Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia

Tlačová správa

Brusel 21. decembra 2012

Výskumný projekt EÚ sľubuje zdravšiu konzumáciu sviatočných potravín

Európski výskumníci dosiahli významný pokrok pri identifikácii alternatívnej látky, ktorou by sa nahradilo pridávanie oxidu siričitého do červeného vína a ďalších potravín, ako napríklad do sušeného ovocia, čím vzbudili nádej, že konzumácia sviatočných potravín by v budúcnosti mohla byť pre milióny ľudí zdravšia.

Oxid siričitý (SO2), označovaný na potravinových etiketách ako E220, sa pri niektorých druhoch sušeného ovocia používa ako konzervačná látka a vo vinárstve ako antimikrobiálna a antioxidačná látka. Väčšina ľudí dokáže v potrave tolerovať malé množstvo SO2, no u niektorých ľudí táto látka dokáže po požití vyvolať alergické reakcie alebo iné účinky, ako napríklad bolesti hlavy.

Výskumníci v rámci projektu „so2say“ financovaného Európskou úniou a vedeného neziskovým centrom aplikovaného výskumu ttz Bremerhaven v Nemecku sa domnievajú, že možno identifikovali kombináciu dvoch extraktov, ktorá sa bude môcť používať namiesto tejto látky. Oba extrakty sa prirodzene vyskytujú vo víne. Podľa projektu by sa týmto extraktom mohol znížiť obsah SO2 napríklad vo víne o vyše 95 %.

Víno obsahujúce túto novú prídavnú látku už degustovali v Spojenom kráľovstve, Španielsku a Nemecku a konštatovali, že chutí rovnako dobre ako referenčné vzorky tohto nápoja obsahujúce oxid siričitý. Ďalšia séria fliaš s vínom bola naplnená v máji 2012 a v januári 2013 ju otvorí deväť členov konzorcia spolupôsobiacich v rámci projektu. Ďalšie testy sa uskutočnia o štyri mesiace neskôr. Ak budú úspešné, potvrdí sa tak technická použiteľnosť nového extraktu a môžu sa začať postupy na jeho schválenie.

Súvislosti

Hlavnou výhodou SO2 je kombinácia jeho antioxidačného pôsobenia a schopnosti potláčať „enzymatické hnednutie“ potravinových výrobkov, napríklad čerstvo rozkrojených jabĺk. Oxid siričitý navyše v potravinách pôsobí ako konzervačná látka, čím zabraňuje rastu mikroorganizmov. SO2 a siričitany však výrazne znižujú vstrebávanie vitamínu B1. Znížené vstrebávanie tohto vitamínu môže viesť k niekoľkým zdravotným problémom, ako sú napríklad chronické bolesti hlavy a dočasná strata pamäti. Osobitne rizikovou skupinou sú astmatici. Pre týchto pacientov môže byť príjem menej než 10 mg siričitanov dostatočne veľký na to, aby vyvolal astmatický záchvat.

Tento trojročný projekt sa začal v júni 2009 s celkovým rozpočtom 4,1 milióna EUR, z čoho 3,0 milióny EUR sú financované zo Siedmeho rámcového programu EÚ pre výskum a technologický rozvoj (7. RP). Deviatimi členmi projektu sú: ttz Bremerhaven, University of Bonn a Meyer Gemüse Bearbeitung GmbH v Nemecku; Wageningen University a Frutarom Netherlands BV v Holandsku; potravinová výskumná organizácia Campden BRI sídliaca v Spojenom kráľovstve; a vinársky podnik Biurko Gorri, spoločnosť venujúca sa aplikovanému výskumu Tecnalia a výrobca biopotravín Ekolo Productos Ecológicos v Španielsku.

Ďalšie informácie: www.so2say.eu

Kontaktné osoby:

Michael Jennings (+32 2 296 33 88)

Monika Wcislo (+32 2 298 65 95)


Side Bar