Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2012. gada 21. jūnijā

ES kampaņa padara zinātni un inovāciju par meiteņu jomu

Eiropas Savienībai ir nepieciešams līdz pat miljonam jaunu pētnieku līdz 2020. gadam, un šodien Eiropas Komisija ir uzsākusi kampaņu, kuras mērķis ir ieinteresēt zinātnē vairāk meiteņu un mudināt vairāk sieviešu kļūt par pētniecēm. Sievietes veido vairāk nekā pusi no ES studentiem un 45 % no visiem zinātņu doktoriem, bet tikai trešdaļu no profesionālajiem pētniekiem. Sievietes, kas pabeigušas doktorantūru, joprojām ir mazākumā inženierzinātnēs un rūpniecībā. Ar trīs gadu ilgas kampaņas palīdzību pirmām kārtām tiks veicināta pusaudžu meiteņu interese par eksakto un dabaszinātņu, tehnikas, inženierzinātņu un matemātikas studijām. Pēc tam kampaņa tiks vērsta uz plašāku mērķauditoriju – studentēm vispār, mudinot viņas apsvērt pētnieču profesiju.

Eiropas pētniecības, inovācijas un zinātnes komisāre Moire Gēgena-Kvinna sacīja: "Šī kampaņa parādīs sievietēm un meitenēm, ka zinātne nenozīmē tikai vecākus vīriešus baltos halātos. Zinātne piedāvā fantastiskas karjeras iespējas, kā arī iespēju radīt patiesas pārmaiņas mūsu sabiedrībā un nākotnes dzīvē. Nepietiekams sieviešu skaits mūsu ekonomikai tik svarīgā nozarē ir neizprotams laikā, kad Eiropa mēģina panākt lielāku izaugsmi un nodarbinātību. Mēs ceram, ka, sniedzot pozitīvus piemērus un parādot pieejamās iespējas, varam pārliecināt vairāk jaunu sieviešu pievērsties zinātnei."

Jaunieši parasti pieņem būtisko lēmumu par savu profesiju vecumā no 13 līdz 17 gadiem. Šajā izglītības posmā viņi vai nu pievēršas ar zinātni saistītiem priekšmetiem, vai novēršas no tiem. Tādēļ pirmā kampaņas daļa ar saukli "Sciece: it's a girl thing" ("Meitenēm pieder zinātnes pasaule") tiks vērsta uz pusaudžu meitenēm, kas apgūst vidējo izglītību. Kampaņas otrā posma mērķis ir mudināt studentes izvelēties karjeru zinātnē.

Kampaņā tiks apšaubīti stereotipi par zinātni, un ar tās palīdzību sievietēm un meitenēm tiks vēstīts, ka zinātne ir aizraujoša un var sniegt lieliskas iespējas. Tajā tiks apšaubīti novecojuši uzskati par zinātnieka profesiju un tiks parādīts, kā mūsdienu pētniecība saistās ar sabiedrības vajadzībām. Tieši ar pētniecības un inovācijas palīdzību var rast konkrētus risinājumus kopīgām problēmām, piemēram, pārtikas un enerģijas nodrošinājumam, videi un klimata pārmaiņām vai labākai veselības aprūpei. Pieredzējušas zinātnieces kļūs par paraugu meitenēm plašsaziņas līdzekļos un zinātnei veltītos pasākumos un darbsemināros.

Pamatinformācija

Kampaņa notiks visās 27 Eiropas Savienības dalībvalstīs 2012. un 2013. gadā. 2012. gadā pasākumi tiks rīkoti sešās valstīs: Austrijā, Beļģijā, Vācijā, Itālijā, Nīderlandē un Polijā. Kampaņa notiek laikā, kad Eiropas Komisija ir ierosinājusi programmu "Apvārsnis 2020", ar kuras palīdzību pētniecībai un inovācijai ES līmeņa atbalsts tiks palielināts no 55 miljardiem eiro pašreizējā septiņu gadu budžetā līdz 80 miljardiem eiro 2014.-2020. gadā.

Noderīgas saites

Kampaņas tīmekļa vietne: http://ec.europa.eu/science-girl-thing/

Facebook lapa: www.facebook.com/sciencegirlthing

MEMO/12/465

Kontaktpersonas:

Michael Jennings (+32 2 296 33 88)

Monika Wcislo (+32 2 298 65 95)


Side Bar