Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise

Tisková zpráva

Brusel 7. listopadu 2013

Portugalský projekt vítězí v evropské soutěži o nejlepší řešení změny klimatu

Evropská komise dnes vyhlásila celkového vítěze soutěže „Naše planeta“, ve které se představily nejlepší řešení změny klimatu. Vítězem se stal portugalský projekt s názvem Oseté biologicky rozmanité pastviny, díky jehož inovativnímu řešení se podařilo snížit emise CO2, erozi půdy a riziko lesních požárů a zároveň zvýšit produktivitu pastvin.

Evropská komisařka pro oblast klimatu Connie Hedegaardová oznámila vítěze na slavnostním předávání cen Sustainia v Kodani. V této souvislosti řekla: „Gratulujeme projektu Oseté biologicky rozmanité pastviny! Tento projekt je výborným příkladem toho, jak praktická řešení v oblasti klimatu mohou zároveň pomoci ušetřit peníze, vytvářet pracovní místa a podporovat růst. Bylo opravdu povzbudivé vidět tu spoustu inovativních projektů ze všech koutů Evropské unie, které se ucházely o vítězství v soutěži „Naše planeta. Naše klima“. Jen díky takovým a podobným řešením změn klimatu se nám může podařit vybudovat svět a klima podle našich představ.“

Do projektu Oseté biologicky rozmanité pastviny se zapojilo více než 1000 portugalských zemědělců, kteří obdrželi směs osiva přizpůsobenou konkrétní půdě, díky čemuž se zvýšila odolnost půdy vůči vlivům nestabilního životního prostředí. Tento projekt, podporovaný organizací Terraprima, vedl ke zlepšení úrodnosti půdy, její schopnosti zadržovat vodu a odolnosti vůči erozi, a zároveň pomohl zvýšit produktivitu pastvin na mnoha místech Portugalska.

Soutěž je součástí celoevropské osvětové kampaně Evropské komise s názvem „Naše planeta. Naše klima“, která podporuje praktická, inovativní a nákladově efektivní řešení změny klimatu.

Autoři projektu Oseté biologicky rozmanité pastviny budou mít možnost natočit profesionální video, které představí jejich inovativní řešení v médiích po celé Evropě.

Během slavnostního předávání byly rovněž oceněny projekty, které se umístily na dalších dvou místech:

„Airport Carbon Accreditation“ (Uhlíková iniciativa na letištích): Tento evropský projekt, jenž vznikl v Bruselu, je společnou iniciativou 75 evropských letišť, která se snaží zlepšit svou energetickou účinnost a snížit emise CO2. Program zahájila v roce 2009 Mezinárodní rada letišť ACI EUROPE.

Nízkoenergetické domy pro každého: V rámci tohoto projektu staví polská organizace Dworek Polski tradiční polské domy, které jsou jak cenově dostupné, tak energeticky nenáročné.

Vítěze soutěže vybrala porota pro udělování cen Sustainia, ve které zasedla komisařka Hedegaardová, bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger, bývalá norská premiérka Gro Harlem Brundtlandová a Dr. Rádžendra Pačaurí, předseda panelu OSN pro změnu klimatu.

Partnerem kampaně je Sustainia, mezinárodní iniciativa na podporu udržitelnosti, v jejímž čele stojí Arnold Schwarzenegger.

Soutěž „Naše planeta“ a s ní spojená kampaň

V soutěži „Naše planeta“ se představily kreativní mozky z celé Evropské unie a pochlubily se svými nízkouhlíkovými inovacemi. Veřejnost mohla zvolit svého favorita mezi 269 projekty online. Nejlepší z nich byly potom prezentovány porotě pro udělování cen Sustainia.

Kampaň „Naše planeta. Naše klima“ oslovila od svého zahájení v říjnu 2012 miliony Evropanů. V sociálních médiích ji sledovalo více než 65 000 lidí a podařilo se jí získat podporu více než 230 partnerských organizací po celé Evropské unii a několika slavných osobností včetně generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna a oscarového herce Colina Firtha.

Národní soutěže

Kromě celkového vítěze soutěže se vybíral také národní vítěz v každé z pěti zemí, na které byla kampaň zaměřena – byly to Bulharsko, Itálie, Litva, Polsko a Portugalsko.

Národní vítězové byli vyhlášeni 1. října 2013. Projekty Oseté biologicky rozmanité pastviny a Nízkoenergetické domy pro každého zároveň vyhrály národní cenu v Portugalsku a Polsku. V ostatních zemích soutěž dopadla následovně:

V Bulharsku zvítězil projekt, jehož součástí byla iniciativa podporující komunitní kompostování a zvyšující povědomí občanů o životním prostředí.

Litevský vítěz úspěšně snižuje množství odpadu tak, že mění předměty, které by jinak skončily v odpadkovém koši, na stylové šperky a doplňky.

V Itálii vyhrál projekt bydlení, v němž se využívají pouze obnovitelné zdroje energie a zároveň se daří udržovat nízké kupní ceny.

Vítězové národních cen budou v průběhu tohoto měsíce odměněni billboardovou kampaní v hlavních městech svých zemí.

Více informací o kampani a soutěži „Naše planeta“ najdete na adrese:

http://world-you-like.europa.eu/cs/

https://www.facebook.com/EUClimateAction

https://twitter.com/EUClimateAction #worldulike

Více informací o slavnostním předávání cen Sustainia naleznete na adrese: http://www.sustainia.me/

Kontaktní osoby:

Isaac Valero Ladron (+32 22964971)

Mirna Bratoz (+32 22987278)


Side Bar