Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska – Komunikat prasowy

Środowisko: Zorientuj się, jakie jest twoje zużycie wody dzięki Mańkowi Wodnemu Maniakowi

Bruksela, 22 maja 2012 r. – Komisja Europejska umieściła dziś w internecie nowy film wirusowy stanowiący część kampanii „Generation Awake!”, której celem jest ostrzeżenie konsumentów o niebezpieczeństwie, jakie stwarzają niezrównoważone modele konsumpcji. W filmie występuje postać zwana Mańkiem Wodnym Maniakiem; jest to neurotyczne wiaderko, które mówi na temat nadmiernego zużycia wody. Film odsyła do wielojęzycznej strony internetowej Generation Awake, której zadaniem jest pobudzenie refleksji obywateli na temat ich nawyków konsumpcyjnych oraz pomoc w ich zmianie, tak aby ich styl życia stał się bardziej zrównoważony.

[W dostępnej on-line wersji tego komunikatu zamieszczono nagranie wideo]

Szereg innych działań zostanie również uruchomionych w tym roku jako część kampanii, w tym nowa sekcja na stronie internetowej poświęcona „śladowi wodnemu” towarów takich jak dżinsy, hamburgery czy piwo. We wrześniu 2012 r. zostanie ogłoszony konkurs otwarty na film wideo, a wczesną jesienią tego roku zorganizowane zostaną transmitowane na żywo imprezy, których celem będzie zmiana zachowania osób we Włoszech, Holandii, Rumunii i Hiszpanii.

Kontekst

„Generation Awake” jest prowadzoną przez Komisję Europejską kampanią dotyczącą efektywnego użytkowania zasobów. Je celem jest szerzenie wiedzy na temat środowiskowych, gospodarczych, społecznych i indywidualnych skutków użytkowania zasobów w sposób niezgodny z zasadami zrównoważonej gospodarki oraz zmiana modeli konsumpcji i zachowania. Celem nadrzędnym zaś jest pomoc obywatelom w tworzeniu odpowiedzialnych zachowań konsumpcyjnych, które mają stać się nawykami.

Od momentu jej uruchomienia w październiku 2011 r. stronę internetową kampanii, która jest dostępna w 23 językach UE, odwiedzono ponad 200 000 razy. Film wideo obejrzało ponad 1 mln osób, a stronę kampanii na Facebooku (www.facebook.com/generationawake) odwiedziło blisko 13 tys. osób. Kampania jest w szczególności kierowana do młodych mieszkańców miast i rodzin w całej Unii Europejskiej, nie tylko w celu pobudzenia świadomości społecznej na temat znaczenia efektywnego użytkowania zasobów, ale również aby zachęcić do zmiany nawyków.

Dodatkowe informacje:

Szczegółowe informacje na temat wielojęzycznej strony internetowej kampanii można znaleźć na: www.generationawake.eu

Strona kampanii na Facebooku: www.facebook.com/generationawake

Kontakt:

Joe Hennon (+32 2 295 35 93)

Monica Westeren (+32 2 299 18 30)


Side Bar