Navigation path

Left navigation

Additional tools

Euroopa Komisjon

Pressiteade

Brüssel, 7. juuli 2012

Higgsi bosoni avastanud meeskonnas on Euroopa Liidu toel tegutsevad teadlased

Euroopa Komisjon kinnitas täna, et Higgsi bosoni ehk nn jumalaosakese avastajate seas oli kuus teadlast, keda toetatakse otseselt Euroopa Liidu Marie Skłodowska-Curie programmi teadusuuringute, koolitus- ja liikuvusmeetmete kaudu. Selle elementaarosakese olemasolu, mis teadlaste arvates on kogu universumis oleva mateeria aluseks, tuvastati Euroopa tuumauuringute teaduskeskuses CERN Genfis. Avastust peetakse üheks olulisemaks läbimurdeks kogu teaduse ajaloos. Avastuse tegijate hulgas olnud 30 teadlast osalevad kahes ELi tuge saavas algatuses, millele on eraldatud rahalist toetust peaaegu 3,5 miljonit eurot.

„Oleme väga uhked, et selle avastuse teinud meeskonnas oli kuus meie teadlast. Olla osaline sellises saavutuses on iga teadlase unistus. Loodan, et see annab neile julgust liikuda teaduse piiride nihutamisel veelgi kaugemale. Ühtlasi sooviksin, et nende tööst leiaks innustust tüdrukud ja poisid, kellest saavad meie järgmise põlvkonna teadlased,” sõnas Euroopa Komisjoni volinik Androulla Vassiliou, kelle vastutusalasse kuuluvad ka Marie Skłodowska-Curie nimelised meetmed.

Nende kuue teadlase töö on seotud projektiga ACEOLE, mis andis olulise panuse ajaloolisse läbimurdesse. Projekti ACEOLE käigus aidati välja töötada andmete lugemise süsteeme, mida kasutati CERNi suure hadronite põrguti osakeste kiirendustunnelis, kus boson tuvastati.

Teadlased põrgatavad suure hadronite põrguti 27 kilomeetri pikkuses kiirendis prootoneid omavahel peaaegu valguse kiirusel kokku ning püüavad siis leida kokkupõrkel tekkinud imepisikesi osakesi, mis eksisteerivad vaid väga lühikest aega enne, kui lagunevad. Kuulus Ühendkuningriigi füüsik, professor Peter Higgs alustas jahti neile raskesti tabatavatele osakestele 45 aastat tagasi, et selgitada, kuidas mateeria – tähtede ja planeetidega alustades ning inimeste ja muude olenditega lõpetades – koos püsib ja miks tal on mass.

Kuus avastuses osalenud teadlast on saanud ELilt rahalist toetust Marie Skłodowska-Curie programmi konkreetse ELi toetustekava raames. „Esialgse koolituse võrgustikud” toetab juhtivaid avalik-õiguslikke ja eraõiguslikke teadusorganisatsioone, pakkudes karjääri alustavatele teadlastele tipptasemel koolitust teadustöö ja väljaõppe

Eksperimenti toetasid teadlased ka teisest ELi rahastatavast projektist TALENT. Kõnealuse projekti meeskond tegeleb mõõtmisvahendite arendamisega, mis võimaldaksid uue osakese täpsest olemusest paremini aru saada. Avastusega olid kaudselt seotud ka teadlased programmist COFUND, mis toetab piirkondlikke, riiklikke ja rahvusvahelisi stipendiumiprogramme.

Aastail 2007–2013 on EL Marie Skłodowska-Curie programmi kaudu teaduse arendamiseks eraldanud enam kui 4,5 miljardit eurot.

Taust

Programmist „Marie Skłodowska-Curie meetmed” (MSCA), mis kandis varem nimetust „Marie Curie meetmed”, on alates programmi loomisest 1996. aastal saanud toetust 60 000 teadlast ligi 130 rahvusest. Enam kui pool programmi raames toetatavast teadustööst tegeleb selliste ühiskonna ees seisvate probleemidega nagu võitlus vähktõvega, kliimamuutused ja energianappus. Toetust saanud teadlastest 38% on naised ning rohkem kui pooled kõigist projektides osalevatest äriühingutest on VKEd.

Programm investeerib teadlaste koolitamisse ja nende karjääri kujundamisse igal tasemel alates kõrghariduse teisest astmest ning pakub tipptasemel doktoriõpet, et soodustada rahvusvahelises plaanis konkurentsivõimelist teadustegevust Euroopas. Meetmetega toetatakse teadlaste liikuvust kõigis tegevus- ja teadusvaldkondades ja riikides ning aidatakse sedasi saavutada ELi algatuse „Noorte liikuvus” ja Euroopa 2020. aasta töökohtade loomise ja majanduskasvu strateegia eesmärke.

Vastavalt Euroopa Komisjoni ettepanekule „Horisont 2020”, mis käsitleb ELi uut teadusprogrammi aastateks 2014–2020, eraldatakse Marie Skłodowska-Curie meetmeteks 5,75 miljardit eurot, et koolitada 50 000 uut teadlast.

Programmi haldamisega tegeleb Euroopa Komisjoni juures alates 2009. aastast tegutsev rahastamisorgan Teadusuuringute Rakendusamet.

Rohkem teavet

Marie Skłodowska-Curie meetmete veebisait

Androulla Vassiliou veebisait

Androulla Vassiliou Twitteris: @VassiliouEU

Kontaktisikud:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58)

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)


Side Bar