Navigation path

Left navigation

Additional tools

Euroopa Komisjon

Pressiteade

Brüssel, 5. detsember 2013

Lennundus: Euroopa Komisjon ajakohastab lennuettevõtjate musta nimekirja

Euroopa Komisjon ajakohastas 22. korda nimekirja lennuettevõtjatest, kelle suhtes kohaldatakse ELis tegevuskeeldu või -piiranguid (nn must nimekiri). Mitmest allikast saadud ohutusteabe ja Nepali lennundusameti ning mitme Nepali lennuettevõtja ärakuulamise alusel otsustas Euroopa Komisjon lisada kõik Nepali lennuettevõtjad Euroopa Liidu musta nimekirja.

Transpordiküsimuste eest vastutav Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas sõnas: „Nepali praegune ohutusolukord ei jäta meile muud valikut kui kanda kõik Nepali lennuettevõtjad lennuohutuse musta nimekirja. Loodame väga, et selline keeld aitab lennundusametitel lennuohutust parandada. Olen juba palunud Euroopa Lennundusohutusametil koostada lennuohutusalase abistamise projekti Nepali jaoks. Teisalt on mul hea meel tõdeda ohutusalast edasiminekut, eriti Filipiinidel, Sudaanis ja Sambias. Need riigid ja veel mitu riiki, kus ohutus järk-järgult paraneb, jäävad praegu veel nimekirja, kuid ma olen veendunud, et tulevad ka positiivsed otsused, kui asjad arenevad jätkuvalt õiges suunas.”

Uus ajakohastatud nimekiri asendab eelmist, mis võeti vastu 2013. aasta juulis. Uue nimekirjaga saab tutvuda komisjoni veebilehel.

Nepali lennuettevõtjatele kehtestatud keelu tõttu ei saa nad teha lende Euroopa Liitu ja Euroopa Liidus. Ka tuleb Euroopa reisikorraldajatel ja reisibüroodel teavitada Euroopa reisijaid, kellel juhul, kui nad on tellinud oma reisiga seoses pileti Nepali lennuettevõtja liinil ja ei soovi seda enam kasutada, on õigus saada hüvitust.

Konsultatsioone peeti ka Liibüa tsiviillennundusametiga. Euroopa Liidu lennuohutuskomitee märkis, et jätkuvalt tehakse edusamme, kuid jõudis Liibüa lennundusametiga kokkuleppele, et on vaja jätta alles vabatahtlikud piirangud, mida kohaldatakse kõikide Liibüas litsentseeritud lennuettevõtjate suhtes alates Liibüa revolutsioonist ja mis ei luba neil lennata Euroopa Liitu. Komisjon ja ELi lennuohutuskomitee jälgivad jätkuvalt hoolikalt kõnealuste piirangute rakendamist.

ELi musta nimekirja tehnilise ajakohastamise tingis vajadus kõrvaldada sellest mõned tegevuse lõpetanud lennuettevõtjad ja lisada uued ettevõtjad, mis on hiljuti loodud mitmes keeldudega hõlmatud riigis, nagu Kõrgõzstan, Kasahstan, Indoneesia ja Mosambiik.

Komisjoni otsus põhineb 19.–21. novembrini 2013 kohtunud ELi lennuohutuskomitee üksmeelsel arvamusel. ELi lennuohutuskomitee koosneb komisjoni ja 28 ELi liikmesriigi ning Norra, Islandi, Šveitsi ja Euroopa Lennundusohutusameti lennuohutusekspertidest. Euroopa Parlament ja nõukogu on komisjoni otsuse juba heaks kiitnud.

Taustteave

Ajakohastatud nimekirjas on 21 riigi 295 sertifitseeritud lennuettevõtjat, kellele ELi õhuruum on täielikult suletud. Need riigid on Afganistan, Angola, Benin, Djibouti, Ekvatoriaal-Guinea, Eritrea, Filipiinid (v.a üks lennuettevõtja), Gabon (v.a kolm lennuettevõtjat, kelle tegevusele on kehtestatud piirangud ja tingimused), Indoneesia (v.a viis lennuettevõtjat), Kasahstan (v.a üks lennuettevõtja, kelle tegevusele on kehtestatud piirangud ja tingimused), Kõrgõzstan, Kongo Demokraatlik Vabariik, Kongo Vabariik, Libeeria, Mosambiik, Nepal, Sambia, São Tomé ja Príncipe, Sierra Leone, Sudaan ja Svaasimaa. Nimekiri, milles on nimetatud ka kahe lennuettevõtja nimed: Blue Wing Airlines (Suriname) ja Meridian Airways (Ghana) – hõlmab kokku 297 lennuliini.

Lisaks sellele on nimekirja kantud 10 lennuettevõtjat, kelle suhtes kehtivad tegevuspiirangud ning kellel on seega lubatud teha lende ELi rangete tingimuste alusel. Need lennuettevõtjad on Air Astana (Kasahstan), Afrijet, Gabon Airlines ja SN2AG (Gabon), Air Koryo (Korea Rahvademokraatlik Vabariik), Airlift International (Ghana), Air Service Comores (Komoorid), Iran Air (Iraan), TAAG Angolan Airlines (Angola) ja Air Madagascar (Madagaskar).

Lisateave

Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas Twitteris

Kontaktisikud:

Helen Kearns (+32 2 298 76 38)

Dale Kidd (+32 2 295 74 61)


Side Bar