Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE ES

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2013. gada 5. novembrī

Eiropas Savienība turpina palīdzēt Mali

ES attīstības komisārs Andris Piebalgs šodien paziņoja par jaunu atbalstu Mali 615 miljonu eiro apmērā (pēc Eiropas Parlamenta un Padomes apstiprinājuma) saskaņā ar 11. Eiropas Attīstības fondu (EAF) 2014.–2020. gadam. Šis jaunais atbalsts liecina par Eiropas Savienības apņemšanos turpināt atbalstu miera veidošanai un ekonomiskai un sociālai attīstībai Mali.

Jaunais atbalsts galvenokārt attieksies uz valsts reformu, pārtikas nodrošinājumu, izglītību, kā arī ceļa būvniecību, kurš savieno Gao un Kidalu ar Alžīrijas robežu, atbilstoši Mali iestāžu noteiktajām prioritātēm Mali ilgtspējīgas atjaunošanas plānā 2013.-2014. gadam. Par šo jauno atbalstu tika paziņots kopīgās oficiālās vizītes laikā šajā reģionā, kurā piedalījās komisārs Piebalgs, ANO ģenerālsekretārs Bans Kimuns, kā arī Āfrikas Savienības priekšsēdētāja N. Dlamini Zuma, Pasaules bankas priekšsēdētājs Džims Jon Kims, Āfrikas Attīstības bankas prezidents Donalds Kaberuka un Eiropas Savienības īpašais pārstāvis Sāhelā Michel Reveyrand de Menthon.

Komisārs teica: "Kopš politiskās un militārās krīzes 2012. gadā mēs esam redzējuši Mali valsts apņemšanos izkļūt no šīs nestabilās situācijas, lai galveno uzmanību pievērstu valsts attīstībai. Drošības atjaunošana ir būtisks nosacījums reģiona ilgtspējīgai attīstībai. Mēs palīdzam Mali iestādēm, lai tās atbalstītu nabadzības samazināšanas programmu īstenošanā."

Šī divpusējā palīdzība Mali ir daļa no Eiropas Savienības atbalsta piešķīruma 5 miljardu eiro apmērā Sāhelas reģiona valstīm (Mali, Nigērai, Burkinafaso, Čadai, Mauritānijai un Senegālai) šim pašam laikposmam no 2014. līdz 2020. gadam.

615 miljoni eiro ir piešķirti papildus finansējumam, par kuru tika paziņots Briselē 15. maijā rīkotajā augsta līmeņa līdzekļu devēju konferencē, kas veltīta Mali atjaunošanai un kurā Mali pārstāvji iesniedza Mali ilgtspējīgas atjaunošanas plānu 2013.-2014. gadam.

Saskaņā ar 10. EAF, kas aptver laikposmu no 2008. līdz 2013. gadam, Mali saņēma finansējumu, kas no sākotnēji paredzētajiem 533 miljoniem eiro sasniedza gandrīz 728 miljonus eiro. Šai summai jāpieskaita 34 miljoni eiro tematisko instrumentu ietvaros un 55 miljoni eiro reģionālās sadarbības ietvaros. 2013. gadā 54 miljoni eiro tika piešķirti humānās palīdzības ietvaros.

Humānās palīdzības un attīstības atbalsta rezultāti Mali un projektu piemēri

Šie centieni deva iespēju piekļūt dzeramajam ūdenim vairāk nekā 304 000 iedzīvotāju Segou, Mopti un Kayes regionā. Tuvākajā laikā šī iespēja būs vēl papildu 450 000 iedzīvotāju jeb 24 % no iedzīvotāju skaita Koulikoro, Sikasso, Tombouctou reģionā. Līdz gada beigām būtu arī jāatsāk darbs saistībā ar ceļu starp Niono un Tombouctou.

Projekts: "Atbalsta programma teritoriālajām kopienām ūdensapgādes un sanitārijas jomā" (PACTEA 1)

Šis projekts 30 miljonu eiro apmērā ļāva vairāk nekā 304 000 iedzīvotājiem piekļūt dzeramajam ūdenim Segou, Mopti un Kayes reģionā. Otrajam posmam (30 miljoni eiro) būtu šis ieguvums jāpaplašina vēl attiecībā uz papildu 450 000 iedzīvotājiem jeb 24 % no iedzīvotāju skaita Koulikoro, Sikasso, Tombouctou reģionā.

2012. gada humānās krīzes risināšana:

ECHO (Eiropas Komisijas Humānās palīdzības birojs) pašlaik palielina savu ieguldījumu Pasaules Pārtikas programmas pārtikas palīdzības pasākumiem 2013. gadam no 5 miljoniem eiro līdz 10 miljoniem eiro. Šīs darbības mērķis ir palīdzēt 674 000 cilvēku, kurus skar pašreizējā humānā krīze, ar mērķtiecīgas pārtikas palīdzības starpniecību, galvenokārt izdalot pārtiku.

Vispārīga informācija

Pēc notikumiem, kas sekoja tuaregu sacelšanās notikumiem 2012. gada janvārī, un pēc tam, kad divas trešdaļas teritorijas okupēja islāmistu grupējumi, ES pasākumi Mali tika pārskatīti, lai pielāgotu ES sadarbību, ņemot vērā pašreizējo situāciju un jaunās vajadzības. Ieguldījums tiek sniegts jo īpaši šādām darbībām:

veicināt tiesiskumu un organizēt leģitīmu un pārredzamu vēlēšanu procesu;

stiprināt valsts autoritāti un klātbūtni visā teritorijā, lai atbalstītu sociālo pamatpakalpojumu pārgrupēšanu;

atbalstīt Mali civilās iestādes to centienos atjaunot sabiedrisko kārtību un nodrošināt civiliedzīvotāju aizsardzību;

mazināt humāno krīžu ietekmi, kas skar pārvietotās personas un reģionus, ko skārusi pārtikas krīze.

Sīkāka informācija

Attīstības un sadarbības ģenerāldirektorāta EuropeAid tīmekļa vietne:

http://ec.europa.eu/europeaid/index_lv.htm

Eiropas Komisijas attīstības komisāra Andra Piebalga tīmekļa vietne:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/piebalgs/index_en.htm.

Eiropas Ārējās darbības dienesta tīmekļa vietne:

http://eeas.europa.eu/

Lai iegūtu sīkāku informāciju par ES stratēģiju drošībai un attīstībai Sāhelā, klikšķiniet šeit.

IP/12/1052: ES izvirza izturētspēju kā centrālo elementu savā darbā bada un nabadzības apkarošanai

IP/13/1013: ES pastiprina atbalstu Sāhelai turpmākajos gados

Kontaktpersonas:

Alexandre Polack (+32 2 299 06 77)

Maria Sanchez Aponte (+32 2 298 10 35)


Side Bar