Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisijas paziņojums presei

Komisija paziņo Trešās ES žurnālistu balvas laureātus veselības jomā

Brisele, 2012. gada 1. februāris. Eiropas žurnālisti vakar saņēma četras balvas par labākajiem rakstiem veselības jomā — tie tika izvēlēti starp gandrīz 500 iesniegtajiem rakstiem no žurnālistiem visās 27 ES dalībvalstīs. Apbalvotie raksti bija par šādām tēmām:

  • mikroorganismu rezistence,

  • vingrošanas nozīme cīņā pret depresiju,

  • krūts vēzis,

  • smēķēšanas kaitīgās sekas.

Balvas tika piešķirtas konkursā par 2011. gada ES Veselības balvu žurnālistiem. Tās mērķis ir parādīt un izcelt to Eiropas Savienības žurnālistu darbu, kas pievērš uzmanību svarīgām veselības problēmām, kuras ir svarīgas visiem ES iedzīvotājiem. Galvenā tēma bija kampaņa “Eiropa pacientiem”, kas ietver plašu ar veselības aprūpi un pacientu drošību saistītu apakštēmu loku. Turklāt šā gada konkursā bija paredzēta īpaša balva par rakstiem par smēķēšanas atmešanu, lai informētu par to, ko nozīmē smēķēšana un ko tā nodara cilvēka veselībai.

Eiropas Veselības un patērētāju politikas komisārs Džons Dalli teica: “Apsveicu šā gada Veselības balvas ieguvējus un arī visu valstu finālistus. Jau trīs gadus šis konkurss veicina informētību un diskusijas par vienu no cilvēku dzīvē vissvarīgākajiem jautājumiem — par viņu veselību. Cilvēki vēlas uzzināt vairāk par veselību, un žurnālistiem ir liela loma tiešā saziņā ar cilvēkiem un viņu informēšanā.”

Galvenā balva — “Eiropa pacientiem”

Galveno balvu ar rakstu par mikroorganismu rezistenci ieguva divi žurnālisti no Apvienotās Karalistes — Bens Hiršlers (Ben Hirschler) un Keita Kellanda (Kate Kelland). Aģentūras Reuters publicētajā rakstā “Kad zāles neiedarbojas” (When the drugs don't work) uzmanība pievērsta “supermikroorganismiem” — jaunajai problēmai veselības aprūpē, par ko nepietiekami informēti ir pat veselības aprūpes jomas profesionāļi.

2. vieta tika piešķirta Ritai Makarešai (Rita Makarész) no Ungārijas par rakstu “Vislētākais antidepresants”. Šajā rakstā, kas publicēts veselības portālā www.orvostkeresek.hu, runāts par vingrošanu kā vienu no veidiem cīņā pret depresiju.

3. vieta tika piešķirta Matejai Grošeļai (Mateja Grošelj) no Slovēnijas par rakstu “No Loizes Ludvikai”, kas publicēts laikrakstā Vecer Weekly. Rakstā par vienu no sievietēm visbiežāk sastopamajiem vēža veidiem, krūts vēzi, šī problēma apskatīta no kādas sievietes skatu punkta, kurai tiek veikta novatoriska krūts atjaunošanas operācija.

Īpašā balva — smēķēšanas atmešana

Monika Cetera (Monika Cetera) no Polijas ieguva īpašo balvu par internetā publicētu rakstu “Es esmu šeit, lai salabotu zobus, nevis lai atmestu smēķēšanu”, kurā stāstīts par nepatīkamu, bet mazāk zināmu smēķēšanas kaitīgo blakusefektu — mutes veselības pasliktināšanos. Tajā parādītas arī ar smēķēšanu saistītās izmaksas.

Pamatinformācija

Šis ir jau trešais gads, kad pasniedz ES žurnālistu balvu veselības jomā. Šo iniciatīvu finansē no ES Veselības programmas. Informāciju par pirmo divu balvu piešķiršanu skat. IP/10/1638 un IP/09/1661.

Uzvarētāja izraudzīšanās notika divās kārtās. Valstu žūrijas izvēlējās vienu valsts finālistu un finālistu īpašajā kategorijā “Smēķēšanas atmešana”. Tad par 4 uzvarētājiem Briselē vienojās ES žūrija, kurā bija Eiropas Komisijas ierēdņi, sabiedrības veselības eksperti un žurnālisti. Visi finālisti tika uzaicināti uz Briseli, lai piedalītos mediju seminārā un apbalvošanas ceremonijā.

Pirmo trīs vietu ieguvēji šogad saņēma šādas balvas:

  • 1. vieta: 6000 eiro,

  • 2. vieta: 2500 eiro,

  • 3. vieta: 1500 eiro.

Uzvarētājs īpašajā kategorijā “Smēķēšanas atmešana” saņēma 3000 eiro.

Plašāku informāciju par ES Veselības balvu žurnālistiem var saņemt un uzvarētāju un finālistu rakstus var lasīt šajā īpaši izveidotajā tīmekļa vietnē:

http://ec.europa.eu/health-eu/journalist_prize/2011/index_lv.htm

Komisāra Dž. Dalli tīmekļa vietne:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/dalli/index_en.htm

Kontaktpersonas:

Frédéric Vincent (+32 2 298 71 66)

Aikaterini Apostola (+32 2 298 76 24)


Side Bar