Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia

Tlačová správa

Brusel 1. januára 2013

Marseille a Košice: európske hlavné mestá kultúry 2013

Mestá Marseille (Francúzsko) a Košice (Slovensko) budú v roku 2013 Európskymi hlavnými mestami kultúry. Kultúrny program sa oficiálne začne 12. januára v Marseille a 19. januára v Košiciach.

Androulla Vassiliouová, eurokomisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež, v tejto súvislosti uviedla: „Toto je chvíľa, na ktorú sa Marseille a Košice pripravujú a ktorú očakávajú od momentu, keď boli vybrané za Európske hlavné mestá kultúry 2013. Som si istá, že verejnosť bude mať pôžitok z nezabudnuteľného otvorenia tejto série kultúrnych podujatí v obidvoch mestách. Otváracie podujatia budú začiatkom úžasného roka kultúrnych aktivít zameraných nielen na miestnych obyvateľov mesta a okolitého regiónu, ale aj tých, ktorí budú prichádzať z oveľa väčšej diaľky. Projekt Európske hlavné mesto kultúry predstavuje už viac ako 25 rokov vynikajúci príklad úspechu EÚ: uvedený titul je jedinečnou príležitosťou na posilnenie kultúrneho života mesta a jeho dlhodobého rozvoja, a súčasne je mimoriadne dôležitý pre cestovný ruch, tvorbu pracovných miest a obnovu miest. Rada by som obidvom hlavným mestám kultúry 2013 zaželala veľa úspechov!“

Otvorenie série podujatí hlavného mesta kultúry Marseille-Provence 2013 sa bude konať v dňoch 12. a 13. januára 2013, so štyrmi hlavnými slávnostnými podujatiami: verejná otváracia slávnosť v Marseille s účasťou predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa, otvorenie výstavy súčasného umenia v Aix-en-Provence, hľadanie pokladu v Marseille-Provence a na záver otváracieho víkendu ohňostroj v Arles.

Košice otvoria svoje slávnosti v prítomnosti komisárky Vassiliouovej 19. a 20. januára na rôznych miestach mesta, medzi ktorými budú Štátne divadlo, štadión Steel aréna, Pódium, ako aj rôzne kluby, reštaurácie a miesta kultúrnych akcií. „Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013“ predstaví toto mesto ako križovatku starých ciest medzi Východom a Západom.

Európska komisia na jeseň 2012 udelila uvedeným dvom hlavným mestám kultúry 2013 cenu Meliny Mercouriovej (vo výške 1,5 milióna EUR) ako vyjadrenie uznania za kvalitnú prípravu a za splnenie záväzkov, ktoré prevzali vo fáze výberu.

Širšie súvislosti

Európske hlavné mesto kultúry je jedným z najvýznamnejších kultúrnych podujatí v Európe. Hlavné mestá sa vyberajú na základe kultúrneho programu, ktorý musí mať európsky rozmer, musí zapájať širokú verejnosť, byť atraktívny na európskej úrovni a musí zapadať do dlhodobého rozvoja mesta.

Pre mestá je to takisto vynikajúca príležitosť na zmenu svojho obrazu, zviditeľnenie sa na mape sveta, prilákame väčšieho množstva turistov a prehodnotenie svojho vlastného rozvoja prostredníctvom kultúry.

Predmetný titul má dlhodobý vplyv na mestá aj ich regióny, nielen z pohľadu kultúry, ale aj zo sociálno-ekonomického hľadiska. Napríklad na základe štúdie1 sa ukázalo, že počet turistov, ktorí navštívili mesto a prespali v ňom aspoň jednu noc, sa v porovnaní s rokom pred udelením titulu zvýšil v priemere o 12 %; v prípade Liverpoolu v roku 2008 a rumunského mesta Sibiu v roku 2007 to bolo zvýšenie až o 25 %.

Súčasné pravidlá a podmienky udelenia titulu sú stanovené v rozhodnutí Európskeho parlamentu a Rady z roku 2006 (1622/2006/ES).

Po Marseille a Košiciach v roku 2013 budú budúcimi Európskymi hlavnými mestami kultúry Riga (Lotyšsko) a Umeå (Švédsko) v roku 2014, Mons (Belgicko) a Plzeň (Česká republika) v roku 2015 a Donostia-San Sebastián (Španielsko) a Wroclaw (Poľsko) v roku 2016.

Ďalšie informácie

Marseille-Provence 2013 – Európske hlavné mesto kultúry

Košice 2013 – Európske hlavné mesto kultúry

Európske hlavné mestá kultúry

Webová stránka komisárky Androully Vassiliouovej

Udržujte kontakt s Androullou Vassiliouovou na Twitteri @VassiliouEU

Kontaktné osoby:

Dennis Abbott (+32 2 295 9258); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 9667)

1 :

Štúdia „European Cities and Capitals of Culture“ (Európske mestá a hlavné mestá kultúry) vypracovaná konzultantmi Palmer/Rae Associates: http://ec.europa.eu/culture/key-documents/doc926_en.htm


Side Bar