Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

2012 m. gruodžio 21 d., Briuselis

ES mokslinių tyrimų projekto rezultatai suteikia viltį sveikiau švęsti šventes

Europos tyrėjai padarė pažangą, ieškodami, kuo pakeisti į raudoną vyną ir kitus maisto produktus, pavyzdžiui, į džiovintus vaisius, dedamą sieros dioksidą ir suteikė viltį milijonams žmonių, kad ateityje jie šventes galės švęsti sveikiau.

Sieros dioksidas (SO2), ant maisto pakuotės žymimas E220, naudojamas kaip tam tikrų džiovintų vaisių ir vyno produktų konservantas, apsaugantis nuo mikrobų ir oksidavimosi. Dauguma žmonių gali toleruoti nedidelį maiste esantį SO2 kiekį, tačiau kitiems jis gali sukelti alergines reakcijas arba kitokį vėliau pasireiškiantį poveikį, pavyzdžiui, galvos skausmą.

Manoma, kad vykdant Europos Sąjungos finansuojamą projektą so2say, kuriam vadovavo pelno nesiekiantis Vokietijos taikomųjų tyrimų centras ttz Bremerhaven, pavyko nustatyti dviejų ekstraktų derinį, kuriuo galima pakeisti SO2. Apskritai abiejų ekstraktų randama vyne. Remiantis projekto rezultatais, naudojant šių ekstraktų derinį SO2 kiekį vyne būtų galima sumažinti daugiau kaip 95 %.

Vyno su naujuoju priedu skonis jau patikrintas Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje ir Vokietijoje – nustatyta, kad jis toks pat geras, kaip ir sieros dioksido turinčio referencinio vyno. Papildoma eksperimentinio vyno partija buvo išpilstyta į butelius 2012 m. gegužės mėn. – vyno butelius 2013 m. sausio mėn. atidarys projekte dalyvaujantys devyni konsorciumo nariai. Vėlesni bandymai bus atlikti dar po keturių mėnesių. Jei bandymai bus sėkmingi ir jei bus įrodytas naujojo ekstrakto techninis pagrįstumas, bus galima pradėti ekstrakto tvirtinimo procedūras.

Pagrindiniai faktai

Pagrindinis SO2 privalumas – apsauga nuo oksidavimosi, užkertanti kelią maisto produktų fermentiniam parudavimui, kaip tai yra būdinga, pavyzdžiui, šviežiai perpjautam obuoliui. Be to, sieros dioksidas turi apsauginį poveikį maistui – jis apsaugo nuo mikrobų veisimosi. Tačiau SO2 ir sulfitai labai apsunkina B1 vitamino pasisavinimą. Sunkiau pasisavinant šį vitaminą gali kilti įvairių sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, pasireikšti chroniškas galvos skausmas arba laikinai sutrikti atmintis. Astmatikams tai gali sukelti ypatingai didelę riziką. Šiems asmenims mažiau nei 10 mg sulfitų jau gali sukelti astmos priepuolį.

Projektas buvo pradėtas 2009 m. birželį ir tęsėsi trejus metus. Projektui iš viso skirta 4,1 mln. EUR, įskaitant 3,0 mln. EUR iš ES septintosios mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros programos (7BP). Projekte dalyvauja devyni nariai: ttz Bremerhaven, Bonos universitetas ir Meyer Gemüse bearbeitung GmbH (Vokietija); Vageningeno universitetas ir Frutarom Netherlands BV (Nyderlandai); Jungtinėje Karalystėje įsisteigusi maisto tyrimų organizacija Campden BRI; ir vyno gamintojas Biurko Gorri, taikomųjų tyrimų bendrovė Tecnalia ir biologinio maisto gamintoja Ekolo Productos Ecológicos (Ispanija).

Daugiau informacijos rasite www.so2say.eu

Asmenys ryšiams:

Michael Jennings, tel. +32 2 296 33 88

Monika Wcislo, tel. +32 2 298 65 95


Side Bar