Navigation path

Left navigation

Additional tools

Other available languages: EN FR DE NL LT PL SL

Avrupa Komisyonu

Basın açıklaması

Brüksel, 19 Ekim 2012

Kütahya Avrupa Yeşil Başkent Ödülü 2015 için başvuran sekiz şehir arasında

2015 Avrupa Yeşil Başkent olabilmek için başvuru süresi sona erdi. Yarışmaya, aşağıdaki şehirler başvurdu:

Bristol (İngiltere)

Brüksel (Belçika)

Bydgoszcz (Polonya)

Dublin (İrlanda)

Glasgow (İngiltere)

Kaunas (Litvanya)

Kütahya (Türkiye)

Ljubljana (Slovenya)

AB Çevre Komiseri Janez Potočnik: "Bu Avrupa Yeşil Başkent Ödülü’nün altıncı yılı. Daha önce başvuranların yeniden başvurduğunu ve başka kentlerin de özel ilgi gösterdiğini görmek cesaret veriyor. Çoğu AB kenti, çevre sorunlarına öncü inovatif çözümlerle kentsel sürdürülebilirlik için küresel standartlar belirliyor. Yeşil Başkent Ödülü onlar adına bu bilgiyi Avrupa’nın geri kalanıyla paylaşmak için eşsiz bir fırsat,” dedi.

Avrupa Yeşil Başkent Ödülü çevre dostu kentsel yaşamın öncüsü bir kente veriliyor. Uluslararası bir Uzmanlar Paneli, her başvuruyu yerel yönetimin çevre idare uygulamalarının yanısıra iklim değişikliği ve enerji performansı, sürdürülebilir yerel ulaştırma, hava kalitesi ve gürültü düzeyleri, yeşil kentsel bölgeler ve sürdürülebilir arazi kullanımı, doğa ve biyo-çeşitliliğin desteklenmesi, atık yönetimi, su tüketimi ve atık su arıtma, ekolojik inovasyon ve sürdürülebilir istihdam dahil olmak üzere 12 gösterge temelinde teknik açıdan değerlendirecek.

2013’te finale kalan şehirlerden önerilerini uluslararası bir jüriye sunmaları istenecek. Jüri, şehirlerin süregelen çevre gelişimine ve gelecek hedeflerine olan bağlılıklarını, iletişim faaliyetleri ve diğer Avrupa kentlerine en iyi uygulamayı tanıtma ve rol modeli olarak hareket etme kapasitelerini değerlendirecek. Kazanan şehir, diğer şehirlere ilham vermenin yanısıra, bir ziyaret, iş ve yaşam merkezi olarak ünvanını ve cazibesini pekiştirecek.

Kazanan şehir Haziran ayında Fransa’nın Nantes kentinde (2013 Avrupa Yeşil Başkenti) açıklanacak.

Ön bilgi

Avrupa Yeşil Başkent Ödülü, başladığı 2010 yılından bu yana beş kente verildi. İlk Avrupa Yeşil Başkenti ünvanını alan Stockholm’ü, 2011’de Hamburg takip etti. Bu ünvanın şimdiki sahibi ise İspanya’nın Vitoria-Gasteiz kenti. Nantes, 2013’te alacağı ünvanı, 2014’te Kopenhag’a devredecek.

Jüri, Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, Bölgeler Komitesi, Avrupa Çevre Ajansı, ICLEI – Sürdürülebilirlik için Yerel Yönetimler Ağı, Belediye Başkanları Birliği ve Avrupa Çevre Bürosu temsilcilerinden oluşuyor.

Daha fazla bilgi için:

http://ec.europa.eu/environment/europeangreencapital/index_en.htm

Twitter: @EU_GreenCapital

Contacts :

Joe Hennon (+32 2 295 35 93)

Monica Westeren (+32 2 299 18 30)


Side Bar