Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE NL BG

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2013 m. lapkričio 7 d.

Skaitmeninio pasaulio metų moterų ir mergaičių apdovanojimai renginyje ICT 2013

Šiandien Vilniuje (Lietuva) vykstančiame renginyje ICT 2013 paskelbti apdovanojamų Europos moterų, mergaičių ir organizacijų, padariusių įtaką skaitmeniniam pasauliui, vardai ir pavadinimai. Pirmuosius Skaitmeninio pasaulio moters apdovanojimus gavusios Saša Bezuhanova, Lune Victoria van Eewijk, Amy Mather ir „HTW–Berlin“ sulaukė pripažinimo už savo vadovavimą, verslumą ir kūrybingumą skaitmeninėse studijų ir darbo srityse, taip pat už aktyviai vykdomą įsipareigojimą gausinti moterų ir mergaičių, siekiančių išsilavinimo ir karjeros informacinių ir ryšių technologijų (IRT) srityje, gretas. Apdovanojimus kuruoja Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes, o konkursą rengė konsultantų įmonė „Zen Digital“, remianti didžiąją ES koaliciją užimtumui skaitmeniniame sektoriuje skatinti (žr. IP/138/182).

2013 m. apdovanojimus pelnė:

Skaitmeninio pasaulio metų moteris – Saša Bezuhanova (Bulgarija). Saša yra Bulgarijos moterų, dirbančių technologijų srityje, centro steigėja ir pirmininkė. Ji – išties versli ir sėkmingai tikslo siekianti verslininkė, aktyviai kurianti būsimą gabių skaitmeninio pasaulio moterų kartą. 2012 m. Saša pradėjo diskusijas „Vadovių susitikimo vieta“, kuriose sėkmingą karjerą padariusios moterys dalijasi savo asmenine ir profesine patirtimi su moterų auditorija. Visa tai įkvėpė dešimtis bulgarių imti mąstyti apie mokslo, technologijų, technikos ir matematikos studijas ir karjerą skaitmeniniame sektoriuje.

Skaitmeninio pasaulio metų mergaitė (10 m. arba jaunesnė) – Lune Victoria van Ewijk (Belgija). Lune pati kuria žaidimus ir sąveikiuosius filmus, projektuoja robotus ir svajoja apie inžinieriaus profesiją. Vos devynerių mergaitė – jau tikra skaitmeninio pasaulio pranašė, užkrėtusi šia sritimi kitas savo amžiaus mergaites.

Skaitmeninio pasaulio metų mergaitė (11–14 m.) – Amy Mather (Jungtinė Karalystė). Trylikametė Amy jau trejus metus programuoja, be to, įkvėpė visokio amžiaus žmones savo programiniais pranešimais „Raspberry Jamboree“, „Campus Party EU“ ir „Wired: Next Generation“ platformose. Per pietų pertraukas mokykloje ir organizacijoje „Manchester Girl Geeks“ ji moko vyresnius vaikus programuoti.

Metų poveikį skaitmeninėje srityje padariusi organizacija – HTW Berlin“ (Vokietija). Hochschule für Technik und Wirtschaft yra didžiausias Berlyno taikomųjų mokslų universitetas. 2009 m. HTW pradėjo siūlyti naujovišką tik moterims skirtą bakalauro pakopos programą „Frauenstudiengang Informatik und Wirtschaft“, kuria siekiama didinti moterų vadovių skaičių technologijų srityje. Per metus šios programos studijuoti priimama keturiasdešimt moterų; pirmoji laida diplomus gavo 2012 m. HTW sulaukė pripažinimo už naujovišką metodą, kuriuo skatinama į technologijų sritį pritraukti kuo daugiau mergaičių ir moterų, ir už sektiną pavyzdį, kaip ugdyti įgūdžius ir kurti bendruomenę, būtinus siekiant daugiau moterų paskatinti rinktis studijas ir karjerą skaitmeninėje srityje.

Neelie Kroes sakė: „Ateities pasaulį valdys skaitmeninės technologijos, tad skaitmeniniai įgūdžiai atvers vartus į galimybių aukso kasyklas. Ir vis dėlto tradiciškai moterys nesidomi skaitmeninės srities darbais. Todėl man labai smagu pasveikinti šias talentingas moteris ir mergaites, IRT srityje pasiekusias puikių rezultatų, ir viliuosi, kad savo pavyzdžiu jos įkvėps daugiau moterų leistis į skaitmeninį pasaulį.“

Nauju Europos Komisijos užsakymu atliktu tyrimu nustatyta, kad į ES skaitmeninį sektorių pritraukus daugiau moterų, BVP būtų galima kasmet padidinti 9 mlrd. EUR (žr. IP/13/-905). Tačiau dabar iš 7 mln. Europos informacinių ir ryšių technologijų sektoriaus darbuotojų tik 30 proc. yra moterys. Europos Komisija yra įsipareigojusi į IRT darbo jėgos gretas ir mokslo, technologijų, technikos ir matematikos studijas bei darbo vietas pritraukti daugiau moterų.

Pagrindiniai faktai

2013 m. Europos skaitmeninio pasaulio moters apdovanojimų konkursą rengė įmonė Zen Digital, bendradarbiaudama su Europos šalių informatikos specialistų sąjungų taryba (CEPIS), DIGITALEUROPE, Europos moterų ir technologijų centru (ECWT) ir tinklu EUSchoolNET. Apdovanojimai švelniai vadinami „Ados“ – pirmosios programuotojos ir Ch. Babagge‘io mechaninio kompiuterio algoritmo autorės Ados Lovelace garbei. Šiais apdovanojimais, kuriais už nuopelnus skaitmeninių studijų ir karjeros srityje pagerbiamos mergaitės ir moterys, taip pat organizacijos, padedančios į skaitmeninį sektorių pritraukti daugiau mergaičių ir moterų, siekiama Europoje gausinti skaitmeninių įgūdžių turinčių mergaičių ir moterų gretas ir padėti spręsti IRT specialistų trūkumo problemą.

Moterų skaičius visuose IRT sektoriaus lygmenyse, ypač tarp vadovų, yra nepakankamas. IRT sektorius sparčiai auga – kasmet jame sukuriama apie 120 tūkst. naujų darbo vietų. Tačiau, nors nedarbas sparčiai didėja, dėl paklausos ir kvalifikacijos neatitikties 2015 m. gali trūkti 900 tūkst. kvalifikuotų IRT specialistų.

Ados apdovanojimai, kaip didžiosios koalicijos užimtumui skaitmeniniame sektoriuje skatinti įsipareigojimas, pirmą sykį pristatyti Skaitmeninės darbotvarkės asamblėjoje, surengtoje 2013 m. birželio mėn., o pats konkursas vyko iki šių metų rugsėjo mėn. pabaigos. Mergaičių, moterų ir organizacijų kandidatūros siūlytos iš visos Europos Sąjungos ir yra susijusios su įvairiausiomis skaitmeninėmis sritimis: universitetais, moksliniais tyrimais, pramone, verslu, meno ir socialiniais sektoriais.

Daugiau informacijos

Komisijos strategija, skirta moterims IRT sektoriuje

digitalwomanaward.com, digitalgirlaward.com, digitalimpactaward.com

Didžioji koalicija užimtumui skaitmeniniame sektoriuje skatinti

Neelie ir Spragsiai: daugiau merginų skaitmeniniame pasaulyje

Neelie Kroes Twitter

ICT 2013 – Create Connect Grow, @ICT2013eu, #ict2013

HTW svetainėje „YouTube“

„HTW Frauenstudiengang“ interneto svetainė

Kontaktinė informacija

E. paštas comm-kroes@ec.europa.eu, tel. +32 229 56361, Twitter @RyanHeathEU


Side Bar