Navigation path

Left navigation

Additional tools

Euroopa Komisjon

Pressiteade

Brüssel, 1. jaanuar 2013

Marseille ja Košice – Euroopa kultuuripealinnad 2013

2013. aasta Euroopa kultuuripealinnad on Marseille Prantsusmaal ja Košice Slovakkias. Marseille's algab ametlik kultuuriprogramm 12. jaanuaril ja Košices 19. jaanuaril.

Euroopa Komisjoni hariduse, kultuuri, mitmekeelsuse ja noorsoo volinik Androulla Vassiliou märkis: „See on hetk, mida Marseille ja Košice on oodanud ja milleks nad on ettevalmistusi teinud alates sellest, kui nad 2013. aasta Euroopa kultuuripealinnadeks valiti. Olen kindel, et kultuuriaasta avalöök saab mõlemas linnas olema unustamatu. Avapidustustega saab alguse tihedalt kultuuriüritusi täis pikitud aasta, mille ettevõtmised on lisaks linna- ja ümbritseva piirkonna elanikele suunatud ka hoopis kaugemalt tulijaile. Euroopa kultuuripealinna algatust on rohkem kui 25 aasta jooksul saatnud enneolematu edu. Kultuuripealinna tiitel annab linnale ainukordse võimaluse hoogustada kultuurielu ja toetada pikaajalist arengut, lisaks on sellel äärmiselt oluline roll turismi, töökohtade loomise ja linnakeskkonna taaselustamise jaoks. Ma soovin mõlemale 2013. aasta Euroopa kultuuripealinnale ainult edu!”

Marseille-Provence'i avapidustused toimuvad 12. ja 13. jaanuaril 2013 ning koosnevad muu hulgas neljast tähtsündmusest: avalik avatseremoonia Marseille's, millest võtab osa ka Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso, kaasaegse kunsti näituse avamine Aix-en-Provence'is, aardejaht Marseille-Provence'is ning avanädalalõppu lõpetav ilutulestik Arles'is.

Košices saab kultuuriaasta alguse 19. ja 20. jaanuaril, kui linna eri paigus, sh riiklikus teatris, Steel Arena'l, Podiumis ning paljudes klubides, restoranides ja kultuurikeskustes toimuvad avapidustused. Košice pidustustel osaleb ka volinik Androulla Vassiliou. „Košice 2013 – Euroopa kultuuripealinn” tõstab esile linna rolli iidsete ida-lääne suunaliste teede ristumiskohana.

Euroopa Komisjon andis 2012. aasta sügisel mõlemale 2013. aasta kultuuripealinnale Melina Mercouri auhinna (väärtusega 1,5 miljonit eurot), et tunnustada nende ettevalmistustöö kvaliteeti ja valikuetapil antud lubaduste täitmist.

Taust

Euroopa kultuuripealinn on üks olulisemaid kultuurisündmusi Euroopas. Pealinnade valiku aluseks on kultuuriprogramm, millel peab olema Euroopa mõõde, mis kaasab avalikkust, on atraktiivne ka Euroopa tasandil ning sobib kokku linna pikaajalise arengukavaga.

Linnade jaoks on see ainulaadne võimalus kujundada oma mainet, tutvustada end rahvusvahelisel tasandil, soodustada turismi ja kaaluda oma arenguvõimalusi kultuuri kaudu.

Kultuuripealinna tiitlil on pikaajaline mõju mitte üksnes kultuuri, vaid ka ühiskondlikust ja majanduslikust seisukohast vaadates, ja seda nii linnale endale kui ka seda ümbritsevale piirkonnale. Uuringu1 kohaselt kasvas kultuuripealinnas vähemalt ühe öö veetnud külastajate arv võrreldes tiitliaastale eelnenud aastaga 12%. Liverpooli (2008) ja Sibiu (2007, Rumeenia) puhul tõusis see näitaja 25%-ni.

Euroopa kultuuripealinna valimise eeskirjad ja tingimused on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 2006. aasta otsuses (1622/2006/EC).

Pärast Marseille'd ja Košicet 2013. aastal on järgmised Euroopa kultuuripealinnad Riia (Läti) ja Umeå (Rootsi) 2014. aastal, Mons (Belgia) ja Plzeň (Tšehhi Vabariik) 2015. aastal ning Donostia-San Sebastián (Hispaania) ja Wrocław (Poola) 2016. aastal.

Lisateave:

Marseille-Provence 2013 – Euroopa kultuuripealinn

Košice 2013Euroopa kultuuripealinn

Euroopa kutuuripealinnad

Androulla Vassiliou veebisait

Androulla Vassiliou Twitteris: @VassiliouEU

Contacts :

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)

1 :

European Cities and Capitals of Culture by Palmer/Rae Associates: http://ec.europa.eu/culture/key-documents/doc926_en.htm


Side Bar