Navigation path

Left navigation

Additional tools

Evropská komise

Tisková zpráva

Brusel 27. září 2012

Noc vědců: akce pro mládež v 350 městech

Halleyovu kometu můžete uvidět jednou za 75 let. Můžete si počkat. Anebo, víte, že si můžete za pár minut vyrobit takovou kometu sami? Všechno, co k tomu potřebujete, je směs suchého ledu, vody, bláta a několika dalších příměsí – a máte vlastní kometu. Sci-fi? S astronomy v Londýně si můžete vyrobit vlastní kometu, mrak s meteorology v italském Bolzanu, nebo můžete prozkoumat sopku Sv. Antonína s geology na Kanárských ostrovech; to jsou jen tři příklady toho, co můžete zažít během sedmé Noci vědců, která se bude konat zítra večer (28. září) na mnoha místech po celé Evropě.

Do akce je zapojeno kolem 350 měst, od Akureyi na Islandu po Nikosii na Kypru, a jejím cílem je zajímavou formou popularizovat vědu a vzbudit zájem o její studium. Návštěvníci se budou moci účastnit experimentů, interaktivních aktivit, navštívit běžně nepřístupné vědecké laboratoře a vyzkoušet si práci na složitých přístrojích.

„Každý se může stát na jednu noc vědcem“, uvedla Androulla Vassiliou, evropská komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež. „Noc vědců je příležitost k zábavě i poznání, a kromě toho je to skvělý způsob, jak podnítit zájem dívek a chlapců o vědeckou kariéru.

Dítě, které se dnes ve škole naučí, jak si vyrobit neviditelný inkoust, se může zítra stát vědcem a věnovat se nejpalčivějším evropským společenským a ekonomickým problémům“, dodává komisařka.

V průběhu Noci vědců se výzkumníci nastěhují na veřejná prostranství, do obchodních center, na náměstí, do historických památek a museí, aby ukázali návštěvníkům každého věku, jak věda ovlivňuje náš každodenní život.

Ve 32 státech, členech a sousedech Evropské unie, se budou konat stovky akcí (viz seznam níže). Podívejte do přílohy, jaké akce se budou konat v jednotlivých městech, a najděte si akci, která se bude konat blízko vás.

Základní informace

Co je noc vědců?

Noc vědců se koná po celé Evropě každoročně čtvrtý pátek v září. Aktivity se pořádají ve 24 členských státech EU, a kromě toho v Bosně a Hercegovině, v Bývalé jugoslávské republice Makedonii, v Černé Hoře, na Faerských ostrovech, na Islandu, v Izraeli, Srbsku a Turecku. Letos se neúčastní tři členské státy, Dánsko, Lucembursko a Rakousko.

Od roku 2006 vzrostl počet měst, která se Noci vědců účastní, z 92 na 350. V roce 2011 se jí zúčastnilo 800 tisíc návštěvníků a očekává se, že letos to bude ještě více.

Proč EU tuto akci podporuje?

Noc vědců patří mezi akce „Marie Curie“, které EU financuje a které napomáhají mezinárodním vědeckým kariérám v Evropě. Díky ní se vědci a veřejnost dostávají do přímého kontaktu a jejím cílem je ukázat důležitou roli vědy ve společnosti. Pro budoucí evropský růst, který je stále více závislý na inovacích výrobků, služeb i podnikatelských modelů, je nesmírně důležité, aby se více lidí rozhodlo věnovat se vědě.

EU financuje mírně přes polovinu nákladů spojených s Nocí vědců, letos to činí 4 miliony eur z celkových 7,5 milionu. Jednotlivé akce a jejich pořadatelé byli vybráni ve výběrovém řízení na základě výzvy k předkládání návrhů.

Celkem jsou akce „Marie Curie“ podporovány částkou 4,7 miliardy eur. Jsou spravovány téměř výhradně Výkonnou agenturou pro výzkum Evropské komise jako součást sedmého rámcového programu pro výzkum a technologický rozvoj (FP7), hlavního balíčku EU zaměřeného na výzkum a vývoj v letech 2007–2013 s celkovými náklady 50 miliard eur.

Akce „Marie Curie“ jsou součástí Horizontu 2020, nového programu pro výzkum a inovace navrhovaného EU. Horizont 2020 bude realizován od roku 2014 do roku 2020 a s navrhovaným rozpočtem 80 miliard euro bude mít za cíl přispět k vytváření růstu a nových pracovních míst v Evropě.

Další informace

Evropská komise: Vzdělávání a odborná příprava

Internetové stránky komisařky Androully Vassiliou

Komisařka Androulla Vassiliou na Twitteru: @VassiliouEU

Noc vědců 2012

Akce „Marie Curie“ a FP7

Unie inovací a strategie Evropa 2020

Výkonná agentura pro výzkum

Aktivity ve vybraných městech

Londýn (Spojené království)

V Přírodopisném museu v Londýně se budou vyrábět komety. Složení komet kroužících sluneční soustavou bude reprodukováno za pomoci materiálu, který můžeme nalézt na Zemi, jako je voda a bláto. Za asistence antropologů mohou dále návštěvníci zkusit vytvářet jeskynní malby pravěkou technikou malby dřevěným uhlím. A v univerzitním kampusu Londýnské univerzity (Queen Mary) ve Whitechapel bude vystavena gigantická skulptura z veřejností darovaných mléčných zubů.

Bolzano (Itálie)

Vyznavači adrenalinu si budou moci vyzkoušet metody přežití v extrémních podmínkách mrazové komory a v umělé sněhové bouři na Evropské akademii v Bolzanu. Po pokusu obdrží vyhodnocení se záznamem svých tělesných reakcí. Meteorologičtí nadšenci si boudou moci na meteorologické stanici vyzkoušet, jak vytvářet mraky za pomoci vody, vzduchu a tlaku.

Fuencaliente (Kanárské ostrovy, Španělsko)

Návštěvníci budou mít možnost za doprovodu vědců a profesionálních průvodců prozkoumat sopku Sv. Antonína, její jedinečné rostlinstvo, skalní formace a barevné lávové struktury. Místní producenti a geologové jim ukáží, jak sopka přispívá k vynikající kvalitě místních vín.

Krakov (Polsko)

Během vědeckých akcí pořádaných na 17 místech bude mimo jiné ukázáno, jak je možné využívat technologii záznamu pohybu, používanou ve videohrách, v diagnostice a léčení nemocí. Institut nukleární fyziky zpřístupní urychlovače částic využívané k léčbě rakoviny oka nebo k určování složení neznámých látek, které může přispět k objevům v restaurátorství, medicíně a geologii.

Angers, Besançon, Toulouse (Francie)

Ve francouzských městech se příznivci cestování časem pokusí vytvořit společnost budoucnosti, založenou na výzkumu a inovacích. Veřejnost společně s výzkumníky si představí, jak by mohlo vypadat Angers v roce 2025, Besançon v roce 2084 a Toulouse v druhé polovině století na základě možného vývoje ve vzdělávání, dopravě, přírodního prostředí a dalších hledisek vývoje společnosti.

Nikósie (Kypr)

Při hře „Pane Turingu, mohou stroje myslet?“ si budou moci návštěvníci vyzkoušet, zda odliší lidský hlas od počítačem generovaného zvuku při rozhovoru. Hra je založena na testu navrhnutém v padesátých letech minulého století, který hodnotí schopnost počítače projevovat inteligentní chování a odpovídat stejným způsobem jako skutečný člověk.

Kontaktní osoby:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)


Side Bar