Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia

Tlačová správa

Brusel 3. septembra 2012

Dni európskeho dedičstva: 50 krajín otvorí zriedkavo prístupné pamiatky

Počas nasledujúceho mesiaca bude môcť viac ako 20 miliónov ľudí využiť možnosť bezplatne navštíviť tisícky zriedkavo prístupných pamiatok a špeciálnych podujatí v rámci Dní európskeho dedičstva, ktoré sa konajú každý september v 50 krajinách po celej Európe.

„Dni európskeho dedičstva ponúkajú ľuďom skvelú príležitosť objaviť kultúrne bohatstvá, ktoré majú mnohokrát rovno pod nosom. O niektorých možno ani nevedia, iné sa dajú navštíviť iba zriedka. Ak otvoríme ich dvere, môžu pamiatky na oplátku otvoriť našu myseľ a oči, aby sme videli spoločné i odlišné znaky kultúrneho dedičstva, ktoré je ozdobou na korune Európy,“ uviedla Androulla Vassiliou, európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež.

Gabriella Battaini-Dragoni, zástupkyňa generálneho tajomníka Rady Európy, uviedla: „Táto spoločná iniciatíva sa medzi európskymi občanmi teší mimoriadnemu ohlasu. Za svoj nepopierateľný úspech počas doterajšej vyše 20-ročnej existencie vďačí snahe samosprávnych a regionálnych spoločenstiev na miestnej úrovni. Komunity v celej Európe sa každoročne stávajú súčasťou „kultúrnej rodiny“ a oslavujú svoje bohaté kultúrne dedičstvo.

Tento rok bude môcť verejnosť navštíviť nesmierne množstvo rôznych podujatí a pamiatok: od francúzskeho „skrytého dedičstva“ — príkladov zriedka prístupných alebo nečakaných posolstiev ukrytých v múroch, podzemí či v prírode, cez archívy britského obchodného reťazca Marks & Spencer známeho spodnou bielizňou a sendvičmi, ktoré sa nachádzajú v meste Leeds, alebo príklady nemeckej vášne k drevu vo všetkých jeho podobách od mladšej doby kamennej, až po oslavu „staviteľského umenia“ v Bruseli ako svetlého príkladu inžinierskeho a technického zdokonaľovania, ktoré viedlo k rozvoju architektúry.

Niekoľko krajín organizuje aj spoločné podujatia s cieľom zdôrazniť európsky rozmer tejto iniciatívy. Španielsko, Ukrajina, Moldavsko a Gruzínsko napríklad vytvorili webové stránky, ktoré spoja vinárske múzeá v Európe. Bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko, Slovinsko, Francúzsko a Belgicko spolupracujú na aktivitách výmeny mládeže a kultúrneho vzdelávania.

Súčasne sa v 21 európskych krajinách bude konať súťaž fotografií „Wiki loves monuments“, ktorej cieľom je motivovať verejnosť, aby objavila kultúrny, historický a vedecký význam svojho blízkeho okolia.

Ďalšie kroky

V dňoch 14. až 16. októbra sa v cyperskom hlavnom meste Nikózia uskutoční 5. fórum Dní európskeho dedičstva za prítomnosti komisárky Androully Vassiliou. Fórum sa sústredí na úlohu informačných a komunikačných technológií pri uľahčovaní prístupu ľudí ku kultúrnemu dedičstvu a podpore ich aktívnej účasti na jeho uchovávaní.

Súvislosti

Dni európskeho dedičstva, ktoré sa po prvýkrát konali v roku 1985, sa od roku 1999 organizujú ako spoločná iniciatíva Európskej komisie a Rady Európy. Na Dňoch európskeho dedičstva sa zúčastňuje 50 signatárskych krajín Európskeho kultúrneho dohovoru, ktoré vystavujú nové kultúrne poklady a sprístupňujú historické budovy, ktoré za bežných okolností nie sú prístupné verejnosti. Kultúrne podujatia upriamujú pozornosť na miestne zručnosti a tradície, architektúru a umelecké diela a zároveň sa snažia podporovať vzájomné porozumenie medzi európskymi občanmi.

Ďalšie informácie:

Zoznam podujatí

Európska komisia: Dni európskeho dedičstva

Webová stránka Androully Vassiliou

Sledujte Androullu Vassiliou na Twitteri @VassiliouEU

Kontaktné osoby:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)


Side Bar