Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia

Tlačová správa

Brusel 7. novembra 2013

Portugalský projekt zvíťazil v európskej súťaži o najlepšie riešenie zmeny klímy

Európska komisia dnes vyhlásila celkového víťaza súťaže Svet, ktorý mám rád, o najlepšie riešenia zmeny klímy. Portugalský projekt s názvom Osiate biologicky rozmanité pasienky bol vyhlásený za víťazný vďaka svojmu inovačnému riešeniu na zníženie emisií CO2, erózie pôdy a rizika lesných požiarov, pričom by sa zároveň zvýšila produktivita pasienkov.

Connie Hedegaardová, európska komisárka pre oblasť klímy, vyhlásila víťaza na slávnostnom udeľovaní cien aliancie Sustainia v Kodani. V tejto súvislosti povedala: „Gratulujeme projektu Osiate biologicky rozmanité pasienky! Tento projekt je ukážkovým príkladom toho, ako praktické riešenia v oblasti klímy môžu zároveň pomôcť ušetriť peniaze, vytvárať pracovné miesta a podporovať rast. Bolo skutočne povzbudzujúce vidieť to množstvo inovačných projektov z celej Európskej únie, ktoré boli poslané do súťaže Svet, ktorý mám rád. Je čas rozšíriť takéto riešenia v oblasti klímy, aby sa nám podarilo dosiahnuť dobrú klímu pre svet, ktorý máme radi.“

Do projektu Osiate biologicky rozmanité pasienky sa zapojilo viac ako 1000 portugalských poľnohospodárov, ktorým boli poskytnuté zmesi osiva prispôsobené konkrétnym pôdam, vďaka čomu sa zvýšila odolnosť pôdy voči vplyvom nestabilného životného prostredia. Tento projekt, podporovaný organizáciou Terraprima, umožnil zlepšiť úrodnosť pôdy, jej schopnosť zadržiavať vodu a odolnosť voči erózii, a zároveň pomohol zvýšiť produktivitu pasienkov na mnohých miestach Portugalska.

Súťaž je súčasťou celoeurópskej kampane na zvýšenie povedomia verejnosti, ktorú vedie Európska komisia pod názvom Dobrá klíma pre svet, ktorý mám rád. Jej cieľom je podporovať praktické, inovačné a nákladovo efektívne riešenia zmeny klímy.

Autori projektu Osiate biologicky rozmanité pasienky budú mať možnosť natočiť profesionálne video a podporiť tak svoj projekt v médiách po celej Európe.

Na slávnostnom udeľovaní cien boli ocenené aj projekty, ktoré sa umiestnili na ďalších dvoch miestach:

Akreditácia letísk vzhľadom na ich uhlíkovú stopu: Tento európsky projekt, ktorý vznikol v Bruseli, je spoločnou iniciatívou 75 európskych letísk, ktoré sa snažia zlepšiť svoju energetickú účinnosť a znížiť emisie CO2. Program spustila v roku 2009 európska letisková obchodná organizácia ACI EUROPE.

Nízkoenergetické domy pre každého: V rámci tohto projektu stavia poľská organizácia Dworek Polski tradičné poľské domy, ktoré sú jednak cenovo dostupné a zároveň energeticky nenáročné.

Víťaza súťaže vybrala porota pre udeľovanie cien aliancie Sustainia, v ktorej zasadala komisárka Hedegaardová, bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger, bývalá nórska premiérka Gro Harlem Brundtlandová a Dr. Rajendra Pachauri, predseda panelu OSN pre zmenu klímy.

Partnerom kampane je Sustainia, medzinárodná iniciatíva na podporu udržateľnosti, na ktorej čele stojí Arnold Schwarzenegger.

Súťaž Svet, ktorý máš rád, a s ňou súvisiaca kampaň

V súťaži Svet, ktorý máš rád, sa predstavili kreatívne mozgy z celej EÚ, aby otestovali svoje nízkouhlíkové inovácie. Verejnosť mohla zvoliť svojho favorita online spomedzi 269 predložených projektov. Najlepšie z nich sa potom predstavili porote pre udeľovanie cien aliancie Sustainia.

Od svojho vzniku v októbri 2012 oslovila kampaň Dobrá klíma pre svet, ktorý mám rád, milióny Európanov. V sociálnych médiách ju sledovalo viac ako 65 000 ľudí a podarilo sa jej získať podporu od viac ako 230 partnerských organizácií po celej EÚ a od niekoľkých slávnych osobností vrátane generálneho tajomníka OSN Ban Ki-moona a oceňovaného herca Colina Firtha.

Národné súťaže

Okrem celkového víťaza tejto súťaže sa vyberali aj národní víťazi v každej z piatich krajín, na ktoré bola kampaň zameraná – Bulharsko, Taliansko, Litva, Poľsko a Portugalsko.

Národní víťazi boli vyhlásení 1. októbra 2013. Projekty Osiate biologicky rozmanité pasienky a Nízkoenergetické domy pre každého sa stali aj národnými víťazmi v Portugalsku a Poľsku. V ostatných krajinách zvíťazili tieto projekty:

V Bulharsku to bol projekt, ktorého súčasťou bola iniciatíva podporujúca obecné kompostovanie a zvyšujúca povedomie občanov o životnom prostredí.

Litovský víťaz prispieva k zníženiu množstva odpadu tak, že premieňa predmety, ktoré by inak skončili v odpadkovom koši, na pekné šperky a doplnky.

V Taliansku vyhral projekt bývania, v ktorom sa využívajú iba obnoviteľné zdroje energie za udržateľné nízke nákupné ceny.

Víťazi z jednotlivých štátov budú v priebehu tohto mesiaca odmenení billboardovou kampaňou v hlavných mestách svojich krajín.

Viac informácií o kampani a súťaži Svet, ktorý mám rád, nájdete na adrese:

http://world-you-like.europa.eu/sk/

https://www.facebook.com/EUClimateAction

https://twitter.com/EUClimateAction #worldulike

Ďalšie informácie o slávnostnom udeľovaní cien aliancie Sustainia nájdete na adrese: http://www.sustainia.me/

Kontaktné osoby:

Isaac Valero Ladron (+32 2 296 49 71)

Mirna Bratoz (+32 2 298 72 78)


Side Bar