Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela/Groningen, 19 października 2012 r.

Największe hity: ogłoszenie zwycięzców 10. edycji European Border Breakers Awards (EBBA)

W dniu dzisiejszym Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, oraz organizatorzy festiwalu muzycznego Eurosonic Noorderslag ogłosili laureatów nagród European Border Breakers 2013, honorujących największe nowe talenty w europejskiej muzyce pop.

Oto laureaci nagrody na 2013 r., którzy swym pierwszym albumem wydanym na rynku międzynarodowym osiągnęli sukces poza granicami własnego kraju:

„Muzyka jest uniwersalnym językiem, który przemawia do miliardów ludzi bez względu na narodowość czy pochodzenie. Nasi laureaci mają talent i energię, jak również coś, co powoduje, że ich muzyka przynosi im międzynarodowy sukces i przemawia do fanów w różnych krajach. Mam nadzieję, że nagrody staną się inspiracją dla innych artystów do myślenia na dużą skalę i ruszania na podbój nowych rynków muzycznych”, powiedziała Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

Aby kwalifikować się do nagrody, artyści muszą odnieść międzynarodowy sukces swym pierwszym albumem wydanym w Europie między 1 sierpnia 2011 r. a 31 lipca 2012 r. Laureaci są wybierani przez Nielsen Music Control, firmę zajmującą się analizą rynku muzycznego, na podstawie ilości sprzedanych płyt oraz częstotliwości nadawania, jak również według głosów oddanych przez stacje radiowe należące do Europejskiej Unii Nadawców (EBU) i festiwale uczestniczące w europejskim programie wymiany talentów (ETEP).

Kontekst

Nagrody zostaną wręczone w dniu 9 stycznia 2013 r. w holenderskim Groningen podczas festiwalu muzycznego Eurosonic Noorderslag. Uroczystość, transmitowaną przez telewizję, poprowadzi osobowość telewizyjna i muzyk Jools Holland. Ceremonia, łącznie z występami laureatów, będzie nadawana przez holenderską telewizję publiczną (NTR), a europejskie stacje telewizyjne i radiowe także przygotują relacje z tego wydarzenia.

Jeden ze zwycięzców otrzyma również nagrodę publiczności „Public Choice Award”. Od 1 listopada do 21 grudnia na stronie internetowej www.ebba-awards.eu można głosować na swojego ulubionego artystę. Oddając głos, można wygrać wycieczkę na uroczystość wręczenia nagród.

Laureaci poprzednich edycji EBBA to między innymi: Adele, The Baseballs, The Dø, KT Tunstall, Tokio Hotel, The Ting Tings, Lykke Li, The Scripts, Milow, Katie Melua, Mumford and Sons, Selah Sue, Swedish House Mafia i Caro Emerald.

Obecnie nagrody, które przyznawane są już po raz dziesiąty, są fundowane z programu UE Kultura, zaś organizacją zajmuje się EuroSonic Noorderslag w partnerstwie z Europejską Unią Nadawców (EBU). Nagrody wspierają BUMA Cultuur, SNN, holenderskie Ministerstwo Edukacji, Kultury i Nauki, prowincja Groningen, miasto Groningen i Europejskie Biuro Muzyki (European Music Office).

Eurosonic Noorderslag obejmuje największą w Europie konferencję dotyczącą muzyki oraz festiwal muzyczny i ma na celu wspieranie dystrybucji muzyki europejskiej. Eurosonic Noorderslag organizuje również europejski program wymiany talentów (ETEP), który wspiera występy utalentowanych artystów europejskich podczas letnich festiwali w Europie. Zapewnia on także szkolenia dla osób pracujących w sektorze muzyki europejskiej i przyczynia się do rozwoju europejskiego przemysłu muzycznego.

Europejski przemysł muzyczny wnosi znaczący wkład w rozwój gospodarczy i wzrost zatrudnienia w branży kultury i branży twórczej, które zapewniają miejsca pracy dla prawie 8,5 mln osób w UE i mają udział w europejskim PKB w wysokości 4,5 proc. Całkowita wartość rynku nagrań muzycznych UE wynosi około 6 mld euro rocznie. Europejski rynek nagrań muzycznych stanowi około jednej piątej łącznego rynku muzycznego, którego wartość wynosi niemal 30 mld euro rocznie.

Dodatkowe informacje

Strona internetowa poświęcona nagrodzie: www.ebba-awards.eu

Komisja Europejska: http://ec.europa.eu/culture

Androulla Vassiliou's website

Czytaj wpisy Androulli Vassiliou na Twitterze: @VassiliouEU

Kontakt:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)

Eurosonic Noorderslag:

Marije Jansen (+31 6 55 80 27 82)


Side Bar