Navigation path

Left navigation

Additional tools

Europos Komisija

Pranešimas spaudai

Briuselis, 2012 m. rugsėjo 27 d.

„Europos tyrėjų naktis“ – į renginius smalsuolius kviečia net 350 miestų

Jei norite savo akimis pamatyti Halio kometą, teks laukti 75 metus. Tačiau ar žinote, kad vos per kelias minutes galite sukurti savo kometą? Jai pagaminti prireiks vos kelių dalykų: sauso ledo, vandens, žemių ir dar kelių sudedamųjų dalių. Neįtikėtina, tiesa? Drauge su kosmoso tyrėjais išmokti sukurti savo kometą Londone, su meteorologais formuoti debesis Italijoje, su geologais Kanarų salose tyrinėti San Antonio ugnikalnį – tai keli iš daugelio nuotykių, kuriuos bus galima patirti septintą kartą rengiamoje „Tyrėjų naktyje“. Ji įvairiuose Europos kampeliuose vyks rugsėjo 28 d.

Iniciatyvoje dalyvauja maždaug 350 Europos miestų – nuo Islandijos miesto Akureirio iki Kipro sostinės Nikosijos. Visi jie siekia linksmai supažindinti visuomenę su mokslu ir paskatinti jaunimą siekti mokslininko karjeros. Renginių lankytojai galės dalyvauti eksperimentuose, sąveikiosiose mokslo parodose, aplankyti visuomenei paprastai neprieinamas mokslinių tyrimų laboratorijas ir susipažinti su sudėtinga technine įranga.

„Šiąnakt kiekvienas gali virsti mokslininku“, – sakė už švietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimą atsakinga Komisijos narė Androulla Vassiliou. – Kasmet rengiama „Tyrėjų naktis“ – puiki proga išmokti naujų dalykų, pasilinksminti, sudominti jaunuolius ir paskatinti juos tapti mokslininkais.

Jaunuolis, kuris šiandien išmoks pagaminti nematomą rašalą, ateityje galbūt taps mokslininku, spręsiančiu aktualiausias Europos visuomenines ir ekonomines problemas.“

„Tyrėjų naktį“ viešas erdves – prekybos centrus, aikštes, istorines vietas, parkus ir muziejus – „okupuos“ visų sričių mokslininkai, visų amžiaus grupių lankytojams demonstruosiantys, kokį poveikį jų darbas daro mūsų kasdienybei.

32 ES ir kaimyninėse šalyse vyks šimtai renginių. Priede pristatomi įdomiausi kai kurių miestų renginiai, o renginių savo šalyje ir mieste sąrašą rasite spragtelėję čia.

Pagrindiniai faktai

„Tyrėjų naktis“ – kas tai?

„Tyrėjų naktis“ rengiama kasmet ketvirtąjį rugsėjo penktadienį visoje Europoje. Renginiai vyksta 24 ES valstybėse narėse, taip pat Bosnijoje ir Hercegovinoje, Farerų salose, buvusiojoje Jugoslavijos Respublikoje Makedonijoje, Islandijoje, Izraelyje, Juodkalnijoje, Serbijoje ir Turkijoje. Iniciatyvoje nedalyvauja trys valstybės narės – Austrija, Danija ir Liuksemburgas.

2006 m. „Tyrėjų naktyje“ dalyvavo 92 miestai, o šiemet – daugiau kaip 350. 2001 m. renginiuose apsilankė beveik 800 000 žmonių. Šiemet tikimasi sulaukti dar daugiau lankytojų.

Kodėl ES investuoja į šią iniciatyvą?

„Tyrėjų naktis“ – ES finansuojamų „Marie Curie“ veiksmų, kuriais Europoje skatinami tarptautiniai moksliniai tyrimai, dalis. Suteikiant galimybę visuomenei tiesiogiai pabendrauti su mokslininkais, siekiama parodyti, mokslinių tyrimų svarbą mūsų visuomenėje. Būtina siekti, kad mokslininko kelią rinktųsi daugiau žmonių. Tik taip bus galima užtikrinti Europos ekonomikos augimą, vis labiau priklausantį nuo novatoriškų produktų, paslaugų ir verslo modelių.

ES lėšomis finansuojama kiek daugiau nei pusė viso „Tyrėjų nakties“ biudžeto. Šiųmetis ES indėlis į bendrą 7,5 mln. EUR biudžetą – 4 mln. EUR. Paskelbus kvietimą teikti paraiškas, renginiai ir jų organizatoriai buvo atrinkti konkurso būdu.

„Marie Curie“ veiksmams paremti ES skiria 4,7 mlrd. EUR. Šiuos veiksmus įgyvendina Mokslinių tyrimų vykdomoji įstaiga. Jie yra mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos septintosios bendrosios programos (BP7), pagal kurią 2007–2013 m. ES moksliniams tyrimams skyrė 50 mlrd. EUR, dalis.

„Marie Curie“ veiksmai taps ES pasiūlytos naujos mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Horizontas 2020“ dalimi. Programa „Horizontas 2020“, kurios preliminarus biudžetas yra 80 mlrd. EUR ir kuri bus įgyvendinama 2014–2020 m., siekiama paskatinti Europos ekonomikos augimą ir darbo vietų kūrimą.

Daugiau informacijos

Europos Komisija: Švietimas ir mokymas

Androullos Vassiliou svetainė

Androullos Vassiliou Twitter @VassiliouEU

http://ec.europa.eu/researchersnight/„Tyrėjų naktis 2012“

„Marie Curie“ veiksmai ir BP7

„Inovacijų sąjunga“ ir strategija „Europa 2020“

Mokslinių tyrimų vykdomoji įstaiga

Įdomiausi renginiai

Londonas (Jungtinė Karalystė)

Gamtotyros muziejuje veiks kometos kūrimo dirbtuvės. Saulės sistemos kometų sudėtį bus bandoma atkartoti naudojant tokias sudedamąsias dalis kaip vanduo ar žemė. Be to, lankytojams bus suteikta galimybė drauge su antropologais anglimi atkurti urvų piešinius. Londono „Queen Mary“ universiteto teritorijoje iš vaikų paaukotų pieninių dantų bus sukurta didžiulė skulptūra.

Bolcanas (Italija)

Bolcano Europos akademijos renginyje nuotykių mėgėjai galės išbandyti išgyvenimo ekstremaliomis sąlygomis – dideliame šaltyje ar sniego pūgoje – būdus. Po to jie galės pamatyti, kaip jų kūnas reagavo į neįprastas sąlygas. Meteorologijos entuziastai, naudodami vandenį, orą ir slėgį, specialioje patalpoje galės formuoti debesis.

Fuenkaljentė (Kanarų salos, Ispanija)

Drauge su mokslininkais ir profesionaliais vadovais lankytojai galės ištyrinėti San Antonio ugnikalnį ir unikalią jo florą, uolienų darinius ir spalvotą lavą. Vietos vynininkai ir geologai demonstruos, kaip dėl ugnikalnio gerėja regiono vynų kokybė.

Krokuva (Lenkija)

17 vietų rengiamuose mokslo šou bus rodoma, kaip vaizdo žaidimams naudojama judesio fiksavimo technologija gali padėti diagnozuoti ir gydyti ligas. Atominės fizikos institute bus demonstruojami dalelių greitintuvai, naudojami akių vėžiui gydyti arba nežinomos medžiagos sudėčiai nustatyti. Jais naudojantis galima padaryti atradimų meno kūrinių restauravimo, medicinos ir geologijos srityse.

Anžė, Bezansonas, Tulūza (Prancūzija)

Kelionių laiko mašina aistruoliai, remdamiesi moksliniais tyrimais ir inovacijomis, galės įvairiuose Prancūzijos miestuose kurti ateities visuomenę. Visuomenė ir mokslininkai drauge kurs 2025-ųjų Anžė, 2084-ųjų Bezansoną ir antros XXI a. pusės Tulūzą. Jie bandys įsivaizduoti, koks tuomet bus švietimas, transportas, aplinka, energetika ir kiti visuomenės gyvenimo aspektai.

Nikosija (Kipras)

Žaidimo „Ar mašinos gali galvoti?“ dalyviai turės atspėti, kieno balsą girdi – žmogaus ar kompiuterio. Žaidimas grindžiamas praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje sukurtais testais, kuriais bandyta išsiaiškinti kompiuterio gebėjimą elgtis protingai ir reaguoti taip, kaip reaguotų žmogus.

Asmenys ryšiams:

Dennis Abbott, tel. +32 2 295 92 58; Twitter @DennisAbbott

Dina Avraam, tel. +32 2 295 96 67


Side Bar