Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisijos pranešimas spaudai

Aplinka. Pagrindinį 2011 m. Europos judumo savaitės apdovanojimą pelnė Bolonijos miestas

Briuselis, 2012 m. kovo 5 d. Italijos miestas Bolonija pelnė pagrindinį 2011 m. Europos judumo savaitės apdovanojimą. Nepriklausoma judumo ekspertų komisija pripažino, kad šiam miestui per 2011 m. Europos judumo savaitę geriausiai pavyko populiarinti ekologiškas alternatyvas automobiliui ir piliečius įtraukti į tvaraus judumo mieste renginius. Prizininkais tapo Kipro miestas Larnaka ir Kroatijos sostinė Zagrebas. Per 2012 m. kovo 5 d. Briuselio muzikos instrumentų muziejuje surengtą ceremoniją miestui nugalėtojui apdovanojimą įteikė už aplinką atsakingas Komisijos narys Janezas Potočnikas ir už transportą atsakingas Komisijos pirmininko pavaduotojas Siimas Kallasas.

Už transportą atsakingas Komisijos pirmininko pavaduotojas Siimas Kallasas sakė: „Atsižvelgiant į uždavinį užtikrinti, kad mūsų miestai būtų švaresni ir saugesni, 2011 m. transporto baltojoje knygoje pabrėžiama, kad būtina taikyti naują požiūrį į miesto judumą. Nugalėjusieji miestai šiuo atžvilgiu turi daug ką pasiūlyti. Dalydamiesi alternatyvaus judumo patirtimi Europos miestai gali įgyvendinti patrauklesnių ir patikimesnių priemonių ir taip padėti gerinti mūsų gyvenimo kokybę.“

Už aplinką atsakingas Europos Komisijos narys Janezas Potočnikas sakė: „Miestai ir jų gyventojai vis labiau kenčia nuo spūsčių ir taršos, todėl dabar geriausias metas privačius automobilius keisti kitomis transporto priemonėmis. Bolonija, Larnaka ir Zagrebas rado kūrybingų ilgalaikių sprendimų užtikrinti, kad transporto infrastruktūra taptų tausesnė. Tikiuosi, kad jų pavyzdys įkvėps ir kitus miestus.“

2011 m. Europos judumo savaitė

2011 m. kampanija, kurios tema – „Alternatyvus judumas“, siekiama paremti perėjimą prie efektyviu išteklių naudojimu grindžiamos transporto sistemos, skatinant ekologiškas, tausiai kurą naudojančias ir žmogaus jėga varomas transporto priemones. Pernelyg intensyviai naudojant automobilius kyla triukšmo, oro taršos ir spūsčių problemų, o tai kenkia gyvenimo miestuose kokybei. Atsižvelgiant į tai, kad išteklių – energijos, žemės, vandens ir žaliavų – trūksta, vis aiškiau suvokiama, kad būtinos kitokios susisiekimo formos, kurias pasirinkus išmetama mažiau teršalų, vartojama mažiau išteklių ir padedama mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išlakų. 2011 m. Europos judumo savaitės dėmesys buvo sutelktas į alternatyvų privačiam automobiliui populiarinimą – miestų zonose gyvenantys piliečiai buvo raginami naudotis mažai anglies dioksido išmetančiomis transporto priemonėmis.

Nugalėtojas – Bolonija

Europos judumo savaitės komisijos simpatijas Bolonija pelnė surengusi ne Dieną be automobilio, o visą Savaitgalį be automobilio. Įgyvendinta ilgalaikių priemonių – pastatyta elektromobilių įkrovimo punktų ir parengtas planas miesto dviračių takų tinklą išplėsti iki 130 km. Savivaldos institucijos ragino piliečius per Judumo savaitę pateikti savo nuomonę apie planą. Be to, Bolonija savaitei pačiame miesto centre sukūrė didelę zoną be automobilių. Ši pėsčiųjų zona buvo atverta gatvės menininkams, prekeiviams ir sporto asociacijoms. Kadangi iniciatyva pritraukė per 60 000 lankytojų, miesto institucijos nusprendė renginį pakartoti ateityje. Be to, miestas surengė daug dviračių išvykų, žaidimų, pasivaikščiojimų ir elektromobilių parodą; buvo įkurtos dviračių dirbtuvės ir savarankiško dviračių remonto stendai. Policijos pareigūnai informaciniuose renginiuose šeimoms teikė patarimus ir paaiškinimus apie saugų važiavimą dviračiais; be to, buvo įkurtas informavimo punktas, kuriame piliečiai galėjo sužinoti apie naujas dviratininkams siūlomas paslaugas.

Prizininkas – Larnaka

Kipro miestas Larnaka organizuodamas 2011 m. Europos judumo savaitės renginius pasitelkė įvairių partnerių. Į išsamią populiarinimo renginių programą buvo įtraukta nemokamo važiavimo autobusais diena, hibridinių automobilių paroda, aplinkos kavinė ir paskaitos apie tausų judumą. Miestas patvirtino savo ilgalaikį įsipareigojimą perskirstyti kelių erdvę – viena iš gatvių centriniame verslo rajone paversta pėsčiųjų zona. Be to, mieste sukurta daug dviračių stovėjimo aikštelių ir, siekiant palengvinti dviračių priežiūrą ir panaudotų dviračių tolesnį naudojimą, sukurtas „Dviračių bankas“.

Prizininkas – Zagrebas

Patvirtindama savo įsipareigojimą siekti tausesnio miesto judumo, Kroatijos sostinė ėmėsi įvairių miesto planavimo priemonių, kurias pristatė per 2011 m. Europos judumo savaitę. Bendradarbiaudamas su projektu CIVITAS ELAN EU, Zagrebas surengė nuomonių tyrimų, kad sukauptų vertingos informacijos apie tai, kaip būtų galima gerinti tausią miesto transporto infrastruktūrą ir užtikrinti 2011 m. renginio kokybę. Savivaldybė surengė įvairių renginių: švietimo seminarų, organizuotų iškylų, mankštinimąsi po atviru dangumi, konferencijų, ekologiškų produktų mugių ir elektromobilių parodų.

Tolesni veiksmai

2012 m. Europos judumo savaitė, kurios tema – „Judėjimas teisinga kryptimi“, bus surengta rugsėjo 16–22 d.

Pagrindiniai faktai

2011 m. Europos judumo savaitė surengta dešimtą kartą. Pastarąjį dešimtmetį per Judumo savaitę siekta remti miestų pastangas kurti malonesnę ir sveikesnę gyvenamąją aplinką; tuo tikslu miestai buvo skatinami mažinti eismo spūsčių ir populiarinti tausias žmogaus jėga varomas susisiekimo priemones. Judumo savaitės, kuri pirmą kartą surengta 2002 m., renginiuose dalyvauja vis daugiau miestų; 2011 m. dalyvavo 2268 miestai iš viso pasaulio).

Daugiau informacijos

http://www.mobilityweek.eu

Asmenys ryšiams:

Robert Flies (+32 2 295 35 93)

Monica Westeren (+32 2 299 18 30)


Side Bar