Navigation path

Left navigation

Additional tools

Euroopa Komisjon – Pressiteade

Komisjon kuulutab kolmandat korda välja ELi ajakirjanduspreemia tervishoiu valdkonnas

Brüssel, 1. veebruar 2012. Eile õhtul anti Euroopa ajakirjanikele auhinnad nelja parima terviseteemalise artikli eest. Võitjad valiti välja kõigi 27 liikmesriigi ajakirjanike esitatud ligi 500st artiklist. Auhinnatud artiklid käsitlesid järgmisi teemasid:

  • resistentsus antimikroobsete ravimite suhtes,

  • liikumise tähtsus depressiooni ravis,

  • rinnavähk,

  • suitsetamise kahjulik mõju.

Auhinnad anti 2011. aasta ELi tervishoiuteemalise ajakirjanduspreemia konkursi raames. Konkursi eesmärk on tutvustada ja premeerida ELi ajakirjanikke, kes suurendavad teadlikkust kõiki ELi kodanikke mõjutavatest olulistest terviseküsimustest. Konkursi peateema oli kampaania „Euroopa patsientide heaks”, mis hõlmas laia teemade valikut tervishoiu ja patsiendiohutuse alal. Lisaks oli tänavuaastasel konkursil välja pandud eriauhind suitsetamise mahajätmist käsitlenud artiklitele, et teadvustada suitsetamise mõju tervisele.

ELi tervise- ja tarbijaküsimuste volinik John Dalli ütles: „Ma õnnitlen kõiki käesoleva aasta terviseteemalise konkursi võitjaid ja liikmesriikide finaliste. Juba kolm aastat on see konkurss suurendanud teadlikkust ja tekitanud arutelusid ühel inimeste jaoks kõige olulisemal teemal – nende tervis. Inimesed tahavad teada oma tervise kohta ning ajakirjanikel on siin oluline roll inimesteni jõudmisel ja nende teavitamisel.”

Peaauhind: Euroopa patsientide heaks

Kaks Ühendkuningriigi ajakirjanikku Ben Hirschler ja Kate Kelland võitsid esimese auhinna artikliga resistentsusest antimikroobsete ravimite suhtes. Artikkel „Kui ravimid ei toimi”, mille avaldas Reuters, heidab valgust nn superbakterite tõttu välja kujuneda ähvardavale tervishoiukatastroofile. See on teema, millest isegi tervishoiutöötajad ei ole täielikult teadlikud.

Teine koht läks Rita Makarész'ile Ungarist artikli eest „Kõige odavam antidepressant”. Selles artiklis, mis avaldati terviseportaalis www.orvostkeresek.hu, keskendutakse kehalistele harjutustele kui depressiooni vältimise vahendile.

Kolmanda auhinna sai Mateja Grošelj Sloveeniast artikli eest „Lojzest Ludvikasse”, mis avaldati ajalehes Vecer Weekly. Selles artiklis, mis räägib naiste hulgas kõige levinumast vähist – rinnavähist –, uuritakse teemat ühe naise vaatevinklist, kes tegi läbi uuendusliku rinnataastusoperatsiooni.

Eriauhind: suitsetamise mahajätmine

Monika Cetera Poolast võitis eriauhinna veebis avaldatud artikli eest „Ma tulin hambaid ravima, mitte suitsetamist maha jätma", milles räägitakse suitsetamise ebameeldivast, kuid vähem teada kahjulikust mõjust, nimelt halvast suuhügieenist. Artiklis on esile toodud ka suitsetamisega kaasnevad rahalised kulud.

Taust

Seekordne ELi tervishoiuteemaline ajakirjanduspreemiakonkurss on järjekorras juba kolmas. Tegemist on algatusega, mida rahastab ELi tervishoiuprogramm. Kahe eelmise aasta auhindade kohta saab teavet järgmistest dokumentidest: IP/10/1638 ja IP/09/1661.

Võitjad selgitati kahes etapis. Riiklikud žüriid valisid oma riigi võitja ning suitsetamise mahajätmise erikategooria võitja. Seejärel kogunes Brüsselis Euroopa Komisjoni ametnikest, rahvatervishoiu asjatundjatest ja ajakirjanikest koosnev ELi žürii, et valida neli võiduartiklit. Kõik finalistid kutsuti Brüsselisse meediaseminarile ja auhinnatseremooniale.

Kolmanda ELi tervishoiuteemalise ajakirjanduspreemia konkursi võitja ja kaks järgmist auhinnalist kohta saavad rahalise preemia:

  • esimene koht 6000 eurot,

  • teine koht 2500 eurot,

  • kolmas koht 1500 eurot.

Eriauhind suitsetamise mahajätmist käsitlenud artikli eest on 3000 eurot.

Lisateavet ELi tervishoiuteemalise ajakirjanduspreemia kohta, võiduartiklid ja finaali pääsenud artiklid leiab konkursi veebilehelt:

http://ec.europa.eu/health-eu/journalist_prize/2011/index_et.htm

Volinik Dalli veebisait:

http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/dalli/index_en.htm

Kontaktisikud :

Frédéric Vincent (+32 2 298 71 66)

Aikaterini Apostola (+32 2 298 76 24)


Side Bar