Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská Komise

Tisková zpráva

Brusel/Groningen 19. října 2012

Největší hity: Vyhlášení vítězů 10. ročníku hudebních cen „European Border Breakers Awards“

Evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androulla Vassiliou a evropský hudební festival Eurosonic Noorderslag dnes oznámily vítěze cen European Border Breakers Awards (EBBA) pro rok 2013, udělovaných největším novým talentům evropské populární hudby.

Vítězi ročníku 2013, kteří se svou první mezinárodně vydanou nahrávkou dosáhli úspěchu přesahujícího hranice své země, jsou:

„Hudba je univerzálním jazykem, který hovoří k miliardám lidí bez ohledu na státní příslušnost nebo prostředí, z něhož pocházejí. Všichni naši výherci mají talentu i energie na rozdávání a nechybí jim ani ten nezbytný „X faktor“, díky němuž jejich hudba přesahuje hranice a získává si fanoušky i v jiných zemích. Doufám, že tyto ceny inspirují i další umělce k tomu, aby mířili vysoko a pronikli na nové trhy,“ uvedla Androulla Vassiliou, evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež.

Na ocenění mohli být nominováni umělci, kteří zaznamenali mezinárodní úspěch se svojí první nahrávkou uvedenou ve více zemích Evropy, a to v období od 1. srpna 2011 do 31. července 2012. Výherce vybírá společnost Nielsen Music Control, která se věnuje analýze hudebního trhu, na základě prodeje nahrávek a frekvence, s jakou se objevují ve vysílání, jakož i podle hlasování rozhlasových stanic sdružených v Evropské vysílací unii a festivalů, které se podílí na Evropském programu výměny talentů (ETEP).

Souvislosti

Vítězové převezmou ceny při slavnostním ceremoniálu přenášeném televizí, kterým bude provázet televizní osobnost a hudebník Jools Holland, pořádaném dne 9. ledna 2013 v rámci festivalu Eurosonic Noorderslag v nizozemském Groningenu. Ceremoniál, na kterém zazní oceněné skladby, bude vysílat Nizozemská národní televize (NTR) a věnovat se mu budou i další evropské televizní a rozhlasové stanice.

Jeden z vítězů získá také cenu publika. Od 1. listopadu do 21. prosince se může veřejnost zapojit do hlasování a na internetové stránce www.ebba-awards.eu si zvolit svého oblíbeného interpreta. Hlasující mohou také vyhrát výlet na slavnostní ceremoniál.

Mezi výherci předchozích ročníků cen EBBA jsou například Adele, The Baseballs, The Dø, KT Tunstall, Tokio Hotel, The Ting Tings, Lykke Li, The Scripts, Milow, Katie Melua, Mumford and Sons, Selah Sue, Swedish House Mafia a Caro Emerald.

Desátý ročník cen je financován z programu EU „Kultura“ a ve spolupráci s Evropskou vysílací unií jej organizuje festival Eurosonic Noorderslag. Ceny podporují Buma Cultuur, SNN, nizozemské ministerstvo školství, kultury a vědy, provincie Groningen, město Groningen a Evropská hudební kancelář (European Music Office).

Eurosonic Noorderslag je největší hudební konference a festival v Evropě, který podporuje distribuci evropské hudby. Eurosonic Noorderslag organizuje také Evropský program výměny talentů (ETEP), který podporuje účast talentovaných evropských umělců na evropských letních festivalech. Poskytuje také školení lidem pracujícím v evropském hudebním obchodu a přispívá k rozvoji evropského hudebního průmyslu.

Evropský hudební průmysl zásadním způsobem přispívá k růstu a zaměstnanosti jako součást kulturních a kreativních odvětví, která zaměstnávají až 8,5 milionu lidí v EU a vytvářejí až 4,5 % evropského HDP. Celková hodnota trhu s hudebními nahrávkami v EU dosahuje přibližně 6 miliard EUR ročně. Evropský trh s hudebními nahrávkami představuje asi pětinu celého hudebního trhu, jehož hodnota se blíží 30 miliardám EUR.

Další informace

Internetová stránka cen: www.ebba-awards.eu

Evropská komise: http://ec.europa.eu/culture

Internetové stránky komisařky Androully Vassiliou

Komisařka Androulla Vassiliou na Twitteru: @VassiliouEU

Kontaktní osoby:

Dennis Abbott (+32 22959258); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 22959667)

Pro Eurosonic Noorderslag:

Marije Jansen (+31 655802782)


Side Bar