Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2012 m. birželio 13 d.

Visuomenės sveikata. Pasaulinė kraujo donorų diena: „Kraujo donorystė – tai žygdarbis“!

Šiemet minėdama Pasaulinę kraujo donorų dieną, kurios šūkis „Kraujo donorystė – tai žygdarbis“, Europos Komisija pabrėžia, kaip svarbu turėti patikimo kraujo atsargų, ir skatina visus Europos piliečius ryžtis tapti donorais savanoriais. Iš daugiau nei 500 mln. ES piliečių šiuo metu kraujo paaukoja tik 15 mln. donorų. To nepakanka, nes yra daug nelaimingus atsitikimus patiriančių europiečių, kurių gyvybė priklauso nuo to, ar bus gauta kraujo, ir daug lėtinėmis ligomis sergančių asmenų, kuriems tenka reguliariai perpilti kraują.

Komisijos narys J. Dalli sakė: „Kraujas yra gyvybiškai svarbus. Po rimtos operacijos ar didelės traumos jo prireikti gali bet kuriam iš mūsų. Kraujo nuolat reikia europiečiams, sergantiems tam tikromis lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, hemofilija ar talasemija. Kraujas šiuo atveju gali turėti lemiamos reikšmės. Tad šiandien norėčiau pareikšti pagarbą visiems donorams ir paraginti europiečius būti solidarius ir duoti kraujo. Tapdami donorais, atliekate žygdarbį.“

Nacionalinės sveikatos priežiūros institucijos nuolat susiduria su dviem rimtais sunkumais: kraujo dažnai pritrūksta, o paimtas kraujas galiausiai baigia galioti. Kraujas negali būti saugomas neribotą laiką, todėl jo atsargas reikia nuolat atnaujinti. Visuomenei senėjant kraujo poreikis tik didėja. Taip yra visų pirma dėl dažnesnių su amžiumi susijusių ligų ar sveikatos sutrikimų (pvz., vėžio ar klubo lūžių), kuriuos gydant neretai prireikia chirurginės intervencijos, dėl kurios nuolat didėja kraujo poreikis.

ES teisės aktai padeda užtikrinti, kad duodamas kraujas būtų kokybiškas, o donorai ir gavėjai jaustųsi saugūs. Šiuose teisės aktuose nustatyti tinkamumo kriterijai – taip donorams lengviau nuspręsti, kada jie gali duoti kraujo. Juose taip pat reikalaujama, kad visas Europos Sąjungoje paimtas kraujas būtų ištiriamas, ir yra nustatyti kokybės reikalavimai, kaip specialistai privalo dirbti su paimtu krauju.

Daugiau informacijos:

Kraujo donorystę reglamentuojantys ES teisės aktai: http://ec.europa.eu/health/blood_tissues_organs/key_documents/index_en.htm

Asmenys ryšiams:

Frédéric Vincent, tel. +32 2 298 71 66

Aikaterini Apostola, tel. +32 2 298 76 24


Side Bar