Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise

Tisková zpráva

 Brusel 17. prosince 2012

Nové hodnocení pěti set vysokých škol

Dnes bylo oznámeno, že nového mezinárodního hodnocení vysokých škol navrženého Evropskou Komisí se má zúčastnit pět set vysokých škol z Evropy a celého světa. Nový systém hodnocení vysokých škol „U-Multirank“ se liší od stávajících způsobů hodnocení tím, že posuzuje vysoké školy na základě širší škály hledisek zaměřených na výsledky. Jeho cílem je poskytnout realističtější obraz a uživatelsky přívětivého průvodce po nabídce vysokých škol. Nový multidimenzionální systém hodnocení bude hodnotit vysoké školy v pěti různých oblastech: pověst instituce v oblasti výzkumu, kvalita výuky a učení, mezinárodní orientace, úspěšnost přenosu znalostí (např. partnerství s podniky a začínajícími podniky) a regionální zapojení. Vysoké školy se mohou přihlásit o účast v novém systému hodnocení v první polovině roku 2013; první výsledky budou známy na počátku roku 2014. Fungování nástroje U-Multirank bude formálně zahájeno na konferenci, která proběhne v Dublinu ve dnech 30. a 31. ledna 2013 během irského předsednictví Evropské unie.

Androulla Vassiliou, evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež, nový projekt U-Multirank vítá: „Jedná se o moderní a sofistikovaný nástroj hodnocení odrážející bohatou rozmanitost vysokoškolského vzdělávání. Stávající mezinárodní systémy hodnocení vysokých škol stále přikládají příliš velkou váhu pověsti školy v oblasti výzkumu. Náš multidimenzionální nástroj hodnocení poskytne přesnější a srovnatelnější údaje o kvalitě vysokých škol. U-Multirank pomůže mladým lidem k volbě správné školy a bude motivovat instituce ke zvyšování kvality v celé řadě činností. Stane se také užitečným nástrojem pro orgány s rozhodovací pravomocí, neboť jim poskytne podklady pro tvorbu účinných strategií vysokoškolského vzdělávání pro budoucnost.“

U-Multirank bude vycházet z objektivních kritérií a údajů. Komise se snaží přimět co nejvíce vysokých škol k účasti v první fázi. Další vysoké školy se do projektu budou moci zapojit později. U-Multirank rovněž umožní jednotlivcům, aby si podle vlastních kritérií vytvořili osobní žebříček vysokých škol.

Aby zajistila nestrannost, kvalitu a ověřování, pověřila Komise hodnocením vysokých škol nezávislé konsorcium. Iniciativu povede Středisko pro vysokoškolské vzdělávání (CHE) v Německu a Středisko pro studium politik ve vysokoškolském vzdělávání (CHEPS) v Nizozemsku ve spolupráci s dalšími partnery, jako jsou například středisko pro vědu a technologie univerzity v Leidenu, akademické vydavatelství Elsevier, Bertelsmannova nadace a softwarová firma Folge 3. Při shromažďování přesných údajů budou konsorciu pomáhat národní klasifikační a jiné zainteresované organizace.

Souvislosti

U-Multirank je završením iniciativy, která se zrodila na konferenci uspořádané během francouzského předsednictví Evropské unie v roce 2008; během této konference byl formulován požadavek na vznik nového systému hodnocení vysokých škol, který by byl založen na metodice beroucí v potaz různé aspekty, které determinují kvalitu vysokých škol v mezinárodním kontextu.

Evropská komise následně zadala vypracování studie proveditelnosti, kterou provedlo konsorcium organizací vysokoškolského vzdělávání a výzkumu (CHERPA). Tato studie, jež byla dokončena v roce 2011 a na které spolupracovalo 150 institucí vysokoškolského vzdělávání v Evropě i po celém světě, potvrdila, že koncept i realizace multidimenzionálního systému hodnocení vysokých škol jsou reálné.

U-Multirank vznikne v letech 2013–2014. Budou na něj vyčleněny dva miliony EUR z finančních prostředků EU v rámci programu celoživotního učení s možností dalších dvou let počátečního financování v letech 2015–2016. Posléze by měla hodnocení vysokých škol provádět nezávislá organizace.

Další informace

U-Multirank

Evropská komise: Vzdělávání a odborná příprava

Internetové stránky komisařky Androully Vassiliou

Komisařka Androulla Vassiliou na Twitteru: @VassiliouEU

Kontaktní osoby:

Dennis Abbott (+32 22959258); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 22959667)

Návrh a vývoj projektu: prof. Frank Ziegele (+49 5241976124)


Side Bar