Navigation path

Left navigation

Additional tools

Komisja Europejska

Komunikat prasowy

Bruksela, dnia 27 września 2012 r.

Noc Naukowców: imprezy w 350 miastach dla młodych miłośników kosmosu

Można czekać 75 lat, by zobaczyć na niebie ślad komety Halleya, ale czy wiesz, że można taką stworzyć samemu w ciągu zaledwie kilku minut? Wystarczy zmieszać jednodniowy suchy lód, wodę, błoto i kilka innych składników – i już otrzymujemy własną kometę. Co w tym takiego kosmicznego? Uczenie się z naukowcami w Londynie tego, w jaki sposób stworzyć własną kometę, tworzenie chmur z meteorologami w Bolzano, we Włoszech, i badanie wulkanu San Antonio z geologami na Wyspach Kanaryjskich – to tylko niektóre z najważniejszych imprez w ramach siódmej Nocy Naukowców, odbywających się jutro wieczorem (28 września) w wielu miejscach w całej Europie.

W wydarzeniu weźmie udział około 350 miast, od Akureyri na Islandii po Nikozję na Cyprze. Jego celem jest umożliwienie odkrywania nauki przez zabawę i rozbudzanie zainteresowania karierą naukową. Każdy będzie mógł wziąć udział w doświadczeniach, przyłączyć się do interaktywnych pokazów naukowych, odwiedzić zwykle niedostępne laboratoria badawcze i wypróbować skomplikowany sprzęt.

„Każdy będzie miał szansę zostać na jedną noc naukowcem”, powiedziała Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży. „Oprócz tego, że wydarzenie ma charakter edukacyjny i rozrywkowy, doroczna Noc Naukowców jest doskonałym sposobem rozbudzenia u dziewcząt i chłopców zainteresowania pracą naukowca jako ścieżką przyszłej kariery zawodowej.

Młody człowiek, który dziś dowiaduje się, w jaki sposób stworzyć w klasie niewidzialny atrament, w przyszłości może zostać naukowcem rozwiązującym najbardziej palące problemy społeczne i gospodarcze w Europie”, dodała komisarz Vassiliou.

Podczas Nocy Naukowców badacze ze wszystkich dziedzin przejmują przestrzeń publiczną – centra handlowe, place, zabytki, parki i muzea – po to, by pokazać ludziom w każdym wieku to, w jaki sposób ich praca ma wpływ na życie codzienne.

Setki imprez odbędą się w 32 państwach, w UE i w państwach ościennych (zob. listę poniżej). Spójrz na najciekawsze wydarzenia w wybranych miastach opisane w załączniku lub znajdź wydarzenie w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.

Kontekst

Czym jest Noc Naukowców?

Noc Naukowców odbywa się co roku w całej Europie w czwarty piątek września. Imprezy pod tym hasłem odbywają się w 24 państwach członkowskich UE, a także w Bośni i Hercegowinie, Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, Czarnogórze, na Islandii, w Izraelu, Serbii, na Wyspach Owczych i w Turcji. Trzy państwa członkowskie, które nie uczestniczą w tym roku w Nocy Naukowców, to Austria, Dania i Luksemburg.

Liczba miast uczestniczących w wydarzeniu wzrosła z 92 w 2006 r. do ponad 350 w tym roku. W 2011 r. w imprezach wzięło udział blisko 800 tys. osób i oczekuje się, że liczba ta w tym roku wzrośnie.

Dlaczego UE inwestuje w to wydarzenie?

Noc Naukowców stanowi część działań finansowanych przez UE w ramach programu „Marie Curie”, wspierających międzynarodowe kariery naukowe w Europie. Doprowadzenie do bezpośredniego kontaktu naukowców z obywatelami ma na celu pokazanie istotnej roli, jaką odgrywają badania dla społeczeństwa. Zachęcanie ludzi do wyboru kariery w dziedzinie badań naukowych ma zasadnicze znaczenie dla przyszłego wzrostu gospodarczego w Europie, który jest w coraz większym stopniu uzależniony od innowacji w zakresie produktów, usług i modeli działalności gospodarczej.

UE finansuje nieco ponad połowę całkowitych kosztów Nocy Naukowców, tj. 4 mln euro z blisko 7,5 mln euro w tym roku. Programy imprez oraz organizatorów wyłoniono w drodze konkursu, który poprzedziło zaproszenie do składania wniosków.

W sumie na działania w ramach programu „Marie Curie” przeznaczono z funduszy UE 4,7 mld euro. Są one niemal w całości zarządzane przez Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych Komisji Europejskiej w ramach siódmego programu ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego (7PR), głównego unijnego pakietu finansowania badań na lata 2007-2013, którego kwota sięga 50 mld EUR.

Działania Marie Curie stanowią część programu Horyzont 2020, zaproponowanego przez UE nowego programu badań i innowacji. Inicjatywa Horyzont 2020 będzie realizowana w latach 2014–2020, a dzięki zaproponowanemu dla niej budżetowi w wysokości 80 mld euro, będzie stanowić ważny motor napędowy nowego wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w Europie.

Dodatkowe informacje

Komisja Europejska: Edukacja i szkolenia

Strona internetowa Androulli Vassiliou

Androulla Vassiliou na Twitterze @VassiliouEU

Noc Naukowców 2012

Działania Marie Curie i 7PR

Unia innowacji i strategia Europa 2020

Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych

Najciekawsze wydarzenia w wybranych miastach

Londyn (Zjednoczone Królestwo)

Muzeum Historii Naturalnej będzie gospodarzem warsztatów poświęconych budowaniu komet. Model budowy komet wędrujących po układzie słonecznym, zostanie zastosowany do składników, które można znaleźć na Ziemi, takich jak woda czy błoto. Odwiedzający będą również mogli pobrudzić sobie ręce węglem, tworząc wraz z antropologami rysunki naskalne. W miasteczku uniwersyteckim Whitechapel Uniwersytetu Londyńskiego (Queen Mary) powstanie ogromna rzeźba wykonana z tysięcy mlecznych zębów przekazanych przez ochotników.

Bolzano (Włochy)

W Akademii Europejskiej w Bolzano osoby szukające dreszczyku emocji będą mogły przetestować metody przetrwania w skrajnych warunkach pogodowych w komorze lodowej i w symulowanej burzy śnieżnej. Po tej próbie, uczestnicy eksperymentu otrzymają informacje zwrotne obrazujące, jak w takich warunkach reagowały ich organizmy. Entuzjaści pogody będą mieli szansę stworzyć chmury przy użyciu wody, powietrza i ciśnienia w biurze meteorologicznym.

Fuencaliente (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania)

Razem z naukowcami i zawodowymi przewodnikami, miłośnicy przygód będą mogli zbadać wulkan San Antonio, w którym znajdują się unikalne okazy flory, formacje skalne i kolorowe struktury z lawy. Lokalni producenci i geolodzy pokażą, w jaki sposób bliskość wulkanu wpływa pozytywnie na jakość regionalnych win.

Kraków

W czasie imprez naukowych w 17 miejscach pokazane zostanie m.in., jak technologia motion-capture (technika odwzorowywania trójwymiarowych ruchów osób i zapisywania ich przez komputer) stosowana w grach wideo może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu chorób. Instytut Fizyki Jądrowej pokaże akceleratory cząstek stosowane w leczeniu nowotworów oczu czy też w sprawdzaniu składu nieznanych substancji, które mogą przyczynić się do dokonania odkryć w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki, w medycynie i w geologii.

Angers, Besançon, Tuluza (Francja)

Fani podróży w czasie stworzą we francuskich miastach społeczeństwo przyszłości oparte na badaniach i innowacjach. Uczestnicy imprezy i naukowcy wyobrażą sobie Angers w 2025 r., Besançon w 2084 r. i Tuluzę w drugiej połowie stulecia, opierając się na przypuszczeniach dotyczących rozwoju edukacji, transportu, środowiska, energii i innych aspektów społeczeństwa.

Nikozja, Cypr

Gra „Proszę powiedzieć, doktorze Turing, czy maszyny myślą?” zmusi uczestników do zgadnięcia, czy w czasie rozmowy mają do czynienia z ludzkim głosem, czy z dźwiękiem generowanym przez komputer. Opiera się ona na badaniu opracowanym w latach pięćdziesiątych XX w. do oceny zdolności komputera do wykazania inteligentnych zachowań i reagowania w taki sam sposób, w jaki reagowałby żywy człowiek.

Kontakt :

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)


Side Bar