Navigation path

Left navigation

Additional tools

Eiropas Komisijas paziņojums presei

Digitalizācijas programma. Ar ES finansētu projektu cenšas palielināt pašapkalpošanās termināļu pieejamību

Briselē, 2011. gada 30. augustā. ES finansē projektu, kura mērķis ir pašapkalpošanās termināļus (piemēram, sabiedriskā transporta biļešu iegādes automātus, informācijas kioskus un bankomātus) padarīt pieejamākus invalīdiem (un tādi ir sestā daļa eiropiešu) vai 87 miljoniem Eiropas iedzīvotāju, kuri ir vecāki par 65 gadiem. ES pētījums liecina, ka tikai 38 % bankomātu Eiropas Savienībā ir aprīkoti ar balss funkciju, kas palīdz klientiem ar invaliditāti. Tas ir krietni mazāk nekā ASV (61 %) un Kanādā (gandrīz visi bankomāti). Eiropas Komisija ir piešķīrusi 3,41 miljonu eiro — pusi no projekta kopējā budžeta — projektam " APSIS4All", kura mērķis ir izstrādāt un validēt personalizētas saskarnes, tostarp bezkontakta kartes, kas palīdz novērst pašreizējos piekļuves šķēršļus. Pirmie izmēģinājumi, kas ilgs trīs gadus, sāksies no 2011. gada septembra Spānijas pilsētas Barselonas bankomātos un no 2012. gada janvāra Vācijas pilsētas Paderbornas biļešu iegādes automātos.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece Nēlī Krusa, kas ir atbildīga par digitalizācijas programmu, teica: "Publiski pašapkalpošanās termināļi ir ienākuši mūsu ikdienā, un to skaits arvien pieaug. Taču ne visi ir piemēroti invalīdiem un vecāka gadagājuma ļaudīm, kuri piekļuves problēmu dēļ nevar izmantot piedāvāto pakalpojumu."

Projektā "APSIS4All" reālos apstākļos tiks izstrādātas un validētas novatoriskas, personalizētas saskarnes, kas ļaus pārvarēt līdzšinējos piekļuves šķēršļus. Projekta pirmajā posmā paredzēts iegūt informāciju no 3000 lietotājiem, kuri testēs dažādus automātus, lai pēc tam saskarnes varētu pielāgot lietotāju vajadzībām un vēlmēm. No 2011. gada 1. septembra tiks testēti 65 "Caixa" bankas bankomāti Spānijas pilsētā Barselonā, bet no 2012. gada 1. janvāra — 24 uzņēmuma "Höft & Wessel AG" biļešu iegādes automāti Paderbornā, kura atrodas Vācijā, Ziemeļreinā-Vestfālenē.

Projekta mērķis ir piedāvāt standartizētu struktūru, kas veicinātu e-pieejamības funkciju plašāku izmantošanu bankomātos un pakalpojumu sniedzēju automātos. Rezultātā publiskie digitālie termināļi kļūtu vieglāk pieejami dažādiem lietotājiem — cilvēkiem, kam šī tehnoloģija ir sveša, lasītnepratējiem, tūristiem, kuri neprot vietējo valodu, vai pat klientiem, kuru lasāmbrilles palikušas mājās. "APSI4All" uzmanības centrā būs multimodālā mijiedarbība un progresīvas tehnoloģijas, piemēram, tuva darbības lauka sakari (Near Field Communication jeb NFC) vai neliela darbības rādiusa bezvadu sakari. Piemēram, testos varētu izmantot karti, kur ieprogrammēti lietotāja iestatījumi. Kad lietotājs karti tuvina bankomātam, iekārta pielāgojas lietotāja vajadzībām (piemēram, tiek mainīts fonta lielums vai valodas izvēle). Pie cita veida saskarnēm var minēt mobilos telefonus ar pieejamības funkcijām, kas ļauj klientam nopirkt biļeti tiešsaistē un samaksāt biļešu automātā, izmantojot drošu kodu, kas tiek nosūtīts uz telefonu.

Pamatinformācija

Eiropas Savienībā ir simtiem tūkstošu publisko digitālo termināļu, tostarp sabiedriskā transporta biļešu iegādes automāti un vismaz 425 000 bankomātu. Tirgū ir izstrādāti vairāki tehnoloģiskie risinājumi, kas vienkāršo termināļu izmantošanu, piemēram, ratiņkrēslā sēdošajiem sasniedzama klaviatūra, taustiņu apzīmējumi Braila rakstā vai balss funkcija, kas nolasa informāciju redzes invalīdiem. Taču šīs svarīgās funkcijas bieži vien nav pieejamas vai nav aktivizētas, jo aktivizācija ir pārāk sarežģīta. Eiropas Komisija "Eiropas invaliditātes stratēģijā 2010-2020" norāda — lai visi varētu piedalīties sabiedriskajā dzīvē un ekonomikā, ir jānodrošina pieejamība.

" APSIS4All" projekts līdzfinansējumu saņem no Eiropas Savienības Konkurētspējas un jauninājumu programmas.

Plašāka informācija

Projekts "APSIS4All" (Accessible Personalised Services in PDTs for All):

http://www.apsis4all.eu

Projekta faktu lapa:

http://ec.europa.eu/information_society/apps/projects/factsheet/index.cfm?project_ref=270977

Pētījums "Monitoring eAccessibility in Europe":

http://www.eaccessibility-monitoring.eu

Digitalizācijas programmas tīmekļa vietne:

http://ec.europa.eu/information_society/digital-agenda/index_en.htm

Nēlī Krusas tīmekļa vietne: http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/kroes/

Sekojiet Nēlī Krusas tvītošanai http://twitter.com/neeliekroeseu

Kontaktpersonas:

Jonathan Todd (+32 2 299 41 07)

Linda Cain (+32 2 299 90 19)


Side Bar