Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE DA ES NL FI EL LT RO NO

Avrupa Komisyonu - Basın Bülteni

2012 AB Kültür Mirası Ödülü / Europa Nostra Ödüllerini Kazananlar Açıklandı

Brüksel/Lahey 20 Mart 2012 - Avrupa Komisyonu ve Europe Nostra 2012 Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülü / Europa Nostra Ödülleri'ni kazananları bugün açıkladı (bkz. aşağıdaki liste) . Ödüller, 1 Haziran günü Avrupa Komisyonu'nun Eğitim, Kültür, Çok Dillilik ve Gençlikten Sorumlu Üyesi, dünyaca ünlü tenor ve Europa Nostra Başkanı Plácido Domingo'nun da katılımıyla, Lizbon'daki Jerónimos Manastırı'nda yapılacak ödül töreniyle sahiplerine verilecek. Etkinliğe ayrıca organizasyonun hamileri olan Portekiz Cumhurbaşkanı Aníbal Cavaco Silva ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso da katılacak. Kazanan 28 projeden altısı, 2012'de kültür mirası alanında en üstün başarılara verilen "büyük ödül"ün sahibi olacak.

"Avrupa'nın kültür mirasının dünyada eşi benzeri yoktur" diyen Komisyon üyesi Vassiliou, "Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülü; koruma, araştırma, öğretim, mesleki eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra bireyler ve gruplar tarafından verilen özel hizmetlerde de mükemmelliği ön plana çıkarıyor. Bu yıl ödül kazananları, asla hafife almamamız gereken muazzam zenginlik ve çeşitlilikteki mirasımızı bizlere yeniden hatırlattıkları için tüm samimiyetimle kutluyorum. Bu miras, gelecek nesiller için bizin korumamız altındadır" diye konuştu.

Europa Nostra Başkanı Plácido Domingo ise "Kültürel miras alanındaki üstün çalışmaları kutlarken Avrupa Komisyonu'nu bir kez daha yanımızda görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Ayrıca, teklif aşamasındaki 'Yaratıcı Avrupa' (Creative Europe) programı kapsamında paylaştığımız hedefleri desteklemekteki kararlılığını açıkça gösterdiği için de Komisyon'u tebrik etmek istiyorum. Avrupa fonları hayati önem taşıyor; bu fonlar geçmişimizi hayata döndürmemize ve hazinelerimizi gelecek için korumamıza yardımcı olan yaratıcılığı ve yenilikçiliği güçlendiriyor" dedi.

Arka plan

Kazanan 28 proje, 31 ülkeden gönderilen toplam 226 proje arasından seçildi. Ödüller dört kategoriye bölündü: koruma, araştırma, özel hizmet ve öğretim, mesleki eğitim ve bilinçlendirme. Her kategori, Avrupa'nın dört bir yanından gelen bağımsız uzmanların oluşturduğu kategoriye özel jüriler tarafından oylandı. Tüm kazananlar bir plaket veya hatıra ödülü alacak. Altı "büyük ödül"ü kazananların her biri de €10.000 Euro para ödülünün sahibi olacak.

Kültürel miras, istihdam yaratma ve büyüme alanında önemli ancak genellikle hak ettiği değeri görmeyen katkılarda bulunuyor. Kültürel ve yaratıcı sektörlerin önemli bir parçası olan bu sektör AB'de 8,5 milyon kişiye istihdam sağlarken, Avrupa GSYİH'sına katkısı da %4,5'a kadar çıkıyor. Kamu ve özel kuruluşlar tarafından kültürel mirasın korunması için her yıl tahmini €5 milyar Euro harcanıyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yayınlanan rakamlara göre, dünya turizminin %40'ının kültürel bir boyutu bulunuyor. Kültürel miras sürdürülebilir kalkınma ve sosyal kaynaşmanın da en önemli kaynaklarından biri.

Ödüller, 2007 senesinden bu yana kültürel mirasla ilgili projelerin finansmanına yardımcı olmak amacıyla yaklaşık €30 milyon Euro yatırım yapan Avrupa Birliği Kültür Programı tarafından destekleniyor. Etkinliği AB fonu alan başka programlar da destekliyor; Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu 2007-2013 yılları arasında kültürel çalışmalara €6 milyar Euro ayırdı. Bu rakamın €3 milyar Euro'su kültürel mirasların korunması ve muhafaza edilmesine, €2,2 milyar Euro'su kültürel altyapının geliştirilmesine ve €775 milyon Euro'su da mesleki eğitim, sanat ve kültürel miras eğitimi vb. gibi kültürel hizmetlerin ek finansmanına tahsis edildi. Ayrıca Araştırma ve Teknolojik Gelişim için AB Çerçeve Programları aracılığıyla da 1998 senesinden bu yana €150 milyon Euro'luk bir fon kullandırıldı.

Daha fazla bilgi edinmek için:

Kazanan projelerin sunumları (Europa Nostra web sitesi)

http://ec.europa.eu/culture

Androulla Vassiliou's website (Androulla Vassiliou'nun web sitesi)

Twitter: @VassiliouEU

http://flickr.com/photos/europanostra

http://www.youtube.com/europanostrachannel

Editöre not:

Europa Nostra, Avrupa çapında faaliyet gösteren ve kültürel mirasın sesi olan bir STÖ'dür. Elliyi aşkın Avrupa ülkesinden 250 sivil toplum örgütünü ve kar amacı gütmeyen kuruluşu bir araya getirip temsil eden kuruluşun toplam üye sayısı en az 5 milyon AB vatandaşına ulaşmıştır. Ayrıca kuruluş, 150’yi aşkın ortak kamu yetkilisi ve kurumundan ve 1500’ü aşkın bireysel üyeden destek almaktadır. Büyük bir ağ oluşturan profesyonelleri ve gönüllüleriyle kuruluş, Avrupa'nın kültürel mirasını bugünkü ve gelecekteki nesiller için korumayı görev edinmiştir.

2012 Avrupa Kültür Mirası Ödülü / Europa Nostra Ödül töreni, Europa Nostra'nın her yıl düzenlediği Avrupa Mirası Kongresi kapsamında 1 Haziran günü Lizbon'da gerçekleştirilecektir.

Gelecek seneki ödül organizasyonu için son başvuru tarihi 1 Ekim 2012 olup, ödül töreni Haziran 2013'te Atina'da düzenlenecektir.

2012 Ödüllerini Kazananlar (ülkeye göre alfabetik sırayla listelenmiştir)

Kategori 1 — Muhafaza

Kategori 2 – Araştırma

Kategori 3 — Özel hizmet

Kategori 4 — Öğretim, mesleki eğitim ve bilinçlendirme

İletişim :

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58), Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)

Elena Bianchi +31 703024058, http://twitter.com/europanostra

Giuseppe Simone +31 703024059


Side Bar