Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska – Komunikat prasowy

Otwarcie kampanii poświęconej 50-leciu wspólnej polityki rolnej

Bruksela, 23 stycznia 2012 r. - W dniu dzisiejszym Komisja Europejska rozpoczęła kampanię informacyjną 50-lecie WPR, poświęconą pięćdziesiątej rocznicy stanowiącej podstawę integracji europejskiej wspólnej polityki rolnej, która zapewniła obywatelom Europy pięć dekad bezpieczeństwa żywnościowego i zagwarantowała żywotność obszarów wiejskich. Trwająca cały rok kampania informacyjna obejmuje interaktywną stronę internetową, wystawę objazdową, materiały audiowizualne i drukowane, a także szereg wydarzeń w Brukseli i w państwach członkowskich.

Rok 2012 jest ważny nie tylko z uwagi na upamiętnienie pięciu dekad wspólnej polityki rolnej, ale przede wszystkim ze względu na nową reformę tej polityki, stwierdził Dacian Cioloş, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. W 1962 r. Europejczykom chodziło przede wszystkim o to, by na ich stołach nie zabrakło żywności. W dniu dzisiejszym bezpieczeństwo żywnościowe nadal pozostaje ważną kwestią, ale pojawiły się również nowe powody do zaniepokojenia, takie jak zmiana klimatu czy zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych. Kampania informacyjna pozwoli na odzwierciedlenie tych zmian.

Kontekst

Kampanię 50-lecie WPR, funkcjonującą pod hasłem „Partnerstwo między Europą a Rolnikami”, otwarto dziś w Brukseli podczas międzyinstytucjonalnego wydarzenia, na które zaproszono ponad 150 gości z instytucji unijnych zaangażowanych w budowę wspólnej polityki rolnej w jej dotychczasowym kształcie i jej obecną reformę. Wśród gości znaleźli się również byli komisarze ds. rolnictwa i zainteresowane strony (zobacz multimedialną relację z otwarcia kampanii).

Wydarzenia z okazji rozpoczęcia kampanii na poziomie krajowym przewidziane są również w sześciu państwach założycielskich UE: w Niemczech (Berlin, 20 stycznia); we Włoszech (Werona, 2 lutego); we Francji (Paryż, 27 lutego) i w Beneluksie (do potwierdzenia, 4 kwietnia).

W roku 2012 odbędzie się szereg wydarzeń, zarówno na poziomie krajowym, jak i na poziomie UE, a wiosną 2012 r. po Europie wyruszy wystawa objazdowa. Wystawę będzie można zobaczyć w wielu instytucjach UE i w państwach członkowskich.

Na przygotowanej w 22 językach stronie internetowej poświęconej 50-leciu WPR znajdzie się film przedstawiający wpływ rolnictwa na życie codzienne oraz oświadczenie komisarza prezentujące kampanię. Informacje na temat różnych wydarzeń, które odbędą się w całej Europie, będą na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej. Będzie również z niej można pobrać logo 50-lecie WPR. Gotowi na przyszłość”.

Więcej informacji:

Kampania 50-lecie WPR (wraz z wszystkimi filmami i logo kampanii):

http://ec.europa.eu/agriculture/50-years-of-cap/index_pl.htm

MEMO/12/32

Kontakt :

Roger Waite (+32 2 296 14 04)


Side Bar