Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2013. gada 5. decembrī

Aviācija: Komisija atjaunina Eiropā par nedrošām atzīto aviokompāniju sarakstu

Eiropas Komisija ir 22. reizi atjauninājusi to aviokompāniju sarakstu, kuru darbība Eiropas Savienībā ir aizliegta vai kurām noteikti ierobežojumi. Šo sarakstu mēdz dēvēt arī par ES aviokompāniju melno sarakstu. Pamatojoties uz informāciju, kas no dažādiem avotiem iegūta par Nepālas aviokompāniju drošību, un uzklausot gan Nepālas aviācijas iestādes, gan arī vairākus Nepālas aviouzņēmumus, Komisija nolēma ES melnajā sarakstā iekļaut visas aviokompānijas no Nepālas.

Par transportu atbildīgais Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Sīms Kallass sacīja: “Drošības ziņā stāvoklis Nepālā patlaban ir tāds, ka mums nav citas izvēles kā iekļaut visas šīs valsts aviosabiedrības ES melnajā sarakstā. Mēs ceram, ka šis aizliegums palīdzēs aviācijas iestādēm uzlabot lidojumu drošību. Esmu jau lūdzis Eiropas Aviācijas drošības aģentūru sagatavot Nepālai aviācijas drošības palīdzības projektu. Taču ir arī pozitīvi jaunumi — es priecājos, ka citur drošības ziņā ir gūti panākumi, īpaši Filipīnās, Sudānā un Zambijā. Šīs un vairākas citas valstis, kurās drošība pakāpeniski uzlabojas, pagaidām vēl būs iekļautas sarakstā, bet esmu pārliecināts, ka, pozitīvajai tendencei saglabājoties, turpmākais lēmums būs pozitīvs.”

Jaunais saraksts aizstāj un atjaunina iepriekšējo, 2013. gada jūlijā sagatavoto sarakstu, un ir pieejams Komisijas tīmekļa vietnē.

Nepālas aviokompānijām noteiktais aizliegums nozīmē, ka tās nevarēs veikt lidojumus uz Eiropas Savienības lidostām vai no tām. Turklāt Eiropas uzņēmumiem un ceļojumu aģentūrām jāinformē Eiropas ceļotāji, ka viņiem ir tiesības saņemt atpakaļ naudu, kas samaksāta par vietas rezervēšanu Nepālas gaisa pārvadātāja nodrošinātā lidojumā uz Nepālu.

Ir notikušas konsultācijas arī ar Lībijas civilās aviācijas iestādēm. ES Aviācijas drošības komiteja ir konstatējusi, ka progress turpinās, taču piekrita Lībijas civilās aviācijas iestādēm, ka nepieciešams saglabāt brīvprātīgos ierobežojumus, kas kopš Lībijas revolūcijas visām Lībijā licencētajām aviokompānijām aizliedz lidot uz ES. Šo ierobežojumu īstenošanu arī turpmāk stingri uzraudzīs Komisija un ES Aviācijas drošības komiteja.

ES melnais saraksts tika atjaunināts arī formāli, svītrojot no tā dažas aviokompānijas, kuras ir izbeigušas darbību, un iekļaujot jaunas, nesen nodibinātas aviokompānijas vairākās “aizliegtajās” valstīs: Indonēzijā, Kazahstānā, Kirgizstānā un Mozambikā.

Komisijas lēmuma pamatā ir ES Gaisa drošības komitejas vienprātīgais atzinums, ko tā pieņēma 19.–21. novembra sanāksmē. ES Gaisa drošības komitejā pulcējas aviācijas drošības eksperti no Komisijas, visām 28 ES dalībvalstīm, kā arī no Norvēģijas, Islandes, Šveices un Eiropas Aviācijas drošības aģentūras (EASA). Komisijas lēmums arī saņēma pozitīvu atzinumu Eiropas Parlamentā un Ministru padomē.

Vispārīga informācija

Melnā saraksta pēdējā redakcijā ir iekļauti visi sertificētie gaisa pārvadātāji no 21 valsts, kuriem pilnībā liegta ES gaisa telpa un kuru kopskaits ir 295. Tie ir no Afganistānas, Angolas, Beninas, Kongo Republikas, Kongo Demokrātiskās Republikas, Džibutijas, Ekvatoriālās Gvinejas, Eritrejas, Gabonas (izņemot 3 aviokompānijas, kuras drīkst nodrošināt lidojumus, ievērojot konkrētus ierobežojumus un nosacījumus), Indonēzijas (izņemot 5 aviokompānijas), Kazahstānas (izņemot vienu aviokompāniju, kura drīkst nodrošināt lidojumus, ievērojot konkrētus ierobežojumus un nosacījumus), Kirgizstānas, Libērijas, Mozambikas, Nepālas, Filipīnām (izņemot vienu aviokompāniju), Sjerraleones, Santomē un Prinsipi, Sudānas, Svazilendas un Zambijas. Sarakstā iekļautas arī 2 atsevišķas aviokompānijas: Blue Wing Airlines no Surinamas un Meridian Airways no Ganas, tātad pavisam — 297 aviokompānijas.

Turklāt sarakstā ir iekļautas 10 aviokompānijas, kurām jāievēro ierobežojumi un kuras līdz ar to drīkst darboties ES tikai saskaņā ar stingriem noteikumiem: Kazahstānas Air Astana, Gabonas Afrijet, Gabon Airlines un SN2AG, Korejas Tautas Demokrātiskās Republikas Air Koryo, Ganas Airlift International, kā arī Air Service Comores no Komoru Salām, Iran Air no Irānas, TAAG Angolan Airlines no Angolas un Madagaskaras Air Madagascar.

Plašāka informācija

Sekojiet līdzi Komisijas priekšsēdētāja vietniekam S. Kallasam tviterī!

Kontaktpersonas:

Helen Kearns (+32 2 298 76 38)

Dale Kidd (+32 2 295 74 61)


Side Bar