Navigation path

Left navigation

Additional tools

Európska komisia

Tlačová správa

Brusel/ Groningen 19. októbra 2012

Najväčšie hity: vyhlásenie víťazov 10. ročníka ceny European Border Breakers Awards

Európska komisárka pre kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androulla Vassiliouová v spolupráci s európskym hudobným festivalom Eurosonic Noorderslag vyhlásila víťazov ceny European Border Breakers Awards za rok 2013, ktorou sa odmeňujú najväčšie talenty európskej popovej hudby.

Víťazmi ceny za rok 2013, ktorí prvýkrát dosiahli úspech za hranicami svojej krajiny so svojím medzinárodným debutom, sú:

„Hudba je univerzálnym jazykom, ktorý oslovuje miliardy ľudí bez ohľadu na štátnu príslušnosť alebo prostredie, z ktorého pochádzajú. Naši víťazi majú talent a veľa energie, ako aj „faktor X“, ktorý robí ich hudbu príťažlivou až za hranicami ich krajiny pre fanúšikov z rôznych krajín. Dúfam, že cena inšpiruje ostatných umelcov, aby si stanovili veľké ciele a presadili sa na nových trhoch“, uviedla Androulla Vassiliouová, európska komisárka pre kultúru, viacjazyčnosť a mládež.

Na to, aby mohli byť umelci nominovaní na cenu, museli mať úspech za hranicami svojej krajiny a debutovať so svojou nahrávkou v Európe medzi 1. augustom 2011 a 31. júlom 2012. Víťazov vybrala spoločnosť Nielsen Music Control, ktorá sa zaoberá analýzou trhu s hudbou, na základe predaja nahrávok, hranosti skladby a hlasovania rádiových staníc patriacich do Európskej vysielacej únie a hlasovania na festivaloch zúčastňujúcich sa na Európskom programe výmeny talentov.

Súvislosti

Víťazi si cenu prevezmú na slávnostnom udeľovaní cien, ktoré odvysiela televízia a ktoré sa uskutoční 9. januára 2013 na Eurosonic Noorderslag festivale v Groningene za prítomnosti televíznej osobnosti a hudobníka Joolsa Hollanda. Slávnostné udeľovanie cien vrátane vystúpení víťazov odvysiela holandská národná televízia, ako aj niektoré európske televízne kanály a rádiové stanice.

Jeden z víťazov dostane aj „cenu publika“. Od 1. novembra do 21. decembra môže verejnosť hlasovať za svojho obľúbeného umelca na www.ebba-awards.eu. Hlasujúci môžu vyhrať účasť na slávnostnom udeľovaní cien.

Medzi bývalých víťazov ceny European Border Breakers Awards patria Adele, The Baseballs, The Dø, KT Tunstall, Tokio Hotel, The Ting Tings, Lykke Li, The Scripts, Milow, Katie Melua, Mumford and Sons, Selah Sue, Swedish House Mafia a Caro Emerald.

Desiaty ročník udeľovania ceny sa financuje z programu Európskej únie s názvom Kultúra a organizuje ho Eurosonic Noorderslag v spolupráci s Európskou vysielacou úniou. Cenu podporujú Buma Cultuur, Rada pre spoluprácu medzi provinčnými vládami severného Holandska (SNN), Holandské ministerstvo vzdelávania, kultúry a vedy, provincia Groningen, mesto Groningen a Európsky hudobný úrad.

Eurosonic Noorderslag je najväčšou európskou hudobnou konferenciou a festivalom, kde vystupujú najlepšie skupiny, ktorého cieľom je podporovať šírenie európskej hudby. Eurosonic Noorderslag takisto organizuje Európsky program výmeny talentov, ktorý podporuje účinkovanie talentovaných európskych umelcov na európskych hudobných festivaloch. Takisto poskytuje odbornú prípravu pre ľudí pracujúcich v európskom hudobnom priemysle a prispieva k rozvoju európskeho hudobného priemyslu.

Európsky hudobný priemysel významne prispieva k rastu a zamestnanosti ako súčasť našich kultúrnych a tvorivých sektorov, ktoré poskytujú pracovné miesta až pre 8,5 milióna ľudí v EÚ a tvoria až 4,5 % HDP Európskej únie. Celková hodnota trhu EÚ s hudobnými nahrávkami je približne 6 miliárd EUR ročne. Európsky trh s hudobnými nahrávkami predstavuje približne pätinu celkového hudobného trhu, ktorý sa približuje k hodnote 30 miliárd EUR.

Ďalšie informácie:

Webová stránka týkajúca sa ceny: www.ebba-awards.eu

Európska komisia: http://ec.europa.eu/culture

Webová stránka Androully Vassiliouovej

Sledujte Androullu Vassiliouovú na Twitteri: @VassiliouEU

Kontaktné osoby:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)

Pre Eurosonic Noorderslag:

Marije Jansen (+31 6 55 80 27 82)


Side Bar