinden ve hem kampüste hem çevrimiçi öğretim sunan iki üniversiteden oluşmaktadır. EADTU’nun faaliyetleri, AB’nin Yaşam Boyu Öğrenme Programı’nın bir parçası olan Jean Monnet eylemi aracılığıyla da desteklenmektedir.

Daha Fazla Bilgi için

Avrupa Komisyonu: Education and training (Eğitim ve Yetiştirme)

EADTU: www.eadtu.eu

Androulla Vassiliou'nun web sitesi

Androulla Vassiliou’yu Twitter’da takip etmek için: @VassiliouEU

Bilgi için :

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Dina Avraam (+32 2 295 96 67)

EADTU: Darco Jansen (+31 6 1482 9106);


Side Bar