Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, 14 listopad 2012

UE ogłasza konkurs dla młodych Europejczyków: pojedź z nami do Oslo odebrać Pokojową Nagrodę Nobla

Unia Europejska ogłosiła dzisiaj konkurs rysunkowy i konkurs tweetów skierowany do dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 24 lat; czwórka zwycięzców zostanie zaproszona do Oslo na uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla 2012. Konkurs ten zorganizowano we współpracy z Europejskim Forum Młodzieży. Na zaproszenie przewodniczącego Rady Europejskiej, przewodniczącego Komisji Europejskiej i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego czwórka zwycięzców przyłączy się do oficjalnej delegacji Unii Europejskiej, która pojedzie do Oslo, aby odebrać tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla.

Ogłaszając dzisiejszy konkurs, Herman Van Rompuy, José Manuel Barroso i Martin Schulz powiedzieli: „Pokojowa Nagroda Nobla 2012 stanowi nie tylko wyraz uznania dla historycznych osiągnięć Unii Europejskiej: to także zobowiązanie na przyszłość. Naszym zadaniem jest dostarczanie ciągłej inspiracji kolejnemu pokoleniu Europejczyków. Dlatego chcemy, żeby młodzież Europy, która otrzymuje w spadku kontynent pokoju i która będzie odpowiedzialna za przyszłość Europy, była z nami w Oslo”.

„Pokojowa Nagroda Nobla daje możliwość przypomnienia sobie o tym, jak ważne jest zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego i obywateli UE, zwłaszcza ludzi młodych, w utrzymanie pokoju na kontynencie europejskim. Aktywni młodzi ludzie byli siłą napędową wspólnie rozwijającej się Europy, a silna europejska młodzież to zasadniczy warunek dalszych pokojowych działań na rzecz zjednoczonej Europy”, powiedział Peter Matjašič, przewodniczący Europejskiego Forum Młodzieży.

„Pokój, Europa, Przyszłość: co oznacza dla Ciebie pokój w Europie?” – takie pytanie postawiono młodym ludziom (w wieku od 8 do 24 lat) z UE i krajów przystępujących lub kandydujących do UE. Dzieci w wieku 8–12 lat mają odpowiedzieć na nie, przygotowując rysunek, natomiast młodzież w wieku od 13 do 24 lat – przygotowując krótki tekst, liczący nie więcej niż 120 znaków, w jednym z 23 języków urzędowych UE.

W konkursie będzie można wziąć udział do 25 listopada, do północy czasu środkowoeuropejskiego. Europejskie Forum Młodzieży wybierze szesnaście najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej (8–12, 13–17 i 18–24 lata). Następnie specjalne jury wyłoni trzech zwycięzców (po jednym z każdej kategorii wiekowej), którzy w nagrodę zostaną zaproszeni do Oslo.

Szesnaście najlepszych prac z kategorii wiekowej 18–24 lata zostanie umieszczonych na Facebooku, gdzie będzie można na nie głosować. Osoba, która otrzyma najwięcej głosów, zostanie zaproszona do Oslo. Osoba ta – wraz z dziewięcioma innymi osobami, które zbiorą największą liczbę głosów – zostanie również zaproszona do Strasburga na noblowską imprezę okolicznościową, która odbędzie się 12 grudnia.

Nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone w tygodniu rozpoczynającym się 3 grudnia. Zwycięzcy wezmą udział w oficjalnej uroczystości 10 grudnia, a także w koncercie uświetniającym przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla, który odbędzie się 11 grudnia.

Strona internetowa, na której można zgłosić swoją pracę do konkursu i na którą można wysyłać zgłoszenia to: www.peaceuropefuture.eu

Więcej informacji:

www.peaceuropefuture.eu.

Facebook

Twitter #Peace4eu

http://europa.eu/

http://www.youthforum.org/

http://nobelpeaceprize.org/

Kontakt:

Pia Ahrenkilde Hansen (+32 2 295 30 70)

Preben Aaman (+32 2 281 20 60)

Jaume Duch (+32 2 284 30 00)

Letizia Gambini (+32 491 04 13 78)


Side Bar