Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2012 m. gruodžio 19 d.

Pradedama ieškoti naujo Europos mokslinių tyrimų tarybos pirmininko

Europos Komisija šiandien pavedė septyniems ekspertams surasti kandidatą į Europos mokslinių tyrimų tarybos (EMTT), kuri yra Europos Sąjungos pažangiausio mokslo finansavimo agentūra, naujos kadencijos pirmininko postą. Komitetui vadovaus Kembridžo universiteto rektorius ir buvęs Britanijos mokslo ministras Turvilio lordas D. Sainsbury. Komitetas laiku pateiks rekomendacijas, kad naujasis EMTT pirmininkas galėtų pradėti eiti pareigas ir pakeisti dabartinę EMTT pirmininkę Helgą Nowotny 2014 m. sausio 1 d.

Per penkerius savo egzistavimo metus EMTT įsitvirtino kaip Europoje žinoma pažangiausio mokslo finansavimo agentūra, remianti mokslinius tyrimus tik kompetencijos pagrindu. EMTT siekiant toliau stiprinti savo pozicijas, naujojo pirmininko vaidmuo bus esminis. Pirmininkas bus EMTT veiklos ir santykių su visuomene atstovas, ginantis EMTT kompetencijos, veiksmingumo ir autonomiškumo principus.

Už mokslinius tyrimus, inovacijas ir mokslą atsakinga Europos Komisijos narė Máire Geoghegan-Quinn sakė: „EMTT jau garsėja kaip viena ryškiausių pasaulio mokslinių tyrimų finansuotoja, ir aš džiaugiuosi, kad lordas Sainsbury priėmė mano kvietimą prisidėti prie EMTT plėtros labai svarbiu momentu. Būdamas JK mokslo ministru 2004 m., jis ryžtingai parėmė EMTT koncepciją ir dabar ji tapo tikru sėkmės pavyzdžiu Europai. Didžiuojamės, kad vienas iš steigėjų vadovaus būsimojo EMTT pirmininko atrankai – tai yra svarbus EMTT veiklos etapas.“

Priimdamas Komisijos kvietimą, lordas Sainsbury pasakė: „EMTT dabar puikiai veikia ir netrukus taps visapusiškai subrendusia finansavimo organizacija, nenusileidžianti geriausioms pasaulyje. Visuotinį pripažinimą ji pelnė grįsdama savo veiklą savarankiškumo ir mokslinės kompetencijos principais. Džiaugiuosi galėdamas dalyvauti šiame atsakingame naujame etape ir man malonu, kad šią veiklą galėsiu vykdyti su šešiais žymiais kolegomis.“

Pagrindiniai faktai

Atrankos komiteto nariai:

  • Turvilio lordas SAINSBURY, Karališkosios draugijos narys, Kembridžo universiteto rektorius;

  • Catherine CESARSKY, Atominės ir alternatyviosios energetikos komisijos (pranc. Commissariat à l'énergie atomique et aux énergies alternatives, CEA) aukšto lygio patarėja, buvusi Prancūzijos atominės energetikos vyriausioji komisarė;

  • Suzanne FORTIER, Kanados gamtos mokslų ir inžinerijos mokslinių tyrimų tarybos pirmininkė;

  • Michal KLEIBER, Lenkijos mokslų akademijos pirmininkas, buvęs EMTT mokslo tarybos narys;

  • Jadran LENARČIČ, Liublianos Jozefo Stefano instituto direktorius;

  • Erwin NEHER, Makso Planko biofizinės chemijos instituto direktorius emeritas, medicinos srities Nobelio premijos laureatas;

  • Salvator SETTIS, buvęs Pizos aukštosios normalinės mokyklos (Scuola Normale Superiore) rektorius, buvęs EMTT mokslo tarybos narys.

Europos mokslinių tyrimų taryba įsteigta pagal Europos Sąjungos technologijų mokslinių tyrimų ir plėtros bendrąją programą, siekiant paskatinti aukštos kokybės mokslinius tyrimus Europoje. Atvirų konkursų būdu Taryba teikia dotacijas projektams, kuriems vadovauja pradedantys ar jau pripažinti mokslininkai iš bet kurios šalies, dirbantys arba ketinantys pradėti dirbti Europai. Vienintelis atrankos kriterijus – mokslinė kompetencija. Dotacijomis siekiama pripažinti geriausias idėjas, išlaikyti ir populiarinti geriausius Europos protus, taip pat pritraukti talentus iš užsienio. Remiantis Komisijos pasiūlymais dėl kitos septynerių metų ES mokslinių tyrimų finansavimo programos „Horizontas 2020“ (2014–2020 m.), EMTT biudžetas 2007–2013 m. turėtų išaugti nuo 7,5 mlrd. EUR iki 13 mlrd. EUR.

EMTT pirmininkas pagal „Horizontas 2020“ programą

Komisijos pasiūlymuose dėl specialios „Horizonto 2020“ įgyvendinimo programos numatytas EMTT pirmininko etatas; į šį postą renkamas asmuo iš vyresniųjų ir tarptautiniu lygiu pripažintų mokslininkų. Kadencijos metu EMTT pirmininkas reziduos Briuselyje ir didžiąją dalį savo laiko skirs EMTT reikalams. EMTT pirmininką ketverių metų kadencijai, kuri gali būti vieną kartą pratęsiama, skirs Komisija. Pirmininkui skiriamas atlyginimas bus aukščiausių Komisijos vadovų atlyginimo dydžio. Įdarbinimo procedūrą ir atrinktąjį kandidatą tvirtina EMTT mokslo komitetas.

Įsteigti atrankos komitetą buvo rekomenduota EMTT darbo grupės ataskaitoje, pateiktoje po EMTT vidurio laikotarpio peržiūros:

http://erc.europa.eu/sites/default/files/document/file/erc_taskforce_report_2011.pdf

http://erc.europa.eu/sites/default/files/content/pages/pdf/final_report_230709.pdf

Asmenys ryšiams:

Michael Jennings, tel. +32 2 296 33 88

Monika Wcislo, tel. +32 2 295 56 04


Side Bar