Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise

Tisková zpráva

Brusel 13. července 2012

Bezpečnost silničního provozu: přísnější pravidla kontrol vozidel na ochranu lidských životů

Kontroly vozidel jsou základním předpokladem bezpečnosti silničního provozu. Každý den umírá na evropských silnicích při nehodách zaviněných technickou poruchou vozidla více než pět lidí. Proto dnes Evropská komise přijala nová pravidla ke zpřísnění systému kontrol a jeho rozšíření.

Technické poruchy přispívají k nehodám značnou měrou. Stojí za 6 % všech autonehod, při nichž každý rok umírá 2 000 osob a mnoho dalších se zraní. S technickými poruchami souvisí i 8 % všech nehod motocyklů.

Hlavní problém spočívá v tom, že se na silnicích pohybuje příliš mnoho vozidel s technickými závadami. Z nedávných studiích provedených ve Spojeném království a Německu vyplývá, že nějakou závadu, kvůli níž by vůz neprošel kontrolou, má v každém okamžiku až 10 % automobilů. Navíc mnoho technických závad, které vážným způsobem ohrožují bezpečnost (např. u ABS a elektronické kontroly stability), ani není podle současných pravidel kontrolováno.

Stávající pravidla EU, která stanoví minimální normy pro kontroly vozidel, jsou z roku 1977 a byly jen nepatrně změněny. Od té doby se však automobily, chování řidičů i technologie hodně vyvinuly.

Nové návrhy

Cílem nových návrhů je zachránit více než 1 200 životů ročně a zabránit více než 36 000 dopravních nehod zaviněných technickou poruchou.

Místopředseda Komise Siim Kallas odpovědný za dopravu k tomu uvedl: „Řídíte-li auto, které není technicky způsobilé, jste nebezpečím nejen sám sobě, ale i všem ostatním spolujezdcům – vaší rodině, přátelům, kolegům. Kromě toho ohrožujete všechny ostatní účastníky silničního provozu kolem vás. A řešení je přitom nasnadě; tato potenciálně životu nebezpečná auta na našich silnicích jednoduše nechceme.“

Hlavní prvky nových návrhů zahrnují:

  • povinné kontroly skútrů a motocyklů v celé EU. Řidiči motocyklů a skútrů, zejména pak mladí řidiči, jsou nejrizikovější skupinou účastníků silničního provozu;

častější pravidelné kontroly technické způsobilosti u starých vozidel. Mezi pátým a šestým rokem narůstá dramaticky počet vážných nehod zaviněných technickou poruchou (viz graf uvedený v MEMO/12/555);

  • častější kontroly u automobilů a lehkých užitkových vozidel s mimořádně vysokým počtem najetých kilometrů. Kontroly těchto vozidel se tak sladí s kontrolami dalších vozidel s vysokým počtem najetých kilometrů, jako jsou vozidla taxislužby, sanitní vozy a jiné;

  • zlepšení kvality kontrol vozidel stanovením společných minimálních norem pro nedostatky, vybavení a kontrolory;

  • povinné kontroly elektronických bezpečnostních prvků vozidel;

  • evidence stavu počítadel kilometrů k zabránění podvodům s počty najetých kilometrů.

Ve všech případech stanoví nové návrhy společné minimální normy pro kontroly vozidel v celé EU. Členské státy se však mohou v případě potřeby rozhodnout, že je dále zpřísní.

Souvislosti

Stávající pravidla EU v oblasti kontrol vozidel, která stanoví minimální normy pro kontroly vozidel, jsou z roku 1977 a od té doby byly jen nepatrně změněny. Jedná se o tři hlavní právní předpisy:

  • směrnice 2009/40/ES stanoví minimální normy pro pravidelné technické prohlídky motorových vozidel – jsou to pravidelné kontroly vozidel povinné ze zákona. Směrnice se vztahuje na osobní automobily, autobusy a autokary a nákladní automobily s přívěsy, ale ne na skútry a motocykly;

  • směrnice 2009/40/ES doplňuje směrnice 2000/30/ES, která stanoví povinnost kontroly technického stavu užitkových vozidel mezi jednotlivými pravidelnými prohlídkami (prostřednictvím silničních technických kontrol). Jedná se o dodatečné silniční kontroly užitkových vozidel přímo v provozu;

  • směrnice 1999/37/ES o registračních dokladech vozidel stanoví požadavky na vydávání osvědčení o registraci, jejich vzájemné uznávání a harmonizovaný minimální obsah.

Další informace

MEMO/12/555

Nejaktuálnější údaje o smrtelných nehodách (za rok 2011) v jednotlivých členských státech najdete v tiskové zprávě IP/12/326.

Internetové stránky Generálního ředitelství pro mobilitu a dopravu

Internetové stránky místopředsedy Evropské komise Siima Kallase odpovědného za dopravu

Kontaktní osoby:

Helen Kearns (+32 22987638)

Dale Kidd (+32 22957461)


Side Bar