Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia

Tlačová správa

Brusel/Groningen 9. januára 2013

Ocenenia „European Border Breakers“: skupina C2C získala cenu publika

Dnes večer sa na festivale Eurosonic Noorderslag v holandskom Groningene uskutočnilo odovzdávanie cien „European Border Breakers“ („EBBA“) víťazným interprétom, čím sa ocenili najlepšie hudobné skladby v Európe, ktoré zabodovali aj v zahraničných hitparádach. Najväčším víťazom večera bola francúzska DJ skupina C2C, ktorá získala cenu publika. Jej udelenie bolo oznámené počas slávnostného odovzdávania cien v nadväznosti na on-line hlasovanie, ktorého cieľom bolo vybrať „najlepších z najlepších“. Skupina C2C, inak aj štvornásobný víťaz majstrovstiev sveta diskdžokejov, mieša jazz, soul, blues, elektro a hip-hop. Skupinu pochádzajúcu z Nantes tvoria štyria diskdžokeji, ktorých umelecké mená sú 20syl, Greem, Pfel a Atom. Ich prvý album, ktorý sa umiestnil na prvom mieste hitparád, nazvaný Tetra, dosiahol platinový predaj (100 000 predaných albumov) vo Francúzsku a dostal sa aj do hitparád v Belgicku a vo Švajčiarsku.

„Moje najvrúcnejšie blahoželanie patrí C2C - dúfam, že cena publika EBBA prinesie skupine ešte väčšie uznanie a predajnosť na medzinárodnej scéne“, uviedla po vyhlásení ceny Androulla Vassiliouová, európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež.

Súčasťou slávnostného udeľovania cien boli hudobné vystúpenia C2C a ďalších šiestich, z celkovo desiatich, víťazov ocenení European Border Breakers 2013: Nabiha (Dánsko), Ewert and The Two Dragons (Estónsko), French Films (Fínsko), Dope D.O.D. (Holandsko), Amor Electro (Portugalsko) a Juan Zelada (Španielsko). V programe tiež vystúpili traja bývalí víťazi ocenení EBBA – Saybia, Alphabeats a Katie Melua. Ocenení víťazi Of Monsters and Men (Island), Niki and the Dove (Švédsko) a Emeli Sandé (Spojené kráľovstvo) zaslali video pozdravy.

Podujatie, ktoré uvádzali britský televízny moderátor a frontman hudobnej skupiny Jools Holland a holandská speváčka a herečka Birgit Schuurman, sa bude v nasledujúcich týždňoch vysielať v celej Európe.

Ocenenia EBBA, ktoré píšu už desiaty rok tradície svojho udeľovania, majú za cieľ stimulovať umelcov, aby maximálne využili jednotný trh EÚ tým, že si získajú fanúšikov aj za hranicami svojej domovskej krajiny. Na ocenenia sa poskytla podpora z programu Európskej únie Kultúra. Podujatie organizuje festival Eurosonic Noorderslag v spolupráci s Európskou vysielacou úniou (European Broadcasting Union).

Ďalšie informácie

Webová stránka venovaná cene

Webová stránka EBBA - oddiel pre tlačové médiá

Európska komisia: Program Kultúra

Webová stránka komisárky Androully Vassiliouovej

Androulla Vassiliouová na Twitteri: @VassiliouEU

Kontaktné osoby:

Dennis Abbott (+32 2 295 9258)

Dina Avraam (+32 2 295 9667)

Kontaktná osoba za Eurosonic Noorderslag: Marije Jansen (+31 6 5580 2782)


Side Bar