Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise

Tisková zpráva

Brusel 1. ledna 2013

Marseille a Košice: evropská hlavní města kultury v roce 2013

Marseille (Francie) a Košice (Slovensko) jsou evropskými hlavními městy kultury pro rok 2013. Kulturní program bude oficiálně zahájen 12. ledna v Marseille a 19. ledna v Košicích.

K zahájení kulturního roku v těchto městech se vyjádřila Androulla Vassiliou, evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež: „Nastává okamžik, na který se Marseille a Košice dlouho připravovaly a na který čekají od doby, kdy byly vybrány jako evropská hlavní města kultury pro rok 2013. Jsem přesvědčena, že zahajovací program, kterým vkročíme do skvělého roku plného kulturních činností zaměřených nejen na obyvatele obou měst a okolních regionů, ale rovněž na návštěvníky, kteří přicházejí z daleka, bude v obou městech nezapomenutelným zážitkem. Evropská hlavní města kultury jsou vynikajícím a úspěšným projektem EU déle než 25 let: udělení titulu znamená pro města nejen jedinečnou příležitost k posílení kulturního života a dlouhodobého rozvoje, ale má také nesmírný význam pro cestovní ruch, vytváření pracovních míst a obnovu měst. Přeji oběma hlavním městům kultury pro rok 2013 hodně štěstí!“

Ve dnech 12. a 13. ledna 2013 proběhnou v Marseille-Provence při příležitosti převzetí titulu čtyři významné akce: veřejný zahajovací ceremoniál v Marseille, jehož se zúčastní předseda Evropské komise José Manuel Barroso, zahájení výstavy moderního umění ve městě Aix-en-Provence a „hon za pokladem“ v Marseille-Provence; první víkend kulturního roku uzavře ohňostroj v Arles.

V Košicích se slavnostního zahájení ve dnech 19. a 20. ledna, které bude probíhat na různých místech města (Státní divadlo Košice, Steel Arena, Pódium, kluby, restaurace a kulturní domy), zúčastní komisařka Vassiliou. Projekt „Košice 2013 – Evropské hlavní město kultury“ chce ukázat město jako odvěkou křižovatku cest mezi Východem a Západem.

Oběma hlavním městům kultury pro rok 2013 udělila Evropská komise na podzim roku 2012 cenu Meliny Mercouriové ve výši 1,5 milionu EUR jako výraz uznání za kvalitní přípravu a za splnění závazků, které tato města učinila ve fázi výběru.

Souvislosti

Projekt Evropské hlavní město kultury je jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí v Evropě. „Hlavní města“ se vybírají na základě kulturního programu, jenž má evropský rozměr, oslovuje veřejnost, je atraktivní na evropské úrovni a zapadá do plánu dlouhodobého rozvoje města.

Díky tomuto projektu mají města možnost změnit svůj obraz v očích veřejnosti, stát se známými v zahraničí a zaujmout více turistů; prostřednictvím kultury mohou přehodnotit svůj vlastní rozvoj.

Udělení titulu má dlouhodobý dopad nejen na kulturu, ale i na sociální a hospodářský rozvoj vybraného města a jeho okolí. Z jedné studie1 například vyplynulo, že počet turistů, kteří navštívili „hlavní město“ a přespali v něm alespoň jednu noc, se v porovnání s rokem před udělením titulu zvýšil v průměru o 12 %; v případě Liverpoolu (2008) a rumunského města Sibiu (2007) se počet takových turistů zvýšil o 25 %.

Současná pravidla a podmínky pro udělení titulu jsou stanovena v rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady z roku 2006 (1622/2006/ES).

Po městech Marseille a Košice v roce 2013 se evropskými hlavními městy kultury stanou Riga (Lotyšsko) a Umeå (Švédsko) v roce 2014, Mons (Belgie) a Plzeň (Česká republika) v roce 2015 a Donostia-San Sebastián (Španělsko) a Vratislav (Polsko) v roce 2016.

Další informace

Marseille-Provence 2013 – Evropské hlavní město kultury

Košice 2013 – Evropské hlavní město kultury

Evropská hlavní města kultury

Internetové stránky komisařky Androully Vassiliou

Komisařka Androulla Vassiliou na Twitteru: @VassiliouEU

Kontaktní osoby:

Dennis Abbott (+32 22959258); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 22959667)

1 :

Evropská města a hlavní města kultury, Palmer/RAE Associates: http://ec.europa.eu/culture/key-documents/doc926_en.htm.


Side Bar