Navigation path

Left navigation

Additional tools

Euroopa Komisjon

Pressiteade

Brüssel, 3. september 2012

Euroopa muinsuskaitsepäevad: 50 riiki avab üldsusele harva nähtud vaatamisväärsused

Tuleval kuul oodatakse rohkem kui 20 miljonit inimest külastama tuhandeid harva üldsusele avatud vaatamisväärsusi ja eriüritusi, mida korraldatakse iga aasta septembris 50 Euroopa riigis peetavate Euroopa muinsuskaitsepäevade raames.

„Euroopa kultuuripärandi päevad pakuvad inimestele ainulaadse võimaluse avastada oma koduümbruse kultuuriaardeid. Mõnest ei pruugita teadlikudki olla ning teised ei ole enamasti üldsusele juurdepääsetavad. Oma uste avamisega avavad need vaatamisväärsused ühtlasi meie silmad ühise ja mitmekesise kultuuripärandi suhtes, mis on Euroopa kroonijuveeliks,” ütles Euroopa hariduse, kultuuri, mitmekeelsuse ja noorsoo volinik Androulla Vassiliou.

Euroopa nõukogu asepeasekretär Gabriella Battaini-Dragoni lisas: „Meie kaaseurooplased hindavad seda ühisalgatust väga kõrgelt. Seda saatev edu ja üle 20 aasta pikkune ajalugu tulenevad sellest, et kandvaks jõuks on kohalikud ja piirkondlikud kogukonnad. Igal aastal tunnevad kogukonnad terves Euroopas ühtse kultuurilise perena rõõmu meie ülirikka kultuuripärandi üle.”

Üldsusele on avatud tähelepanuväärne valik vaatamisväärsusi ja üritusi. Prantsusmaa reklaamib nn varjatud aardeid − müürides, maa all või maastikul peituvaid harva nähtud või ootamatuid kultuuripärandi vorme. Leeds avab aluspesu ja võileibadega kuulsust kogunud UK müügiketi Marks & Spencer'i arhiivid. Saksamaa on välja pannud alates nooremast kiviajast pärit näiteid puidutöötlemisest kõigis selle vormides. Brüssel näitab ehituskunsti siduva idee raames arhitektuuri arengut suunanud insenertehnilisi lahendusi.

Mitmed riigid korraldavad ühisüritusi, et rõhutada algatuse Euroopa mõõdet. Hispaania, Ukraina, Moldova ja Georgia on näiteks loonud veebisaidi, mis ühendab erinevaid Euroopa veinimuuseume. Endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik, Sloveenia, Prantsusmaa ja Belgia korraldavad ühiselt noortevahetust ning muinsusharidusüritust.

Samal ajal toimub 21 Euroopa riigis fotovõistlus „Wiki loves monuments”, mille eesmärk on õhutada üldsust avastama oma lähikonna kultuurilist, ajaloolist ja teaduslikku tähtsust.

Järgmised sammud

Küprose pealinnas Nikosias toimub 14.-16. oktoobrini viies Euroopa muinsuskaitsepäevade foorum, kus osaleb ka komisjoni volinik Androulla Vassiliou. Foorumil keskendutakse info- ja kommunikatsioonitehnoloogia rollile inimestele kultuuripärandi tutvustamisel ja nende õhutamisel tegema muinsuskaitse nimel koostööd.

Euroopa muinsuskaitsepäevade taust

Euroopa muinsuskaitsepäevi, mille tähistamisega tehti algust 1985. aastal, on korraldatud alates 1999. aastast Euroopa Komisjoni ja Euroopa Nõukogu ühisalgatusena. Euroopa kultuurikonventsioonile alla kirjutanud 50 riiki osalevad Euroopa muinsuskaitsepäevadel, esitledes uusi kultuuriaardeid ja avades harilikult suletud ajalooliste ehitiste uksed üldsusele. Kultuuriüritustega juhitakse tähelepanu kohalikele oskustele ja traditsioonidele, arhitektuurile ja kunstile ning edendatakse Euroopa kodanike seas üksteisemõistmist.

Lisateave

Ürituste nimekiri

Euroopa Komisjoni Euroopa muinsuskaitsepäevad

Androulla Vassiliou veebisait

Jälgi Androulla Vassiliout Twitteris @VassiliouEU

Kontaktisikud:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)


Side Bar