Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE ES NL IT PT EL CS PL SL RO

AVRUPA KOMİSYONU – BASIN BİLDİRİSİ

Sınır-ötesi öğrenme için eTwinning: Yılın okul projeleri ilan edildi

Brüksel/Berlin, 29 Mart 2012. Avrupa Komisyonu’nun 'eTwinning' programı, sekizinci yılında, sınır ötesi eğitim programlarının oluşturulması için 31 ülkede bilgi ve iletişim teknolojilerini (BT) kullanan 155 000’den fazla öğretmeni içeriyor. 29-31 Mart tarihlerinde 500 öğretmen Berlin’de buluşarak gelecekteki eTwinning girişimlerine ilişkin görüşlerini paylaşacak ve İtalya, Birleşik Krallık, Polonya, Fransa, Türkiye, İspanya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Romanya, Portekiz ve Slovenya okulları arasından seçilen yılın en iyi eTwinning projelerini kutlayacaklar.

Avrupa Komisyonu’nun Eğitim, Kültür, Çok-Dillilik ve Gençlikten sorumlu üyesi Androulla Vassiliou şöyle konuştu: “eTwinning okullarda BT kullanımını desteklemeye yönelik online bir araç olmanın çok ötesine geçmektedir. Bu program bir taban grup oluşturarak pek çok okulda değişim için katalizör görevini görmüştür. Tüm bunlar binlerce öğretmen ve öğrencinin azmi sayesinde başarılmıştır. Komisyon eTwinning’in 2014’den itibaren yeni "Erasmus for All" (Herkes için Erasmus) programı kapsamında genişletilmesini ve tüm okullarda AB desteği ile sınır ötesi işbirliğinde bulunan bir platforma dönüştürülmesini önermiştir.”

eTwinning ödülleri

300’ü aşkın başvuru arasından altı kazanan proje seçilmiş ve 4-11, 12-15 ve 16-19 olmak üzere üç yaş kategorisine bölünmüştür. Her bir proje, farklı ülkelerden en az iki okulun birlikte yeni ve yaratıcı bir şekilde öğrendikleri yenilikçi bir uygulama örneği oluşturmuştur.

Örneğin, “Reporting without borders” (Sınır tanımayan habercilik) Lycée Marguerite Yourcenar (Fransa), the Grupul Scolar "Dr Mihai Ciuca" (Romanya) ve Zespół Szkół nr 1 from Pszczyna (Polonya) okullarından öğrencileri bir araya getirdi. eTwinning, öğrencilerin birbirinin güçlü yanları ve becerilerinden yararlanarak beraberce bir e-dergi hazırlamalarına olanak vermiştir.
eTwinning ödülleri kapsamında Fransızca ve İspanyolca için ayrı dil öğrenme kategorileri yer almakta ayrıca fen projeleri için özel bir "Marie Skłodowska-Curie ödülü" verilmektedir. Bu ödülün sponsorluğu Fransa ve Polonya eTwinning Ulusal Destek Hizmetleri tarafından sağlanmaktadır.

eTwinning nedir?

eTwinning, okulların herhangi bir alanda ortaklıklar oluşturmalarını kolaylaştırmak amacıyla BT tabanlı destek, araç ve hizmetleri kullanır.

AB’nin Comenius programının bir parçası olan projeye her yıl yaklaşık 10 milyon € aktarılmaktadır. Bu çerçevede tek tek projelere mali destek vermek yerine eTwinning portalı ve öğretmenlere yönelik seminerler gibi öğretmen ve öğrencilere destek olacak araç ve destekler sunulmaktadır.

Tüm AB ülkeleri ile Hırvatistan, İzlanda, Norveç ve Türkiye’de eTwinning’i temsil eden Ulusal Destek Hizmetleri, kurum veya kuruluşlar, telefon ve internet üzerinden eğitim ve destek hizmeti vermekte, toplantılar ve ulusal çaplı yarışmalar düzenlemekte ve halkla ilişkiler kampanyaları yürütmektedir.

Detaylı bilgi için:

eTwinning ödülünü kazananlar 2012

eTwinning Portalı 

eTwinning Konferans websitesi 

Avrupa Komisyonu: Comenius programı

Avrupa Komisyonu: Herkes için Erasmus (2014-2020)

Androulla Vassiliou'nun websitesi

Twitter@VassiliouEu

Contacts :

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58)

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)


Side Bar