Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisija

Paziņojums presei

Briselē, 2012. gada 13. jūnijā

Sabiedrības veselība. Pasaules asins donoru diena. Asins donori - varoņi!

Pasaules asins donoru dienā, kuras šā gada devīze ir "Katrs asins donors ir varonis!", Eiropas Komisija uzsver, cik svarīgi ir nodrošināt drošus asins krājumus, un aicina visus Eiropas iedzīvotājus pievienoties labi informētu brīvprātīgo donoru pulkam. Pašlaik vairāk nekā 500 miljoni ES iedzīvotāju ir atkarīgi no asinīm, ko ziedojuši mazāk nekā 15 miljoni donoru. Tas nav pietiekami, lai apmierinātu visu to eiropiešu vajadzības, kuri ir atkarīgi no ziedotajām asinīm, lai izdzīvotu pēc nelaimes gadījuma vai ārstētos no hroniskas slimības, kad nepieciešama regulāra asins pārliešana.

Komisārs Džons Dalli sacīja: "Asinis ir dzīvība. Ikvienam no mums dzīvē var pienākt brīdis, kad vajadzīgas asinis, lai atveseļotos pēc nopietnas ķirurģiskas operācijas vai smaga nelaimes gadījuma. Daudziem Eiropas iedzīvotājiem, kuriem ir tādas hroniskas slimības kā hemofilija vai talasēmija, asiņu pārliešana ir nepieciešama pastāvīgi. Asinīm ir ārkārtīgi liela nozīme. Tādēļ šodien es vēlos apliecināt cieņu visiem donoriem un aicināt eiropiešus būt solidāriem, ziedojot asinis tiem cilvēkiem, kam tās ir nepieciešamas. Kļūsti par donoru, kļūsti par varoni!"

Jautājumā par asinīm valstu veselības aprūpes iestādes nepārtraukti sastopas ar divām nepārvaramām problēmām, proti, ierobežotu asins derīguma termiņu un nepietiekamu nodrošinājumu ar asinīm. Asinis nevar glabāt mūžīgi, tādēļ krājumi regulāri jāpapildina. Turklāt pieprasījums pēc asinīm palielinās sabiedrības novecošanas dēļ. Tas ir cieši saistīts ar tādu slimību lielāku izplatību, kas saistītas ar vecumu, piemēram, vēzis vai gūžas kaula lūzumi, kuru ārstēšanā bieži nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, un tādējādi pieaug vajadzība pēc asins krājumiem.

ES tiesību akti nodrošina asins ziedojumu drošumu un kvalitāti gan attiecībā uz donoriem, gan saņēmējiem. Tajos noteikti atbilstības kritēriji, un tie palīdz donoriem pieņemt atbildīgus lēmumus par asins nodošanai piemērotāko laiku. Tiesību aktos ir noteikta prasība, saskaņā ar kuru visas ziedotās asinis ES ir jāpārbauda, un tajos paredzētas kvalitātes prasības speciālistiem, kuras jāievēro, apstrādājot savāktās vai nodotās asinis.

Papildu informācija

ES tiesību akti asins jomā: http://ec.europa.eu/health/blood_tissues_organs/key_documents/index_en.htm

{0>Contacts :<}0{>Kontaktpersonas:<0}

Frédéric Vincent (+32 2 298 71 66)

Aikaterini Apostola (+32 2 298 76 24)


Side Bar